Oro užterštumą vietos valdininkai aiškina tuo, kad dėl perdžiuvusio vandens telkinio šalia gamyklos, į kurį buvo pilamos nuodingos atliekos, išsiskyrė toksinės sieros dioksido dujos.
„Krymo titano“ gamykla – viena iš didžiausių titano dioksido gamyklų Rytų Europoje, kuri užsiima ir kitų cheminių medžiagų, tokių kaip aliuminio sulfatas, sieros rūgštis, gamyba.
Gyventojai skundžiasi užterštumu ir sveiktos sutrikimais
Portalo „kp.ru“ teigimu, pirmieji užterštumo požymiai pasireiškė jau prieš savaitę, o šįryt vietos gyventojai pabudo ir aiktelėjo: pradėjo byrėti lapai nuo medžių, visi krūmai išdžiuvo, braškės pajuodo, tarsi jas kas būtų apipylę rūgštimi, tvoros pasidengė kažkokia tąsia mase. Prie nieko prisiliesti neįmanoma, nes viskas padengta lipniais riebalais.
„Net šuns paglostyti neįmanoma! Tarsi kas tepalais būtų ištepę! – cituojami vietos gyventojai. – Ir taip dabar jau kiekvieną dieną. Per dieną šlykštynė ant saulės išdžiūva, o ryte vėl viskas riebalais padengta.“
Gyventojai tikina, kad ant visų buitinių, metalinių prietaisų, automobilių ir dviračių matyti rūdžių žymės. Gatvėse – kritę paukščiai. Žmonės pradėjo skųstis galvos skausmais, bėrimais ir kosuliu. Ypač nerimaujama dėl vaikų būklės.
„Vyresnėliui prasidėjo stiprus kosulys, o dukrai – stiprus bėrimas, visa kasosi. Man galvą stipriai skauda, tabletės nepadeda. Mano draugėms tie patys požymiai. Galvoju, gal mesti viską ir išvažiuoti, nesinori papildyti onkologinių klinikų pacientų gretas,“ – pasakojo leidiniui vietos gyventoja Irina Kondrašova.
Valdžia problemą pripažino tik po savaitės
Nors pranešimai apie padidėjusį užterštumą pasirodė dar rugpjūčio 24-ąją, tačiau oficialiai problema buvo pripažinta tik rugpjūčio 30-ąją. Teigiama, kad situacija kontroliuojama, o emisijos nėra kenksmingos sveikatai. Tačiau Armiansko ligoninėse masiškai išaugo žmonių su cheminio apsinuodijimo požymiais.
Krymo mokslų akademijos prezidentas Viktoras Tarasenka „Kommersant“ paaiškino, kad dėl stiprios sausros ir karščių vandens lygis telkinyje šalia fabriko stipriai krito, ir pradėjo garuoti susikaupusios cheminės medžiagos, kurios iškrito ant miesto rasos pavidalu.
Nepaisant to, kad valdžia tikina, jog „žmonių sveikatai pavojaus nėra“, rugsėjo 4-ąją prasidėjo moksleivių evakuacija – į kitus regionus perkelta apie 2,3 tūkst. 2-11 klasių moksleivių.
„Procedūra yra savanoriška. Pirminiais duomenimis, apie 300 moksleivių tėvai atsisakė išvežti vaikus,“ – aiškino šaltiniai vietos valdžioje.
Rugsėjo ketvirtąją miesto valdžia suplanavo išvežti 1,3 pirmaklasių ir ikimokyklinukų kartu su jų motinomis.
Kaip išspręsti problemą valdžia atsakymo kol kas neturi – laukiama ekspertų išvadų ir rekomendacijų.