16 val. 44 min. Šiandien apie 11 valandą, netoli Krivaja Luka gyvenvietės (šalia Kramatorsko), ant separatistų minos užvažiavo automobilis, kuriuos važiavo trijų asmenų šeima, praneša „Ukrainskaja pravda“, remdamiesi Ukrainos nacionalinės gvardijos pranešimais. Mašina važiavo trys civiliai asmenys, jų tarpe ir dešimtmetė. Kur važiavo šeima, kol kas nėra žinoma. Sprogimo metu mergaitės tėvai žuvo vietoje.
Išgirdę sprogimą Ukrainos kariai išvažiavo į įvykio vietą, kur ir surado sužeistą vaiką. Mergaitei buvo suteikta pirminė medicinos pagalba, ji buvo pristatyta į artimiausią Nacionalinės gvardijos patikros postą. Vėliau ji buvo evakuota į Krasnyj Liman miesto ligoninę. Mergaitės gyvybei grėsmės nėra, teigiama pranešime.
13 val. 16 min. Ukrainos parlamentas ketvirtadienį patvirtino gynybos ministru Valerijų Heletejų, kurio kandidatūrą pasiūlė prezidentas Petro Porošenka.
Aukščiausioji Rada 260 balsų palaikė 46 metų generolo pulkininko paskyrimą. Šis kariškis iki šiol vadovavo saugumui prezidento ir parlamento administracijoje.
Įstatymų leidėjai taip pat patvirtino generolą pulkininką Viktorą Muženką – karjeros kariškį, studijavusį Sovietų Sąjungos karo akademijoje – ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininku ir visos karinės hierarchijos vadu.
Naujiesiems vadovams bus patikėta tęsti nuo balandžio vykstančią karinę kampaniją prieš prorusiškus separatistus rytų Ukrainoje.
12 val. 58 min. Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasiūlė naujo gynybos ministro kandidatūrą ir paskyrė naują ginkluotųjų pajėgų vadą, imdamasis pokyčių kariuomenėje, įsitraukusioje į kovą su prorusiškais separatistais, nors tuo pačiu metu siekiama naujų paliaubų.
P.Porošenka trečiadienio vakarą informavo parlamentą, kad gynybos ministro poste norėtų matyti 46 metų generolą pulkininką Valerijų Heletejų, kuris iki šiol buvo prezidento ir parlamento administracijos saugumo vadovas, sakoma prezidentūros tinklalapyje paskelbtame pranešime.
Jeigu Aukščiausioji Rada patvirtintų šį kandidatą, jis pakeistų laikinąjį gynybos ministrą Mychailą Kovalį.
Prezidentas taip pat paskyrė 52 metų generolą leitenantą Viktorą Muženką, vieną iš karinės operacijos prieš sukilėlius vadų, ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininku vietoje dabartinio kariuomenės vado Mychailos Kucyno.
P.Porošenka taip pat paskyrė žemės ūkio magnatą ir vieną turtingiausių šalies žmonių Jurijų Kosiuką prezidento administracijos nariu, atsakingu už gynybos klausimus, ir pažadėjo „išvalyti armiją nuo vagių ir kyšininkų“. Kaltinimai dėl korupcijos dažnai buvo keliami, Kijevui mėginant įveikti sukilėlius šalies rytuose.
Tikimasi, kad P.Porošenka prašys parlamento patvirtinti V.Heletejaus paskyrimą per ketvirtadienį vyksiantį posėdį.
Tačiau debatai dėl siūlomos valdžios „decentralizacijos“ ir didesnių įgaliojimų suteikimo regionams, kuris yra prezidento taikos plano dalis, įstrigo, kai prieš tuos pasiūlymus pasisakė svarbi koalicijos partnerė.
Pokyčių kariuomenės vadovybėje imtasi po to, kai P.Porošenka pirmadienio vakarą atmetė pasiūlymą pratęsti paliaubas ir įsakė tęsti didelio masto puolimą prieš separatistus Ukrainos rytuose, kur prorusiški aktyvistai paskelbė „liaudies respublikas“ ir sakė norintys prisijungti prie Rusijos.
Praeitą naktį vienas Ukrainos karys žuvo, kai sukilėliai privažiavo prie vieno sargybos posto automobiliu su iškelta balta vėliava ir pradėjo šaudyti, sakė kariuomenės atstovas Oleksijus Dmytraškivskis.
Valstybės sienos apsaugos tarnyba taip pat nurodė, jog devyni pasieniečiai buvo sužeisti sukilėliams apšaudžius jų postą Luhansko regione prie sienos su Rusija.
P.Porošenkos sprendimą atnaujinti operacijas prieš sukilėlius palaikė JAV, tačiau Rusija jį griežtai pasmerkė.
Maskva neigia P.Porošenkos kaltinimus, jog Rusija kursto konfliktą, leisdama ginklams ir samdiniams plūsti per bendrą sieną ir stiprinti separatistų pajėgas.
P.Porošenka birželio 20-ąją paskelbė savaitės trukmės paliaubas, siekdamas suteikti galimybę sukilėliams suteikti ginklus pagal amnestiją, kurią jis siūlė savo taikos plane. Vėliau prezidentas pratęsė paliaubas dar trims dienoms.
Tačiau pirmadienį jis atsisakė dar pratęsti ugnies nutraukimą, atsižvelgdamas į saugumo pareigūnų perspėjimus, kad paliaubos leido sukilėliams persigrupuoti ir labiau apsiginkluoti, taip pat pareikalavo vyriausybės pajėgų gyvybių.
Ir viso 200 saugumo pajėgų narių žuvo nuo šio konflikto pradžios – tarp jų 150 karių, sakė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atstovas Andrijus Lycenka.
Taip pat žuvo šimtai civilių ir sukilėlių.
Parlamentas ketvirtadienį planavo išklausyti P.Porošenkos pasiūlymus dėl konstitucijos pataisų, kurios leistų jam įgyvendinti planą perduoti daugiau galių regionams.
Prezidentas siūlo suteikti regionams svaresnius įgaliojimus tvarkyti savo vidaus reikalus ir finansus, taip pat užtikrinti rusų kalbai antrosios valstybinės kalbos statusą regionuose, kuriuose gyvena daug rusakalbių – daugiausiai šalies rytuose.
Tačiau parlamentas greitai paskelbė pertrauką, kai svarbi valdančiosios koalicijos partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“), kurios palaikymas būtinas P.Porošenko, deputatai boikotavo posėdį.
Partija, kuriai vadovauja buvusi premjerė Julija Tymošenko, vėliau nurodė norinti, kad debatai dėl decentralizacijos plano būtų atidėti.
12 val. 14 min. Ukrainos prezidentas paskyrė kandidatus į aukštus gynybos postus, žadėdamas sutriuškinti korupciją, dėl kurios šalies ginkluotosios pajėgos tapo nepajėgios atremti prorusiškų separatistų sukilimo.
Trečiadienio vakarą paskelbtame pranešime nurodoma, kad į gynybos ministro postą siūlomas generolas pulkininkas Valerijus Heletejus, o į kariuomenės Generalinio štabo viršininko pareigas – generolas leitenantas Viktoras Muženka.
P.Porošenka taip pat paskyrė žemės ūkio magnatą ir vieną turtingiausių šalies žmonių Jurijų Kosiuką prezidento administracijos nariu, atsakingu už gynybos klausimus, ir pažadėjo „išvalyti armiją nuo vagių ir kyšininkų“.
Kaltinimai dėl korupcijos dažnai buvo keliami, Kijevui mėginant įveikti sukilėlius šalies rytuose.
Kijevui sunkiai sekėsi susigrąžinti kontrolę tame išvystytos pramonės rajone, kuriame vykstančios kautynės tarp prorusiškų separatistų ir vyriausybės pajėgų nuo balandžio pareikalavo jau per 400 žmonių gyvybių.
11 val. 03 min. Donecko srityje buvo sunaikinti smogikai, kurie atvažiavę automobiliu į patikros postą pradėjo šaudyti į karius. „Smogikai niekšiškai puolė vieną iš Ukrainos karių patikros postų. Teroristai atvyko automobiliu iškėlę baltą vėliavą. Prisiartinę prie patikros posto, jie atidengė ugnį. Gavo atitinkamą atsaką. Užpuolikai buvo sunaikinti“, - teigiama antiteroristinės operacijos štabo pranešime.
10 val. 24 min. Ukrainos kariuomenės artilerijos ataka netoli Slaviansko. Liepos 2-ąją antiteroristinės pajėgos išvadavo keturias gyvenvietes.
10 val. 21 min. „Informacinio pasipriešinimo“ vadovas Dmitrijus Tymčukas pranešė, kad Antiteroristinės operacijos (AO) metu buvo sunaikinta smogikų sunkvežimių kolona.
„Buvo sunaikinti 5 „KamAZ“ sunkvežiniai, transportavę smogikus. AO liepos 2-os dienos nuostoliai: 1 karys žuvo, 18 sužeistų.
Rusijos pasieniečiai paskelbė apie sprogimą „Novošachtinsko“ pasienio punkte, praneša censor.net.ua.
„4 val. 30 min. Rostovo „Novošachtinsko“ buvo evakuota dalis pasienio punkto įgaliotųjų asmenų dėl prasidėjusių karinių veiksmų netoliese dislokuotame Ukrainos „Dolžansko“ pasienio punkte. Pirmine informacija, nenustatytas sprogmuo pataikė į pasienio ruožo teritorą ir apgadino du Rusijos pasieniečių infrastruktūros pastatus – krovininių ir autobusų patikros taškus“, - teigiama pranešime.
Šiuo metu pasienio patikros punkto veikla atnaujinta, įvykio vietoje dirba specialistai, kurie ieško galimai nesprogusių sviedinių.