Pasaulyje, kuriame vis labiau trūksta naftos, kai kurios šalys vis dar gali didžiuotis turinčios didžiules šio ištekliaus atsargas. Tačiau džiaugsmą temdo sunkumai siekiant išgauti didžiausiuose telkiniuose esančią naftą. Štai žurnalas „Foreign Policy“ pateikia didžiausių dar neišnaudotų naftos telkinių sąrašą.
Ferdauso, Moundo ir Zagės telkiniai
Vieta: Persijos įlanka, netoli pietinės Irano pakrantės
Prognozuojami rezervai: 38 mlrd. barelių naftos
Detalės: 2003 metais atrasti 3 tarpusavyje susiję naftos telkiniai yra pačios didžiausios kada nors aptiktos naftos atsargos. Didžiausias yra Ferdauso telkinys, kuriame, kaip manoma, yra apie 30,6 mlrd. barelių naftos. Šis skaičius gali atrodyti stulbinantis, tačiau dažniausiai nėra įmanoma išgauti visos telkinyje esančios naftos dėl technologinių ir finansinių apribojimų. Tačiau, jei bus sugebėta bent jau didžiąja dalimi išnaudoti šiuos telkinius, tai bus milžiniška paskata OPEC karteliui, kurio nariai skundžiasi vis mažėjančiomis naftos atsargomis.
Kas riboja gavybą? JAV sankcijos Iranui apribojo būtinas investicijas į šalies naftos telkinius. Irano naftos ministras Gholamas Hosseinas Nozari balandį pareiškė, kad per artimiausius 15 metų į šalies naftos pramonę būtina investuoti 500 mlrd. dolerių. Kaip spėjama, dėl JAV spaudimo investuoti į Irano naftos pramonę atsisakė Japonija, kuri 2004 metais buvo sudariusi sutartį su Teheranu. Malaizijos kompanija praėjusį gruodį sudarė 16 mlrd. dolerių vertės sutartį su Iranu dėl suskystintų dujų gamybos Ferdouso telkinyje. Tačiau naftą iš šio telkinio išgauti veikiausiai pavyks dar tikrai negreitai.
Kašagano telkinys
Vieta: Kaspijos jūra, netoli Kazachstano pakrantės
Prognozuojami rezervai: 38 mlrd. barelių naftos
Detalės: Kašagano telkinys yra didžiausias vientisas dar neeksploatuojamas naftos telkinys ir penktas pagal dydį per visą istoriją atrastas naftos rezervas. Telkinio vystymas jau vykdomas. Tiesa, naftą išgauti planuota jau 2005 metais, tačiau dėl įvairiausių atidėliojimų data nukelta į 2013 metus. Ekspertai teigia, kad šis telkinys bus didžiausias naftos šaltinis, atkeliaujantis į Europą ne iš OPEC kartelio valstybių. Šis telkinys turėtų prisidėti prie žemyno energetinio saugumo užtikrinimo.
Kas riboja gavybą? Gavybos platformų konstravimas yra labai sudėtingas, nes platformos turi atlaikyti itin permainingus Kaspijos jūros orus. Be to, gavybą apsunkina ir tai, kad telkinyje yra susikaupę daug suspaustų gamtinių dujų, o pačioje naftoje yra daug sieros. Be to, anksčiau šiais metais vykęs naftos kainų augimas pabrangino ir platformų konstrukcijų kainą, todėl Kazachstano vyriausybė buvo priversta iš naujo derėtis dėl kontraktų, o tai sąlygojo gavybos atidėjimą.
Vakarų Kurnos telkinys
Vieta: Pietryčių Irakas
Prognozuojami rezervai: 15-21 mlrd. barelių naftos
Detalės: Šiame telkinyje gali būti 10 proc. visos Irake esančios naftos. Jau dabar per dieną yra išgaunama 100 tūkst. barelių naftos, tačiau ateityje planuojama, kad šis skaičius išaugs iki 600 tūkst. barelių. Kelios tarptautinės firmos, tarp jų ir Rusijos „Lukoil“, amerikiečių „Chevron“ ir Prancūzijos „Total“, siekia dalyvauti su šiuo telkiniu susijusiuose projektuose. „Lukoil“ teigia, kad išskirtinės teisės į telkinį priklauso jai, nes dar Saddamo Husseino laikais esą buvo pasirašytas susitarimas. Tačiau dabartinė Irako vyriausybė teigia, kad susitarimas yra nesąžiningas, o ir pats diktatorius prieš savo nuvertimą esą jį panaikino.
Kas riboja gavybą? Du karai ir daugiau nei dešimtmetį trukusios sankcijos nuniokojo Irako naftos pramonės infrastruktūrą. Smurto grėsmė išlieka didele problema. Irakas pasiūlė specialų įstatymą, kuris nustato sąlygas tarptautinėms investicijoms ir bendradarbiavimui naftos gavyboje. Tai smarkiai paspartintų pažangą, tačiau vis dar nesutariama, kiek procentų kontrolės ir pelno turi būti atiduodama privačioms naftos kompanijoms. Todėl įstatymas vis dar guli užstrigęs parlamente.
Carioca telkinys
Vieta: Atlanto vandenynas, 275 kilometrai nuo Brazilijos kranto
Prognozuojami rezervai: 33 mlrd. barelių
Detalės: Atrastas praėjusių metų pabaigoje Carioca telkinys yra vienas didžiausių per pastaruosius 30 metų atrastų naftos atsargų rezervų. Prieš šio telkinio atradimą buvo kalbama, kad Brazilijos naftos atsargos siekia vos 12,2 mlrd. barelių. Tad naujo telkinio įsisavinimas itin padidintų šalies potencialą naftos rinkoje. Brazilijos prezidentas Inacio Lula da Silva kelis kartus yra pakartojęs, kad šalis norės prisijungti prie OPEC kartelio, kai taps naftos eksportuotoja. Ar Carioca telkinys padės Brazilijai pasiekti šį tikslą, paaiškės po gero dešimtmečio.
Kas riboja gavybą? Telkinys yra 2 kilometrai po vandeniu, dar keli kilometrai po smėliu ir akmenimis ir 2 kilometrai po druska. Iki šiol neegzistavo technologija, kuri leistų tyrinėti po vandenyje susiformavusiais druskos klodais esančius telkinius. Be to, nėra ir technologijos, kuri leistų išgauti naftą tokiame gylyje. Galiausiai prireiks dar kelių metų, kol Brazilija sugebės atsakyti į klausimą, kokią dalį naftos iš šio telkinio ji bus pajėgi išgauti.