• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jimmy Carteris antradienį atšventė savo 100-ąjį gimtadienį – jis tapo pirmuoju buvusiu JAV prezidentu, perkopusiu šimto metų amžiaus ribą.

Jimmy Carteris antradienį atšventė savo 100-ąjį gimtadienį – jis tapo pirmuoju buvusiu JAV prezidentu, perkopusiu šimto metų amžiaus ribą.

REKLAMA

Jis taip pat žinomas dėl savo neeilinės gyvenimo istorijos, nes kadaise buvo viso labo žemės riešutų augintojas.

J. Carterio, kuriam jau daugiau nei pusantrų metų taikoma palaikomoji slauga jo namuose Pleinse, Džordžijos valstijoje, ilgaamžiškumas paneigė visas prognozes.

Demokratų partijos eksprezidentas, retai matomas viešumoje, savo gimtadienį praleido name, kurį septintajame dešimtmetyje pastatė kartu su velione žmona Rosalynn. Šventinį pietų stalą apsupo gausus būrys jo šeimos narių.

„Tai pietų Džordžija, todėl, žinote, valgėme keptą vištieną ir skrudintus sumuštinius su sūriu, buvo susirinkusi šeima ir gyvai diskutavome“, – sakė buvusio prezidento anūkas Joshas.

REKLAMA
REKLAMA

J. Carterio gimtajam miesteliui švenčiant šią sukaktį, buvo surengtas keturių F-18 naikintuvų ir kelių senovinių lėktuvų parodomasis skrydis. Televizijos CBS filmuotoje medžiagoje matyti, kaip jis savo sode, draugų ir šeimos narių apsuptyje, stebi pasirodymą danguje.

REKLAMA

Socialiniame tinkle „X“ paskelbtame vaizdo įraše prezidentas Joe Bidenas pasveikino J. Carterį kaip savo brangų draugą ir, jo žodžiais, vieną įtakingiausių valstybės veikėjų JAV istorijoje, o Baltųjų rūmų pievelę papuošė užrašas „Su gimtadieniu, Prezidente Carteri“.

Linkėjimus taip pat nusiuntė JAV viceprezidentė Kamala Harris, buvęs prezidentas Barackas Obama  ir Jungtinės Karalystės karalius Charlesas III (Karolis III), atsiuntęs privačią sveikinimo žinutę.

REKLAMA
REKLAMA

Džordžijos gubernatorius Brianas Kempas visoje valstijoje paskelbė „Jimmy Carterio dieną“.

Prezidentas iš mažo miestelio

Prezidento pareigas ėjęs vieną kadenciją 1977–1981 metais, J. Carteris aktyviai reiškėsi pasauliniame diplomatijos lauke, gynė teises ir buvo ryškus valstybininkas. 1982 metais jis įkūrė gerbiamą Carterio centrą, kad įgyvendintų savo pasaulinės diplomatijos viziją, o 2002 metais gavo Nobelio taikos premiją.

Jo prezidentavimo metu 1978 metais buvo sudaryti Kemp Deivido susitarimai tarp Izraelio ir Egipto, užmegzti diplomatiniai santykiai su Kinija po Richardo Nixono (Ričardo Niksono) inicijuoto suartėjimo, Panamos kanalo kontrolė grąžinta Panamai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jo administracija susidūrė su daugybe sunkumų, įskaitant Irano įkaitų krizę ir atsinaujinusią naftos krizę 1979–1980 metais, kol galiausiai į valdžią po triuškinančios pergalės atėjo Ronaldas Reaganas.

„Esame sujaudinti, kad prezidentas iš šio mažo miestelio tapo vieninteliu prezidentu, sulaukusiu 100 metų“, – naujienų agentūrai AFP sakė ilgametė šeimos draugė Jill Stuckey (Džil Staki).

Ji kalbėjo Pleinso vidurinėje mokykloje, kurią J. Carteris baigė 1941 metais ir kurioje dabar veikia Nacionalinio parko tarnybos lankytojų centras, apimantis jo ankstyvojo gyvenimo vietas, įskaitant netoliese esantį žemės riešutų ūkį, kuriame jis užaugo.

REKLAMA

Antradienį vakare centras surengė koncertą, skirtą buvusiam prezidentui pagerbti.

Ryte mokykloje vyko natūralizacijos ceremonija, kurios metu 100 naujų JAV piliečių sukalbėjo ištikimybės priesaiką.

„Jis tiek daug nuveikė dėl Amerikos“, – sakė 46 metų Adriana Vickers (Adriana Vikers), kilusi iš Brazilijos.

„Jis yra už visas tautas, – AFP teigė Carlene Ford (Karlen Ford) iš Jamaikos. – Jis už visus, jis už žmones.“

Toliau aktyviai domisi politika

J. Carteris, pamaldus baptistas ir, kaip pats save vadina, „atgimęs“ krikščionis, žmonėms įsiminė ne tik dėl savo moralistinių pažiūrų, bet ir dėl pilietiškumo, kuriuo žavėjosi net jo kritikai.

REKLAMA

Pasak šeimos narių, J. Carteris ir toliau aktyviai domisi politika ir labai nori atiduoti savo balsą K. Harris, demokratų kandidatei į prezidentus lapkritį vyksiančiuose rinkimuose.

„Jis balsuos paštu“, – AFP sakė J. Stuckey ir pridūrė, kad „jis visada buvo labai politiškai aktyvus, ir šiuo požiūriu niekas nepasikeitė“.

Pleinse, kaip ir daugelyje kaimo vietovių, kuriose gyvena daug evangelikų krikščionių, kur kas daugiau iškabų rodo paramą respublikonui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui). Tačiau taip pat dažnas atvejis, kai prie tokios iškabos matoma kita, žyminti J. Carterio šimtmečio šventę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Carlas Lowellas (Karlas Louelas), gyvenantis Pleinse nuo mažumės, sakė, kad stengiasi nesivelti į politiką, nes dabar ji, jo teigimu, labai skaldo visuomenę.

Kaip ir dauguma Pleinso gyventojų, 59-erių į pensiją išėjęs ugniagesys gelbėtojas yra įvairiais keliais susijęs su J. Carteriu – anot kalbinto vyro, jo senelis padėjo statyti Carterių namą, o jam pačiam kartą teko su eksprezidentu medžioti karvelius.

„Jimmy yra geras žmogus, dievobaimingas, ir tai žmonėms patinka“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų