Apie tai Ukrainos televizijos kanalui „Channel 24“ kalbėjo leidinio „Defense Express“ vyriausiasis redaktorius Olehas Katkovas, cituoja UNIAN.
Galimi Rusijos planai
O. Katkovas pažymėjo, kad 2023 m. pasigirdo nuomonių, jog jei ginklų gamyba Europos Sąjungoje ir Rusijoje vyks tokiu pačiu tempu, tuomet po aštuonerių metų Rusija turės tokį pranašumą ginklų srityje, kad tiesiog juo pasinaudos. Jis pridūrė, kad kartu karo ekspertai prognozavo, jog „iš tikrųjų horizonte turime karą su Rusijos Federacija“.
Pasak jo, Europos NATO narės privalo didinti biudžetą gynybai.
„Seniai skelbtas pažadas, kad Europos šalys turi išleisti bent 2 procentus bendrojo vidaus produkto gynybai dar nėra realiai įvykdytas. Sakyčiau, ar apie pusė Europos NATO segmento šalių gynybai neskiria 2 procentų“, – kalbėjo ekspertas.
Kartu O. Katkovas pažymėjo, kad rinkimų Jungtinėse Amerikos Valstijose fone, kur kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas „atvirai sako, kad neketina mokėti už jokius karus Europoje ir nedalyvaus juose, tai po tokių žodžių iš tikrųjų Briuselyje Europos sostinės pradeda vertinti savo galimybes ir tai, ką jos gali padaryti be Jungtinių Valstijų“.
Paklaustas, kas dabartinėmis sąlygomis būtų labiau pasiruošęs karui – NATO ar Rusija ir kiek tikėtinas konfliktas tarp jų nepasibaigus Rusijos karui su Ukraina, O. Katkovas pažymėjo, kad „tokios informacijos nėra“.
„Jei paimsime šiuos pareiškimus (analitikų vertinimus - UNIAN), tai jie kone visi sutinka, kad Rusijos Federacija užpuls NATO šalis Europoje, tačiau jų pareiškimai skiriasi nustatant, kada tai galėtų įvykti. Nes vokiečiai kalbėjo apie aštuonerius metus, lenkai – apie dvejus ar trejus metus, Baltijos šalyse apskritai galima tikėti, kad 2025-aisiais – ten tokie pokalbiai. Tai reiškia, kad kuo arčiau Rusijos Federacijos, tuo mažesnis terminas įvardijamas“, – pastebėjo analitikas.
Jis taip pat pridūrė:
„Beje, kai kurie žmonės nesuvokia, kad pasibaigus karui Ukrainoje, Rusijos Federacija ims pulti Europos segmentą“.
„Kokia pagrindinė problema visuose šiuose plėtros į Europą planuose... Faktas yra tas, kad Rusijos Federacijoje jie taip pat moka skaičiuoti. Ir todėl jie manė, kad dabar jie turi pranašumą. Pranašumą prieš Europos segmentą kaip tokį. Akivaizdu, kad ne pranašesni už JAV ir Europos NATO segmentą, bet už Europą kaip Europos Sąjungą. Tada, greičiausiai, jie tikrai galėtų paskaičiuoti, kad galėtų imtis veiksmų. Jei imtume labiausiai paplitusį scenarijų, tai būtų agresija prieš Baltijos šalis“, – pažymėjo O. Katkovas.
Galima agresijos data
Paklaustas, kodėl rusai dar nepuolė Baltijos šalių ir nebando atkirsti Suvalkų koridoriaus, O. Katkovas pažymėjo, kad tam nėra jokio paaiškinimo.
„Yra tam tikrų skaičiavimų, kad jie gali bijoti dėl JAV atėjimo, o artimiausias galimas puolimo laikotarpis yra susijęs su galimu D. Trumpo atėjimu į valdžią, nes keičiantis prezidentams yra pereinamasis momentas – kai Bidenas jau nebebus prezidentas, o D. Trumpas jau bus išrinktas, bet dar nebus priėmęs inauguracijos ir tai yra gana patogus momentas Rusijos Federacijai, nes yra tokio politinio neapibrėžtumo Jungtinėse Valstijose“, – sakė O. Katkovas.
Analitikas pažymėjo, kad tokia prognozė su konkrečia data 2024-2025 metų žiemą yra vadinama viena iš arčiausių ir patogiausių Kremliui atakuoti Europą ir pridūrė:
„Ar Putinas iš viso tai padarys, yra atskiras klausimas, nes niekas nežino, kas jo galvoje“.