• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Europos Sąjungos (ES) plėtros komisaras Olli Rehnas smarkiai sukritikavo Serbijos premjerą Vojislavą Kostunicą už tai, kad šis blokavo ES ir Serbijos sutarties dėl prekybos ir vizų lengvatų pasirašymą.

REKLAMA
REKLAMA

Nors minėtas politinis susitarimas yra laikino pobūdžio, tačiau jis turi didelę simbolinę reikšmę tolimesniam ES ir Serbijos bendradarbiavimui, rašo „EU Observer“.

REKLAMA

„Mes suprantame, kad politinės ir procedūrinės kliūtis užkirto kelią Vyriausybei pasirašyti šią laikiną sutartį. Tačiau aš labai apgailestauju dėl kai kurių Belgrado politikų pozicijos. Mano nuomone, jie nesugebėjo išgirsti Serbijos žmonių, balsavusių sekmadienio rinkimuose, nuomonės. Serbai balsavo už europietišką jų šalies ateitį, geresnį gyvenimą ir platesnes žmogaus teises“, - sakė ES komisaras.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbė Balsas.lt, sekmadienį pasibaigusiuose Serbijos prezidento  rinkimuose triumfavo provakarietiškas dabartinis šalies vadovas Borisas Tadičius, aplenkęs radikalų nacionalistą Tomislavą Nikoličių.

„Išties apmaudu dėl Serbijos, kadangi kai kurie jos politikai žaidžia valdžios žaidimus nepaisydami savo piliečių interesų“, - trečiadienį sakė O. Rehnas, akivaizdžiai turėdamas omeny Serbijos premjerą V. Kostunicą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę ES parengė susitarimą, siūlantį Serbijai glaudesnį prekybinį bendradarbiavimą, vizų lengvatas ir pagalbą švietimo srityje. Susitarimą ketinta pasirašyti jau šį ketvirtadienį. Tuo tarpu pirmadienį ES patvirtino planus siųsti 1800 žmonių civilinę misiją į Kosovo provinciją, ketinančią atsiskirti nuo Serbijos. Ši misija jau kuris laikas kelią Belgrado pasipiktinimą.

REKLAMA

Visgi, kaip rašo „EU Observer“, V. Kostunica pranešė, jog trečiadienį nebus surengtas įprastinis Serbijos Vyriausybės posėdis, kuriame premjero pavaduotojui Božidarui Djeličiui turėjo būti suteikti įgaliojimai vykti į Briuselį ir sudaryti minėta susitarimą su ES.

Sutarties dėl prekybos ir vizų lengvatų pasirašymą blokavęs Serbijos ministras pirmininkas ir kai kurie kiti serbų politikai greitai susiejo minėtus ES diplomatinius žingsnius.

REKLAMA

Toks premjero poelgis sukėlė ne tik ES pareigūnų, bet ir kitų serbų Vyriausybės narių apmaudą. 16 ministrų kabineto narių, įskaitant ir patį B. Djeličių, išsiuntė V. Kostunicai laišką, kuriame buvo prašoma neblokuoti susitikimo. Tačiau jų pastangos nuėjo perniek.

„ES siūlymas pasirašyti politinį susitarimą, tuo pat metu į Kosovą siunčiant misiją, kuri suskaldys mūsų valstybę, yra apgaulė. Ja siekiama gauti Serbijos parašą po susitarimu, kuris faktiškai reikštų, jog mes sutinkame su Kosovo nepriklausomybe ir darome pirmą žingsnį link jos pripažinimo“, - sakė V. Kostunica, kurio Demokratinė Serbijos partija įeina į 4  partijų koaliciją, esančia dabartinėje Serbijos valdžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis Vakarų valstybių palaiko Kosovo nepriklausomybės idėją. Ši Serbijai oficialiai priklausanti teritorija nuo 1999 m., kada NATO pajėgos bombardavimu užbaigė Kosovo albanų ir serbų karą, administruojama JT.

Tuo tarpu Rusija iki šiol laikosi pozicijos, jog provincijos nepriklausomybė pažeistų tarptautinę teisę. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas anksčiau yra sakęs, kad Rusija tokiu atveju neabejodama pasinaudos veto teise JT Saugumo Taryboje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų