Europos Sąjunga trečiadienį įspėjo D. Britaniją, kad „sienų uždarymas“ darbuotojams iš kitų šalių gali turėti neigiamų pasekmių. Šis ES pareiškimas nuskambėjo po dvi dienas trukusių Britanijos naftos perdirbimo gamyklos darbuotojų protestų prieš darbo jėgos iš užsienio naudojimą šioje sferoje.
Dviejų dienų streike dalyvavo tūkstančiai darbuotojų iš septynių naftos perdirbimo gamyklų. Nepasitenkinimas kilo pasigirdus pasiūlymams vietoj vietos darbininkų samdyti daugiau darbuotojų iš užsienio, ypač iš centrinių Rytų Europos valstybių.
Panašūs protestai kilo vasarį, kai Lindsey naftos perdirbimo gamyklos darbuotojai protestavo prieš planus pasirašyti kontraktą su Italų kompanija, kurioje dirba daugiausiai darbininkai iš Italijos ir Portugalijos. Taip pat protestai prieš užsienio šalių darbo jėgą vyko ir vienoje atominėje jėgainėje.
Vis dėlto Europos Komisija pareikalavo nepažeidinėti laisvo darbuotojų judėjimo principo ir įspėjo dėl neigiamų tokių protestų padarinių.
„Mes manome, kad darbuotojų laisvas judėjimas duoda naudos ir jiems, ir tai šaliai, kurioje jie dirba“, - pareiškė ES atstovė K. Von Schnurbein. „Tik uždaros sienos nekuria jokių darbo vietų. Jūs turite pamatyti, kad naudos turi abi pusės: ne tik imigrantai, bet ir D. Britanijos žmonės laimi iš tokio darbo judėjimo“.
Vis dėlto po derybų su profesinių sąjungų atstovais Hertelyje, suskystintų dujų terminalo atstovai paskelbė, kad jie sutinka pakeisti užsieniečius vietiniais darbuotojais.
„Po diskusijos mes sutikome atšaukti visus 40 darbuotojų – užsieniečių ir tikimės pasamdyti kvalifikuotus darbuotojus iš Jungtinės Karalystės. Mes tikimės, kad tai užbaigs streikus ir nepasitenkinimą išsakę darbuotojai grįš prie darbų“, - pareiškė dujų terminalo generalinis direktorius D. Fitzsimonsas.
„Mūsų politika visada buvo remti Jungtinės Karalystės žmones, juos priimti darbui pas mus, ypač tuos, kurie turi reikiamą kvalifikaciją. Manau, kad dabartinis sprendimas nepažeidė nacionalinių sutarčių dėl darbo jėgos“ – pareiškė jis.
Tačiau ir taip darbuotojų iš Rytų Europos D. Britanijoje mažėja, o statistika rodo, jog vis didesnis imigrantų iš Rytų Europos skaičius palieka D. Britaniją. Pavyzdžiui lenkų, kurie sudaro net 60 procentų visų Rytų Europos imigrantų, nuo šių metų sausio iki kovo sumažėjo beveik trigubai, palyginti su tuo pačiu periodu pernai.
Statistika taip pat skelbia, kad bendras skaičius darbuotojų iš Rytų Europos, turinčių teisę dirbti D. Britanijoje, sumažėjo daugiau nei 35 procentais. Savo ruožtu bendri imigracijos mąstai taip pat mažėja.
„Po kelėtos metu didėjusios imigracijos, tendencijas persirita į priešingą pusę“ – pabrėžė ir Viešosios politikos tyrimo instituto atstovai.