Naujoje Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) ataskaitoje yra aprašomas 101 užsikrėtimas Candida auris grybeliu Vašingtono ligoninėse ir slaugos namuose nuo 2021 m. sausio iki balandžio mėnesio. Per tą patį laikotarpį 22 šios infekcijos atvejai buvo nustatyti ir Teksase. Iš visų 123 atvejų, mažiausiai penki buvo atsparūs visoms trims didžiausioms priešgrybelinių vaistų klasėms.
30 proc. užsikrėtusių pacientų mirė per 30 dienų nuo susirgimo. Tiesa, nėra aišku, kokią įtaką tam turėjo C. auris.
C. auris yra neseniai atrastas grybelis, kurį 2009 m. pirmą kartą aprašė Japonijos gydytojai. Bet tyrimai parodė, kad šis grybelis panašiu metu buvo aptiktas ir Pakistane, Indijoje, Pietų Afrikoje ir Venesueloje. Šis nepalaužiamas grybas gali sukelti kraujotakos, žaizdų ir ausų infekcijas. Yra žinoma, kad jis taikosi į silpną imuninę sistemą turinčius žmones, ypač ligoninių pacientus. Visai neseniai gydytojai Brazilijoje pastebėjo, kad šia atsparia grybeline infekcija dažnai suserga koronaviruso pacientai.
Šią grybelio rūšį CDC laiko „rimta grėsme pasaulio sveikatai“, nes ji gali būti atspari net keliems priešgrybeliniams vaistams, naudojamiems Candida infekcijoms gydyti. Yra net gi šio grybelio atmainų, atsparių visoms trims labiausiai paplitusioms priešgrybelinių vaistų grupėms. Tai yra vadinama visišku atsparumu.
Tai nėra pirmas kartas, kai visiškai atsparios C. auris atmainos buvo aptiktos JAV, tačiau manoma, kad tai pirmasis atvejis, kai šis grybelis išplito JAV ligoninėse. Kaip teigiama CDC ataskaitoje, nėra jokio žinomo ryšio tarp susirgimų Vašingtone ir Teksase. Ataskaitoje nebuvo atskleista, kurios ligoninės buvo paveiktos.
CDC nepaaiškino, kodėl būtent šiemet tuo pačiu metu įsiliepsnojo šie du židiniai. Tačiau vertėtų pabrėžti, kad per Covid-19 pandemiją buvo pastebėtas vaistams atsparių bakterijų ir grybelių antplūdis.
Dar tiksliai nežinoma, kas galėjo sukelti šį akivaizdų protrūkį, tačiau yra kelios hipotezės. Pirmiausia, daugelis ligoninėse gulinčių koronaviruso pacientų dėl susilpnėjusio imuninės sistemos atsako užsikrečia ir antrinėmis infekcijomis. Siekiant jas išgydyti, pacientams yra skiriami stiprūs antibiotikai (ir priešgrybeliniai vaistai), dėl kurių patogenai gali įgauti atsparumą. Antra, per pandemiją buvo susidurta su tam tikrais higienos sunkumais ir medicininės praktikos pokyčiais, kurie galėjo paskatinti atsparių bakterijų ir grybelių
atsiradimą. Pavyzdžiui, daugeliui koronaviruso pacientų prireikia ventiliatorių, tačiau yra puikiai žinoma, kad juose gali veistis ir per juos plisti vaistams atsparūs užkratai.
Kad ir kaip jos atsirado, tai tikrai nėra paskutinis kartas, kai mes susiduriame su vaistams atspariomis grybelių atmainomis. Nors šios grėsmės mastas dar nėra aiškus, daugelis ekspertų ir sveikatos priežiūros institucijų tiki, kad per ateinančius dešimtmečius C. auris taps dideliu iššūkiu visuomenės sveikatai.