Nepaisant to, kad Rusijos karinių bazių likimas regione kol kas dar nėra aiškus, Kremliaus įtaka ten silpsta, o vieną aktyviausių sukilėlių grupuočių palaikiusios Turkijos – auga.
Anot TASS šaltinių Kremliuje, „opozicijos lyderiai garantavo Rusijos karinių bazių ir diplomatinių atstovybių Sirijos teritorijoje saugumą“. Skirtingai negu Irano ambasados pastatas, kuris buvo apiplėštas ir suniokotas, Rusijos atstovybė Damaske nenukentėjo.
WSJ kalbinti diplomatai teigė, kad praėjusį šeštadienį derybose dėl Sirijos metu, kuriose dalyvavo Rusijos, Irano, Turkijos ir arabų valstybių atstovai, Rusija, tikėtina, gavo garantijas, kad galės išsaugoti karines bazes „pereinamuoju laikotarpiu“. Iki B. Assado bėgimo iš tėvynės tuomet buvo likusios kelios valandos.
Rusijos įtakos sukilėliams gali būti sunku atsisakyti vien dėl tos priežasties, kad didžiąją dalį ginkluotės sudaro būtent Rusijoje pagaminta produkcija.
Karinės bazės Sirijoje leidžia Rusijai daryti įtaką ne tik Artimuosiuose Rytuose bet ir Afrikoje, kur ji tiesiogiai dalyvauja konfliktuose Libijoje, Sudane, CAR, Malyje ir Nigeryje. Per karines bazes Tartuse ir Latakijoje iš Rusijos keliauja samdiniai ir ginkluotė.
„Tai, kas įvyko, turės didelį poveikį Artimiesiems Rytams. Vienas iš pagrindinių Sirijos opozicijos politikų Baderas Jamousas WSJ sakė: „Turkija tapo stipresnė, Rusija – silpnesnė, Iranas – silpnas. Tačiau dabar didesnį vaidmenį atliks sirai“.
Turkija buvo pagrindinė Sirijos opozicijos globėja per visą pilietinio karo laikotarpį.
Ekspertai: Rusijos įtakai – didžiulis smūgis
„Tai, kas įvyko, yra didžiulis smūgis Rusijos įtakai ir prestižui regione“, – sakė Berlyno Carnegie Rusijos ir Eurazijos studijų centro direktorius Aleksandras Gabujevas.
Harvardo universiteto ekonomikos profesorius, laikraščio „The Moscow Times“ apžvalgininkas Konstantinas Soninas mano, kad Rusijai iš principo blogai buvo tai, jog įsitraukė į svetimą karą „velniai žino kur“. Tą pačią klaidą, anot jo, ne kartą darė ir Sovietų Sąjunga.
„Užsienio politikos avantiūros, išlaidos neperspektyviems režimams remti ir karinė pagalba bet kam, žinoma, nėra pagrindinės SSRS žlugimo priežastys, bet – tarp svarbių priežasčių... Ir aš puikiai prisimenu: tada, žlugimo metu ir iškart po jo, buvo prisiminta, kad visa tai buvo klaidos“, – sako A. Soninas. – Tačiau iki 2015 m. Rusijoje tai buvo pamiršta. Vėl pasikartojo ta pati dinamika: vadovybei naudingas izoliacionizmas, kariuomenei naudingi užsakymai dar vienai nereikalingai, lengvai pergalei, o kariniam-pramoniniam kompleksui naudingi pinigai, išleisti kuriant ginklus, kurie liepsnoja kare.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!