Egipto armijos vadas Abdel Fattahas al Sisi (Abdel Fatahas Sisis) praėjusią naktį susitiko su islamiškų jėgų lyderiais bandyti spręsti krizės, kurią sukėlė priešprieša tarp nušalintojo prezidento Mohamedo Mursi (Mohamedo Mursio) šalininkų ir Egipto naujųjų lyderių, sekmadienį paskelbė armija.
A.F.al Sisi "susitiko su keliais islamiškų judėjimų atstovais ... ir pabrėžė, kad yra galimybių taikiam krizės sprendimui, jeigu visos šalys atmestų smurtą", sakė armijos atstovas pulkininkas Ahmedas Aly (Ahmedas Alis). M.Mursi šalininkai jau daugiau kaip mėnuo tęsia du didelius sėdimuosius streikus, kurie paralyžiuoja dalį sostinės ir didina susiskaldymą.
Valdžia ne kartą ragino juos eiti namo ir pažadėjo saugų pasitraukimą.
Tačiau M.Mursi – pirmojo laisvai išrinkto Egipto prezidento – šalininkai jo nušalinimą liepos 3 dieną per kariškių surengtą perversmą laiko demokratijos pažeidimu ir tvirtina, kad protestus nutrauks tik tada, kai jis bus sugrąžintas į savo postą.
Po susitikimo su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Williamu Burnsu (Viljamu Bernsu)M.Mursi Musulmonų brolijos politinis sparnas pabrėžė, kad ir toliau yra įsipareigojęs "teisėtumui, kuris sąlygoja prezidento, konstitucijos ir Šuros Tarybos (aukštųjų parlamento rūmų) grįžimą".
JAV pasiuntinio vizitas, įvykęs po ES užsienio politikos vadovės Catherine Ashton (Ketrin Ešton) ir Vokietijos užsienio reikalų ministro Guido Westerwelle (Gvido Vestervelės) kelionių, buvo dar vienas žingsnis diplomatinėmis priemonėmis ieškant išeities iš aklavietės Egipte.
Naujausia islamiškų jėgų deklaracija rodo, kad W.Burnso vizitas nepakeitė jų pozicijos.
"Patvirtiname, kad priimame bet kokius politinius sprendimus, siūlomus remiantis konstituciniu teisėtumu, ir atmetame perversmą", - sakoma Laisvės ir teisingumo partijos pareiškime.
W.Burnsas taip pat buvo susitikęs su užsienio reikalų ministru Nabilu Fahmy (Nabilu Fahmiu), bandydamas tarpininkauti dėl kompromiso tarp abiejų šalių.
Vašingtonas taip pat tęsė spaudimą iš toli: Pentagonas pranešė, kad JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis (Čakas Heigelis) ragino A.F.al Sisi paremti "visus apimantį politinį procesą“.
Laikraštis „The Washington Post“ neseniai paskelbė interviu su A.F.al Sisi, kuris sukritikavo Vašingtoną ir paragino jį spausti M.Mursi šalininkus užbaigti savo mitingus.
Įtampa padidėjo dėl policijos planų išardyti M.Mursi šalininkų sėdimuosius streikus Kaire. Tačiau N.Fahmy tvirtino, jog valdžia „netrokšta naudoti jėgos, jeigu yra kokių nors kitų dar neišnaudotų būdų“.
M.Mursi oficialiai yra sulaikytas dėl įtarimų pažeidimais, susijusiais su jo pabėgimu iš kalėjimo per 2011 metų maištą, kai buvo nuverstas buvęs prezidentas Hosni Mubarakas (Hosnis Mubarakas).
Islamiškų jėgų lyderis, kuris nuo pat perversmo laikomas neskelbiamoje vietoje, penktadienį per susitikimą su tyrimą atliekančiu teisėju atsisakė su juo kalbėtis, sakė Mostafa Azabas iš judėjimo "Teisininkai prieš perversmą“.
M.Mursi "atsisakė su juo kalbėtis ir jam pasakė, kad nepripažįsta jokių prieš jį taikomų priemonių", sakė M.Azabas ir pridūrė, kad M.Mursi taip pat atsisakė skambinti advokatui.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.