Gynybos ministras Pete‘as Hegsethas, atrodo, pradėjo erzinti net Baltuosius rūmus. Tuo tarpu ukrainiečiai ir europiečiai iš Pentagono nesulaukia atsakymų į jokius jiems svarbius klausimus, rašo „Politico“.
Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas bando susisiekti su P. Hegsethu nuo liepos 1 d., kai Pentagonas be įspėjimo sustabdė priešlėktuvinių raketų ir tiksliųjų ginklų tiekimą Ukrainai. Tačiau Pentagonas iki šiol nesutiko priimti skambučio, leidiniui „Politico“ pasakojo du su situacija susipažinę asmenys.
Vieno Europos pareigūno teigimu, sunku suprasti, kas vyksta JAV prezidento administracijoje, ypač atsižvelgiant į tai, kad „Trumpas ėmė nuosekliau reikšti paramą Ukrainai“, o Pentagono vadovybė laikosi kitokios pozicijos.
Tuo tarpu P. Hegsethas neinformavo Baltųjų rūmų apie savo sprendimą sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai, todėl D. Trumpo administracijos darbuotojai turėjo bandyti suprasti, kuo tai buvo motyvuota, ir ieškoti atsakymų susirūpinusiems kongresmenams, Europos sąjungininkams ir Kyjivui, rašo CNN, remdamasis penkiais su situacija susipažinusiais šaltiniais.
D. Trumpas antradienį leido suprasti, kad nežino tiekimo nutraukimo priežasčių, o vėliau pranešė, kad suteiks Ukrainai daugiau ginklų, kad ji galėtų apsiginti nuo Rusijos atakų.
CNN šaltinių teigimu, P. Hegsethas jau antrą kartą sustabdo ginklų Ukrainai tiekimą nesitaręs su Baltaisiais rūmais: pirmą kartą tai įvyko vasarį, jo sprendimas buvo greitai atšauktas.
Nerimas dėl JAV karių kontingento Europoje mažinimo
Tačiau problema yra platesnė, nurodo Europos pareigūnai. Pentagonas su jais taip pat nekomunikuoja, palikdamas nežinioje dėl planų sumažinti JAV karinį buvimą Europoje.
Gynybos sekretoriaus pavaduotojas politikos klausimais Elbridge‘as Colby atlieka JAV ginkluotųjų pajėgų dislokavimo pasaulyje peržiūrą. Šios peržiūros metu analizuojami, be kita ko, ginklų atsargos – būtent šia peržiūra Vašingtone buvo paaiškintas ginklų tiekimo Ukrainai sustabdymas.
Tačiau peržiūra, kurios rezultatus E. Colby pažadėjo pateikti rugpjūčio mėnesį, taip pat gali lemti JAV karinės jėgos perskirstymą tarp įvairių regionų. Atsižvelgiant į E. Colby politinę nuostatą, kad JAV turėtų sumažinti savo įsipareigojimus Europoje, europiečiai tikisi JAV karinio kontingento mažinimo.
Europoje dislokuota apie 80 tūkst. amerikiečių karių. O su Europos pareigūnais Pentagons nekomunikuoja, tad tokios šalys kaip Vokietija, Italija, Jungtinė Karalystė ir Ispanija, kuriose dislokuotos didžiausios JAV pajėgos, nieko nežino apie jų ateitį, rašo „Politico“.
Leidinys pabrėžia, kad lai kurie sąjungininkai Pentagono vadovą P. Hegsethą laiko nepatikimu pašnekovu strategijos Ukrainoje ar platesniais klausimais, pavyzdžiui, JAV karinio buvimo Europoje.
„Aukščiausio lygio vadovybės trūkumas“
Tuo tarpu CNN du šaltiniai aiškino P. Hegsetho neveiksmingumą tuo, kad jis neturi patikimų patarėjų ir administracijos darbuotojų. Pasak trijų leidinio šaltinių, D. Trumpas P. Hegsethui nedavė nurodymų sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai. O tai padaryti rekomendavo būtent E. Colby, CNN patvirtino visi kalbinti šaltiniai.
Po pirmųjų P. Hegsetho pasisakymų Baltieji rūmai apribojo sekretoriaus vizitavimus kitose šalyse, atšaukdami jo keliones į Artimuosius Rytus ir Europą. Dabar ten pageidaujama, kad jis keliautų su D. Trumpu ir, jei įmanoma, nebendrautų su sąjungininkais.
Tuo tarpu vienas Europos pareigūnas leidiniui „Politico“ visą JAV administraciją apibūdino taip: „Administracijos politikoje yra daug nenuspėjamų dalykų. Joje vyrauja chaosas ir, atvirai sakant, aukščiausio lygio vadovybės trūkumas.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!