Algirdas Acus, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt Jungtinės Tautos (JT) įspėjo apie didžiausią pabėgėlių krizę nuo 1994 m. genocido Ruandoje. Sirijos pabėgėlių skaičius jau perkopė 2 mln., pirmas milijonas šalį paliko per dvejus neramumų metus, kitas milijonas – vos per šešis pastaruosius mėnesius. Kol Vakarų politikai diskutuoja, koks smūgis galėtų sustabdyti tragediją šalyje. Ne visi pabėgėliai mano, kad jų vargus galėtų nutraukti užsienio šalių puolimas.
JT sako, kad jei pabėgėlių srautai nesikeis, metų pabaigoje skaičius pasieks 3 mln. Pusė pabėgėlių –vaikai. Dėl nutraukto švietimo ir apgailėtinų sąlygų stovyklose jie gali virsti prarastąja karta. Anot JT, jos surenka tik pusę reikalingų finansų pabėgėliams išlaikyti, o juos priglaudusių kaimynių ekonomikos neprilygsta Vakarams – ar jos atlaikys? Daugiausiai pabėgėlių traukia į mažiausią kaimynę – Libaną, čia – 700 tūkst. sirų, tai – kas šeštas Libano gyventojas.
„Net jei po suduoto smūgio visa tarptautinė bendruomenė tik stebėtų, Basharo al Assado režimas tikrai sugriūtų per kelis mėnesius“, – teigė Sirijos pabėgėlis Libane Abou Jamenas.
Jordanijoje – pusė milijono pabėgėlių. Čia dykumoje išdygusios šimtatūkstantinės palapinių stovyklos varžosi su didžiausiais šalies miestais.
„Baracko Obamos kalba atidėjo smūgį. Tikėjomės atakos sekmadienį ar pirmadienį. Dabar laukiame rugsėjo 9-ąją, po Kongreso patvirtinimo“, – kalbėjo Sirijos pabėgėlis Jordanijoje Ahmadas Hariri.
Turkijoje, kuri bene aršiausia B. al Assado priešininkė kaimynystėje – taip pat beveik pusė milijono sirų.
Turkijos vyriausybė sako turinti savo parlamento mandatą smogti. Britų parlamentas savo vyriausybės atakos planus įvertino skeptiškai, Prancūzijos žada rinktis rytoj, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) – tik kitą savaitę, savo politikams prezidentai Francois Hollande`as ir B. Obama bandys pagrįsti argumentus esą režimas naudojo cheminį ginklą. B. Obama įsitikinęs, kad jei niekas nebus nubaustas už cheminio ginklo panaudojimą, šio draudimo nebepaisys ir kiti. Skeptikai, tarp jų ir dalis Sirijos pabėgėlių, ypač apsistojusių Irake, mano, kad nuvertus B. al Assado režimą, šalis nugarmės į dar didesnį pragarą.
Pačioje Sirijoje namų netekę blaškosi daugiau nei 4 mln. pabėgėlių.