Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį nesutarė, ar verta Makedonijai siūlyti pradėti derybas dėl narystės bendrijoje šiais metais, o ypatingai šiam sumanymui pasipriešino Graikija, pranešė diplomatai.
Savo pareiškime ministrai apgailestavo „dėl smarkių incidentų ir kitų rimtų nusižengimų“ per birželio 1-osios visuotinius rinkimus ir paragino vyriausybę rimtai ištirti visus minėtus pažeidimus.
Ministrai dar kartą patvirtino savo įsipareigojimus Skopjės „europietiškai perspektyvai“, tačiau nepaminėjo, kada prasidės derybos su šią Balkanų šalimi kandidate ir nekomentavo sekmadienį vykusių pakartotinių rinkimų eigos.
Tarptautiniai stebėtojai pirmadienį sakė, kad beveik 200 apylinkių vykę pakartotiniai rinkimai šį kartą apsiėjo be smurto, tačiau įtampos ir bauginimo atmosfera neatitiko pagrindinių europietiškų standartų.
„Taryba išreiškė viltį, kad naujasis parlamentas ir vyriausybė netrukus pradės savo darbą, kad šalis sparčiai ir nuosekliai darytų pažangą vykdydama reformas, kurios būtinos integruojantis į ES“, - sakoma ministrų pareiškime.
Diplomatai sakė, kad nesutarimai prasidėjo už uždarų durų, kai pirmininkaujanti Slovėnija pasiūlė, kad šią savaitę susitikę ES vadovai paskelbtų, jog Makedonija gali pradėti stojimo derybas šiais metais, jeigu ji laikysis nustatytų gairių.
Graikija, kuri nesutaria su Skopje dėl šalies pavadinimo, pasmerkė demokratijos padėtį šioje buvusioje Jugoslavijos respublikoje ir pareiškė, kad negali būti nė kalbos apie derybų pradžią šiuo metu.
„Šalies vardo klausimas kaip vaiduoklis iki šiol šmėžuoja visose diskusijose“, - kalbėjo žurnalistams Švedijos ES ministrė Cecilia Malmstrom.
ES plėtros komisaras Olli Rehnas pasiūlė švelnesnę kompromisinę formuluotę, tačiau netgi tas variantas sulaukė Graikijos užsienio reikalų ministrės Dora Bakoyanni nepritarimo.
Pasikeitimas nuomonėmis buvo toks intensyvus, kad susitikimui pirmininkavęs Slovėnijos užsienio reikalų ministras Dimitrijus Rupelis nesuteikė D.Bakoyanni atsakomojo žodžio, pareiškęs, kad jis turi „uždaryti Doros skrynią“, pranešė vienas dalyvis.
27-ių ES šalių vadovai šį klausimą turės apsvarstyti ketvirtadienio ir penktadienio viršūnių susitikime, kai ministrai negalėjo sutarti dėl vienodos formuluotės viršūnių pareiškimui, sakė diplomatai.
Makedonija sekmadienį surengė pakartotinius balsavimus tuose šalies regionuose, kur gyventojų daugumą sudaro albanai ir kur pirmuosius rinkimus sudrumstė smurto proveržis bei pažeidimai. Tačiau stebėtojai iš Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos aptiko daugiau pažeidimų trijose rinkimų apylinkėse, kuriose reikėtų dar kartą rengti balsavimą.