Demokratų favoritė Hillary Clinton irgi antradienį pralaimėjo Bernie Sandersui – savo varžovę Vermonto senatorius įveikė per jau šešis iš pastarųjų septynių balsavimų ir dar kartą pademonstravo, kad jo užmojis mesti iššūkį buvusiai valstybei sekretorei nėra tuščias pažadas.
Tačiau pralaimėjimas Viskonsine yra kur kas skaudesnis garsenybei milijardieriui, kurio kampanija dar visai neseniai atrodė nesugniuždoma, bet pastaruoju metu ėmė šlubčioti po D.Trumpo kontroversiškų pareiškimų apie abortus, T.Cruzo žmoną, NATO ir branduolinius ginklus.
T.Cruzas, laimėjęs daugumą iš 42 šios valstijos respublikonų delegatų balsų, dar labiau apsunkino D.Trumpo pastangas užsitikrinti 1 237 delegatų paramą, kuri yra būtina, siekiant būti automatiškai išrinktam partijos kandidatu varžytis JAV prezidento rinkimuose per liepą vyksiantį Respublikonų partijos suvažiavimą.
„Esminis posūkis“
„Šį vakarą pasiekėme esminį posūkį. Tai vienijantis šūkis“, – sakė T.Cruzas savo džiūgaujantiems remėjams Milvokyje netrukus po to, kai jį sveikindamas apkabino Viskonsino gubernatorius Scottas Walkeris, kuris buvo vienas iš T.Cruzo varžovų, tačiau perėjo į jo rėmėjų pusę pasitraukęs iš kovos.
„Tai sunkiai dirbančių Viskonsino vyrų ir moterų raginimas Amerikos žmonėms. Mes turime pasirinkimą, tikrą pasirinkimą“, – sakė jis.
T.Cruzas ir prieš D.Trumpą nusistatęs judėjimas didelį dėmesį skyrė Viskonsinui, Respublikonų partijos lopšiui, tikėdamiesi, kad balsavimas šioje valstijoje taps reikšminga kliūtimi nekilnojamojo turto magnatui realizuoti savo ambicijas tapti „Didžiosios senosios partijos“ vėliavnešiu.
Teksaso senatoriaus pergalė Viskonsine gali iš esmės pakeisti respublikonų kampanijos trajektoriją.
„Trumpui reikia kiekvieno delegato, kad užsitikrintų 1 237, o šis vakaras jam tapo reikšminga nesėkme“, – sakė naujienų agentūrai AFP veteranas rinkimų analitikas Larry Sabato (Laris Sabatas), dirbantis Virdžinijos universitete.
„Nėra neįmanoma, kad Trumpas dar pasieks savo tikslą, bet tikėtina, kad Trumpui iki daugumos pristigs kelių dešimčių delegatų“, – pridūrė jis.
Jeigu D.Trumpui nepavyktų automatiškai tapti partijos kandidatu, jo išrinkimui per nacionalinį suvažiavimą gali pakišti koją partijos isteblišmento vidiniai susitarimai.
Stiprėjantys varžovai
Antradienį vykusio balsavimo rezultatai įtvirtino T.Cruzo kaip pagrindinės alternatyvos D.Trumpui statusą. Šioje kampanijoje tebekovojantis Ohajo gubernatorius Johnas Kasichas dabar yra smarkiai atsilikęs nuo savo varžovų.
Tačiau T.Cruzo pergalės kalba buvo teigiamo tono, pabrėžianti jo politinės programos punktus ir atkreipianti dėmesį į galimą jo akistatą su H.Clinton.
„Hillary, pasiruošk. Mes ateinam“, – sakė senatorius.
T.Cruzas taip pat prognozavo, kad jis gali užsitikrinti 1 237 delegatų palaikymą, kad būtų iškart paskirtas partijos kandidatu.
Vis dėlto tai padaryti jam būtų nepaprastai sunku: ekspertai prognozuoja, kad T.Cruzui reikėtų laimėti 90 proc. arba daugiau dar nepaskirstytų delegatų palaikymą, kad pasiektų stebuklingąjį skaičių.
JAV televizijos paskelbė T.Cruzo ir B.Sanderso pergalę praėjus pusvalandžiui po to, kai rinkimų apylinkės užsidarė toje Vidurio Vakarų regiono valstijoje, besiribojančioje su Kanada.
Suskaičiavus balsus trijuose ketvirtadaliuose apylinkių paaiškėjo, kad konservatyvių pažiūrų T.Cruzas surinko 49 proc. balsų ir aiškiai aplenkė milijardierių D.Trumpą, už kurį balsavo 34 proc. Viskonsino respublikonų rinkėjų. J.Kasichas toli nuo jų atsiliko, surinkęs tik 14 proc. balsų.
Demokratų stovykloje B.Sandersas įveikė H.Clinton 56 proc. prieš 44 procentus.
„Ši kampanija suteikia energijos ir entuziazmo milijonams amerikiečių“, – B.Sandersas sakė savo šalininkams Vajominge, kur demokratai balsuos šeštadienį.
B.Sandersas sakė, kad jo įgytas postūmis suteikia „puikią galimybę“ laimėti Kalifornijoje, Oregone ir kitose svarbiose valstijose.
„Atsiveria kelias į pergalę, kelias į Baltuosius rūmus“, – paskelbė jis.
Tačiau buvusi pirmoji šalies ponia H.Clinton, siekianti tapti pirmąja JAV vadovo postą užėmusia moterimi, išsaugojo pranašumą pagal ją palaikysiančių delegatų skaičių ir turi tvirtą pagrindą prieš tolesnes svarbias varžybas.
Balandžio 19-ąją balsuosiančioje Niujorko valstijoje, kurioje ji dabar gyvena, H.Clinton yra įgijusi dviženklę populiarumo persvarą prieš B.Sandersą. Panaši padėtis yra susiklosčiusi Pensilvanijoje, kuri balsuos savaite vėliau.
D.Trumpas taip pat aiškiai pirmauja savojoje Niujorko valstijoje ir Pensilvanijoje.
Trumpo riktai
D.Trumpo kampanija kelis mėnesius atrodė visiškai nepaveikiama kritikos arba vidinių riktų. Vis dėlto atžaraus būdo milijardierius į antradieninį balsavimą žengė po sunkios savaitės, per kurią paskelbė komentarų, pasak apžvalgininkų, galinčių atgrasyti moteris rinkėjas.
Vis dėlto po rinkimų Viskonsine D.Trumpo komanda nenuleido rankų ir įnirtingai kritikavo T.Cruzą, sakydama, kad tą senatorių „palaiko visas partijos aparatas“.
„Tedas Cruzas yra marionetė; jis yra Trojos arklys, kuriuo partijos vadovai naudojasi, mėgindami pavogti paskyrimą iš pono Trumpo“, – televizija MSNBC citavo milijardieriaus kampanijos pranešimą.
Televizijos CNN duomenimis, prieš antradienio balsavimą D.Trumpas buvo užsitikrinęs 740 delegatų, T.Cruzas jų turėjo 474, o J.Kasichas – 145.
Jeigu nei vienas neužsitikrins 1 237 delegatų iki respublikonų pirminių rinkimų kampanijos pabaigos birželio 7-ąją, partijos kandidato rinkimų rezultatai bus sunkiai nuspėjami, nes delegatai po pirmojo balsavimo nebeprivalės palaikyti konkretaus pretendento ir galės balsuoti savo nuožiūra.
Pasak CNN, H.Clinton iki antradienio buvo užsitikrinusi 1 742 delegatus, iš jų 483 „superdelegatus“, kurie nėra įpareigoti balsuoti pagal išankstinių rinkimų rezultatus. B.Sandersas turėjo iš viso 1051 delegatą.
Kad iškart taptų Demokratų partijos kandidatu, pretendentas turi užsitikrinti 2 383 delegatų palaikymą.