Pasak buvusio Estijos gynybos pajėgų vado Riho Terraso, sąjungininkai mano, jog britų kariuomenės finansinės problemos yra tokios rimtos, kad Didžioji Britanija sunkiai vykdo savo įsipareigojimus rytiniame NATO flange.
R. Terras, dabar Europos Parlamento narys, sakė, kad Didžioji Britanija, atrodo, nesugeba surinkti brigados dydžio pajėgų, paprastai apie 3-5 tūkst. karių, pavasarį vyksiančioms pratyboms, ir tai jam kelia nerimą, kad Didžioji Britanija ir kitos šalys „rimtai nežiūri į mūsų gynybą“.
„Didžiajai Britanijai sunku surinkti vieną brigadą, kad ji galėtų dalyvauti operacijose. Aš tai kasdien matau Estijoje“, – sakė jis.
Jis teigė, kad nesitikima, jog Didžioji Britanija galės nusiųsti brigados dydžio pajėgas į šių metų gegužę vyksiančias pratybas, vienas didžiausių NATO pratybų Baltijos šalyse.
Paklaustas, ar tai kelia nerimą, jis atsakė: „Žinoma, man kelia nerimą tai, kad mes rimtai nesirūpiname savo gynyba.“
„Didžioji Britanija neatvyksta į pratybas su visomis pajėgomis, nes turi problemų dėl finansavimo“, – pridūrė R. Terras.
Estijoje yra mažiau nei 10 britų tankų
Atskirai šaltiniai teigė, kad Didžioji Britanija Estijoje turi apie 1 tūkst. britų karių – nuo 2022 m. balandžio, kai Estijoje buvo 1,6 tūkst. karių, britų karių skaičius sumažėjo 650.
Šis papildomas batalionas 2022 m. gruodžio mėn. grįžo į Jungtinę Karalystę ir jo pakeisti neplanuojama, tuomet „The Times“ sakė šaltiniai.
2022 m. birželį Madride vykusiame NATO aukščiausiojo lygio susitikime tuometinis gynybos sekretorius Benas Wallace‘as pareiškė, kad į Estiją bus nusiųsta papildomai 1 tūkst. britų karių, kad būtų suformuotos maždaug 2,6 tūkst. karių dydžio brigados pajėgos.
Tačiau užuot siuntusi daugiau karių į Estiją, nuo to laiko britų Gynybos ministerija sumažino savo karių skaičių šalyje ir savo įsipareigojimus NATO iki maždaug 1 tūkst. karių, t. y. iki tokio lygio, koks buvo prieš Rusijos invaziją į Ukrainą.
„Papildoma kovinė grupė visada buvo laikina. Mūsų įsipareigojimas NATO reaguojant į neteisėtą Rusijos invaziją į Ukrainą yra absoliutus“, – vėliau savo sprendimą aiškino Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Beno Wallace'as.
BNS duomenimis, Estijoje šiuo metu tarnauja apie 900 britų kariškių ir tai didžiausias Jungtinės Karalystės nuolatinis dislokavimas užsienyje.
Vienas vietos šaltinis patvirtino, kad šalyje, be kitų šarvuotų mašinų, šiuo metu yra mažiau nei 10 britų tankų „Challenger“.
Kadangi Didžioji Britanija nusprendė atsisakyti nuolatinio brigados dydžio pajėgų dislokavimo šalyje, tikėtasi, kad vietoj to vyriausybė įsipareigojo siųsti brigados dydžio pajėgas į pratybas Estijoje.
Vokietija planuoja į Lietuvą atsiųsti daugiau kaip 5 tūkst. karių
Tuo tarpu Vokietija, vykdydama savo įsipareigojimus NATO, planuoja iki 2027 m. į Lietuvą visam laikui atsiųsti visą brigadą, kurią sudarytų daugiau nei 5 tūkst. karių.
Tačiau vienas diplomatinis šaltinis atmetė R. Terras pastabas, sakydamas, kad „dislokavimo galimybė yra svarbiausia“, ir teigė, kad karių gebėjimas reaguoti į bet kokią grėsmę dabar yra geresnis nei ankstesniais metais.
Karališkojo Jungtinių tarnybų instituto karinių mokslų direktorius Matthew Savillas praėjusią savaitę sakė, kad jei Didžioji Britanija dislokuotų 5 tūkst. karių pajėgas Ukrainoje ilgam laikui, tai tikriausiai turėtų įtakos jos įsipareigojimams NATO.
Gynybos sekretorius Johnas Healey trečiadienį Gynybos ministerijoje susitiko su kolega iš Estijos ir aptarė „geležinį Didžiosios Britanijos įsipareigojimą“ šaliai.
J. Healey sakė, kad britų kariai Estijoje yra „labai vertinami“. Jo teigimu, britų kariai kartu su Estijos sąjungininkais yra „fronto linijoje“ ir „stiprina rytinį flangą prie Rusijos sienos ir yra tikrai svarbi NATO gynybos sistemos dalis“.
Princas Williamas aplankė britų karius Estijoje
Princas Williamas kovo 20–21 dienomis lankėsi Estijoje, kur susitiko su britų kariais, NATO dislokuotais siekiant atgrasyti potencialią Rusijos agresiją.
Vyresnysis karaliaus Charleso III (Karolio III) sūnus ir sosto įpėdinis Tapos bazėje susitiks su Mersijos pulko nariais, norėdamas „sužinoti, kaip jie stiprina NATO rytinį flangą“, sakoma rūmų pareiškime.
42-ejų Williamas taip pat susitiko ir su estų kariais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!