• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikietis bėglys Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas) prieš savo 30-ąjį gimtadienį praeitą savaitę valgydamas picą ir gerdamas „Pepsi“ staiga suvokė, kad Honkongas gali būti jam ne toks svetingas kaip įsivaizdavo, antradienį sakė jo teisinis konsultantas.

Amerikietis bėglys Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas) prieš savo 30-ąjį gimtadienį praeitą savaitę valgydamas picą ir gerdamas „Pepsi“ staiga suvokė, kad Honkongas gali būti jam ne toks svetingas kaip įsivaizdavo, antradienį sakė jo teisinis konsultantas.

REKLAMA

Dar prieš Jungtinėms Valstijoms išduodant E.Snowdeno arešto orderį penktadienį – per buvusio IT techninio asistento gimtadienį – jis suprato, kad Honkonge gali būti ilgam sulaikytas ir neturėti galimybės naudotis nuo jo gyvenimo neatsiejamais dalykais – kompiuteriu ir internetu.

E.Snowdeno dramatiškas skrydis iš Honkongo sekmadienį įvyko po to, kai jis, kaip pranešama, buvo vietos vyriausybės patikintas, kad gali laisvai išvykti, o šią poziciją palaikė Pekinas. Tačiau šis žingsnis išprovokavo suirzusių Vašingtono pareigūnų rūstų atsaką.

Iškilus už demokratiją pasisakantis įstatymų leidėjas Albertas Ho - vienas iš trijų teisininkų, sutikusių atstovauti E.Snowdenui Honkonge – sakė, kad advokatai ir vienas mįslingas tarpininkas perdavė amerikiečiui tą patį patarimą, prieš jam išskrendant į Rusiją ir galbūt pasiprašant prieglobsčio kitose šalyse.

REKLAMA
REKLAMA

Duodamas interviu naujienų agentūrai AFP, A.Ho suteikė naujų detalių apie klaustrofobišką nuotaiką, kuri apėmė buvusį JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) kontraktininką, kai ilga Vašingtono teisingumo ranka pradėjo tiestis, kad jį sučiuptų.

REKLAMA

Praeitą antradienį minėti trys teisininkai susirinko vieno vietos šalininko, kuris buvo priėmęs gyventi E.Snowdeną, bute. Amerikietis birželio 10 dieną išsiregistravo iš prabangaus viešbučio „Mira“ – praėjus trims savaitėms po to, kai atvyko į Honkongą, gabendamas daug slaptų NSA dokumentų savo nešiojamuosiuose kompiuteriuose.

„Jis atvyko į Honkongą vienas. Jautėsi bejėgis ir susisiekė su žmogaus teisių organizacijomis, turinčiomis gerų ryšių su teisininkas“, – aiškino A.Ho.

REKLAMA
REKLAMA

Palikęs viešbutį, jis dar vieną ar du kartus keitė gyvenamąją vietą, pridūrė įstatymų leidėjas. „Tačiau tai buvo daroma labai atsargiai, naktį", - sakė A.Ho.

Artėjant E.Snowdeno gimtadieniui, jo teisinė komanda nupirko maisto antradienį surengtam vakarėliui – picos, vištų sparnelių ir dešrelių, taip pat „Pepsi“.

Baimindamasis, kad jie yra sekami priešiškų jėgų, A.Snowdenas taip pat pareikalavo, kad jų visų mobilieji telefonai būtų sudėti į šaldytuvą, nurodė A.Ho.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo jo pirmasis susitikimas su teisininkais, o advokatai leido suprasti, kad Honkongo policija gali jį suimti, kai tik bus gautas arešto orderis iš JAV. Advokatai perspėjo E.Snowdeną, kad sulaikymo centre sąlygos būtų mažų mažiausiai spartietiškos.

A.Ho aiškino, kad E.Snowdeno konspiraciniai butai nebuvo erdvūs, tačiau tokios gyvenimo sąlygos jį tenkino, „kol turėjo kompiuterį, kad galėtų susisiekti su kuo nori“. Sulaikytas jis būtų netekęs savo nešiojamųjų kompiuterių, „o tai jam būtų nepakenčiama".

REKLAMA

„Esminis klausimas – ar jis būtų paleistas už užstatą“, – pažymėjo įstatymų leidėjas, patvirtindamas detales, kurias pirmasis paskelbė dienraštis „The New York Times“, pirmadienio vakarą išleidęs pranešimą apie E.Snowdeno paskutines dienas Honkonge.

E.Snowdenas buvo perspėtas, kad jo areštas be paleidimo už užstatą gali tęstis kelis mėnesius, kol teismai nagrinės JAV prašymą dėl jo ekstradicijos. „Jis nepaprastai sunerimo“, – sakė A.Ho.

REKLAMA

Įstatymų leidėjas pasakojo, kad po tos vakarienės antradienį vienas tarpininkas informavo E.Snowdeną, jog Honkongo vyriausybė negali kištis į lėtai besisukantį teisinį procesą, tačiau netrukdys jam mėginti išskristi iš pusiau autonominės Kinijos teritorijos.

A.Ho atsisakė įvardyti tą tarpininką, o Honkongo lyderis pirmadienį sakė, kad jam apie tokį asmenį „nieko nežinoma“.

Honkongo vyriausiasis administratorius Leung Chun-yingas (Leng Čunjingas) pakartojo savo vyriausybės poziciją, kad JAV pateikti dokumentai teisiškai nebuvo pakankami, jog Honkongas sutrukdytų E.Snowdeno išvykimą ir kad pareigūnai uoliai laikėsi įstatymo raidės.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų