„Nesėkmė“, „gėda“, „sutriuškinimas“ tokiais epitetais vadinamas vakar įvykęs Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovo Josepo Borrellio (Žozepo Borelio) vizitas į Maskvą.
Kol spaudos konferecijos metu Borrelis žurnalistams reiškia susirūpinimą dėl jau antrą kartą į spektaklį panašiame teisme kaltinamo Aleksėjaus Navalno ir tūkstančių gatvėse suimtų jo rėmėjų, Kremlius ES išvadina nepatikima partnere, paneigia Vakarų laboratorijų įrodymus, kad A. Navalnos buvo apnuodytas cheminiu ginklu Novičiok, o kilusį pasipiktinimą dėl represijų prieš demonstrantus vadina tiesiog isterija.
„Mes kuriame savo gyvenimą turėdami omenyje, kad ES yra nepatikima partnerė, bent jau kol kas.“
Lyg to būtų negana, sėdus šnekėtis su Lavrovu Borrelio laukia dar vienas šaltas dušas. Jam pranešama, kad Rusija iš šalies išmeta Lenkijos, Vokietijos ir Švedijos diplomatus. Neva, jie dalyvavo protesto akcijoje skirtoje palaikyti Navalną. Boreliui nesumojant kaip reaguoti, Europos Šalys pasibaisėjusios skuba pasmerkti Kremlių.
Savo „Twitter“ paskyroje kritikos dėl išvarytų Europos Sąjungos šalių diplomatų nepageilėjo ir prezidentas Gitanas Nausėda: „Griežtai smerkiu ES (Lenkijos, Švedijos ir Vokietijos) diplomatų išsiuntimą iš Maskvos ir Kremliaus brutalumą prieš politinius oponentus. Aišku, kad po ES pasiuntinio vizito turėsime atlikti nuodugnų santykių su Rusija vertinimą per artėjantį Europos Vadovų Tarybos susitikimą.“
Tuo metu Vokietijoje pasiaiškinti iškviestas Rusijos ambasadorius.
„Šis diplomatų išsiuntimas yra nepateisinamas. Tai dar vienas pastebimas Rusijos žingsnis tolstant nuo teisės viršenybės. Aš griežtai smerkiu Navalno apnuodijimą, baisias jo sugrįžimo sąlygas ir prieš jį taikomas sankcijas, o šiandien įvykdytą Vokietijos, Lenkijos ir Švedijos diplomatų išsiuntimą“, – sako Vokietijos kanclerė Angela Merkel.
Tačiau Kremliui tokie pareiškimai akivaizdžiai nė motais. Tai puikiai iliustruoja šis vaizdo įrašas, kuriama užgesus policijos autobuso varikliui, jį priversti stumti patys juo į belangę gabenami demonstrantai. Tragikomedišką vaizdelį iš šono stebintis policininkai jiems iš batų išvėrė net raištelius. Pasak politologo Lino Kojalos, Kremliaus siekis pažeminti dialogą užmegesti bandžiusią Europos Sąjungą – neatsitiktinis.
„Tai tikrai neatsitiktinis sprendimas dar karta parodantis, kad nepaisant ES diplomatinių pareiškimų, sankcijų taikomų dėl daugybės veiksnių susijusių su Rusijos užsienio politika, Ukraina ir panašiai, Rusijos elgesys nesikeičia ir ji darys, taip kaip norės daryti“, – sako politologas Linas Kojala.
Tačiau, pasak L. Kojalos, lazda turi du galus. Ne tik žiaurūs vaizdai iš įkalinimo įstaigų, kuriose sulaikyti rusai jau netelpa, bet ir ciniškas Kremliaus elgesys turėtų atverti akis net ir tom šalis, kurios iki šiol vylėsi šiltesnių antykių su Maskva: „Net ir tie, Europos Sąjungos politikai, kurie galbūt turi lūkesčių gerinti santykius su Rusija, po tokių susitikimų ko gero tam turės mažiau argumentų. Ir nemanau, kad tai gerai pačiai Rusijai.“
Santykiams su Maskva gyvybės įžiebti bandžiusiam Borreliui grįžtant į Briuselį dabar jo laukia tik augantis spaudimas Kremliui įvesti naujas sankcijas.