Susidūrus su nauju COVID-19 infekcijos užkrėtimų ir mirčių šuoliu, o taip pat su rusų nenoru skiepytis, šalies prezidentas Vladimiras Putinas patvirtino vyriausybės siūlymą nuo spalio 30 d. skelbti savaitės „atostogas“ visoje Rusijoje. Maža to, tam kad būtų sustabdytas virusas du didžiausi šalies miestai – Maskva ir Sankt Peterburgas – paskelbė „lokdauną“, tai yra tuo metu veiks tik būtinų prekių parduotuvės, bus uždaryti kino teatrai, neveiks grožio paslaugos ir pan.
Europos Sąjungos atliktame tyrime skelbiama, kad Rusijos valstybinė televizija RT ir kitos žiniasklaidos priemonės sėjo nepasitikėjimą vakcinų kokybe ir efektyvumu savo į Europos šalis orientuotuose tinklapiuose, įskaitant ir rusų kalba, rašoma „Reuters“.
„Dezinformacija gali žudyti. Tai turime turėti omenyje, kuomet matome Kremliaus žiniasklaidą ir toliau skleidžiant melus apie COVID-19 ir vakcinas, net kai pačioje Rusijoje mirčių skaičius ir tolia dramatiškai auga“, – rašoma ES ataskaitoje pavadinimu „Dezinformacijos apžvalga“.Kremlius neigia bet kokius ES kaltinimus dezinformacija. Pastaroji nuolat stebi situaciją socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje, ir bendradarbiauja su „Google“, „Facebook“, „Twitter“ ar „Microsoft“, kad melagingos informacijos sklaida būtų apribota.
ES teigimu, Rusijos dezinformacija, kaip ir ankstesnių krizių atvejais, yra skirta suskaldyti ir susilpninti Vakarų šalių visuomenes.
„Melas veikia“
ES tyrimo metu buvo nustatyta daugiau nei 250 dezinformacijos pavyzdžių Rusijos portale geopolitika.ru, kuomet bandyta sumenkinti COVID-19 vakcinų ar kitų koronaviruso priemonių efektyvumą.
„Teiginiai apie vakcinų nenaudingumą yra pakartoti italų, ispanų, anglų, danų ir rusų kalbomis“, – rašoma ataskaitoje ir priduriama, kad „vakcinos veikia, tačiau melas taip pat puikiai veikia“. Ataskaitos autorių teigimu, sąmokslo teorijos ir melagingi teiginiai apie vakcinas kelia riziką tūkstančių žmonių gyvybėms, įskaitant ir pačią Rusiją.
Rusijoje spalio mėnesį kasdien fiksuojami nauji užsikrėtimo atvejų ir mirčių antirekordai – praėjusios savaitės pabaigoje viršyta 37 tūkst. naujų atvejų per dieną riba, mirčių skaičius artėja prie 1,1 tūkst. per dieną. Nauji protrūkiai ir vos 37 proc. siekianti populiacijos vakcinacija privertė skelbti ne tik savaitės „atostogas“, kuomet valdžios sprendimu į darbą bus neinama visoje Rusijoje, tačiau ir „lokdaunus“ dviejuose pagrindiniuose šalies miestuose.
Rusija pasiskelbė pirmąja išradusia vakciną nuo koronaviruso „Sputnik V“ dar praėjusių metų vasarą, tačiau pati vakcinacijos programa užstrigo vos prasidėjusi. Didžiausia problema – gyventojai nepasitiki ne tik šalies valdžia, bet ir šalies medicina.