• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaspijos jūra, kuri yra didžiausia vidinė jūra pasaulyje, šiuo metu itin greitai senka. Ekspertai pasakoja, kodėl vandens telkinys mažėja ir praneša, kokie padariniai grėstų, jei Kaspijos jūra visiškai išnyktų, rašoma CNN.  

Kaspijos jūra, kuri yra didžiausia vidinė jūra pasaulyje, šiuo metu itin greitai senka. Ekspertai pasakoja, kodėl vandens telkinys mažėja ir praneša, kokie padariniai grėstų, jei Kaspijos jūra visiškai išnyktų, rašoma CNN.  

REKLAMA

Pakrantėje yra vieta, iš kurios vietos gyventojas Azamatas Sarsenbajevas įšokdavo į sūrią, melsvai žalią Kaspijos jūrą. Tačiau praėjus dešimtmečiui, vaizdas gerokai pasikeitė. Dabar pakrantė nuklota pilka akmenuota žeme, besitęsiančia link horizonto.

Ekologas ir aktyvistas A. Sarsenbajevas pasakoja, kad vanduo nuo pakrantės, esančios Aktau mieste, Kazachstane, nuslūgo itin stipriai.

Čia jis gyvena visą savo gyvenimą, todėl jam skaudu matyti šiuos pokyčius. „Į tai sunku žiūrėti“, – sakė A. Sarsenbajevas.

REKLAMA
REKLAMA

O fotografas, apkeliavęs visą Kaspijos jūros pietinį krantą teigė: „Aš nebegaliu plaukioti... vanduo pasikeitė.“

Abu vyrai jaučiasi glaudžiai susiję su vandeniu, prie kurio užaugo ir abu nerimauja dėl jūros ateities.

REKLAMA

Kaspijos jūros nauda

Kaspijos jūra yra didžiausia planetos vidinė jūra, kuria dalijasi penkios šalys: Kazachstanas, Iranas, Azerbaidžanas, Rusija ir Turkmėnistanas.

Šios šalys naudojasi jūra žvejybai, ūkininkavimui, turizmui, naftos ir dujų atsargoms bei geriamajam vandeniui išgauti.

Kaspijos jūra taip pat padeda reguliuoti šio sausringo regiono klimatą, teikdama drėgmę Centrinei Azijai.

REKLAMA
REKLAMA

Padariniai

Tačiau klimato kaita skatina Kaspijos jūros nusekimą, o kai kurie ekspertai baiminasi, kad ateityje jūros gali visiškai nebelikti.

Netoliese esanti Aralo jūra, besidriekianti tarp Kazachstano ir Uzbekistano, kadaise buvo vienas didžiausių ežerų pasaulyje, tačiau visiškai išnyko, nuniokota dėl žmogaus veiklos ir didėjančios klimato kaitos.

Tyrimai rodo, kad iki 2100 m. Kaspijos jūros vandens lygis gali nukristi iki 30 metrų. Ekspertai teigia, jog net ir esant optimistiškesniems visuotinio atšilimo scenarijams, seklesnė, šiaurinė Kaspijos jūros dalis, daugiausia išsidėsčiusi aplink Kazachstaną, visiškai išnyks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Padėtis jau pražūtinga unikaliai Kaspijos jūros laukinei gamtai. Čia gyvena šimtai rūšių gyvių, įskaitant nykstančius laukinius eršketus, iš kurių gaunama 90 proc. pasaulio ikrų.

Būtų padaryta žala ir ruoniams – nykstantiems jūrų žinduoliams, kurių Kaspijos jūroje yra gausu.

„Tyrimai rodo, kad ruonių skaičius labai sumažėjo", – sakė Kazachstano Hidrobiologijos ir ekologijos instituto mokslininkė Assel Baimukanova.

REKLAMA

Rugpjūčio mėn. Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas pareiškė, kad Kaspijos jūros nuosmukis yra katastrofiškas, tačiau tuo pat metu šalis planuoja plėsti savo iškastinio kuro gamybą.

Jei klimato krizė ir perteklinė vandens gavyba ir toliau nesiliaus, baiminamasi, kad Kaspijos jūrą gali ištikti toks pat likimas kaip Aralo jūros.

Apie ką straipsnis? Apie bele kokį nieką, svarbu kad tai būtų NEIGIAMA informacija, nes tik tokią Lietuvos kaimietukai skaito ir tai kelia TV3 reitingus. O nei TV3, nei jos redaktoriams turinys neįdomu. Kaip neįdomu ir kaimietukams, nes jie už 10 min jau viską bus pamiršę ką skaitė tik prisimins kad "kažkas baisaus". Taip mums lietuviams ir reikia. Kokie esame tokią ir žiniasklaidą turime.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų