Galimybių supainioti yra daug: 2021 m. daugiau nei 25 proc. suaugusiųjų JAV buvo diagnozuota šienligė ir, deja, alergiškų žmonių nelaimei, šiemet žiedadulkių kiekis buvo ypač didelis ir ankstyvas. Tuo pat metu cirkuliuoja naujos SARS-CoV-2, viruso, sukeliančio COVID-19, atmainos, kurių simptomai paprastai būna švelnesni, nors vis dar nemalonūs, ir gali sutapti su sezoninėmis ligomis, pavyzdžiui, šienlige.
COVID-19 simptomus galima supainioti su šienligės simptomais
Visgi yra keletas esminių skirtumų tarp labiausiai paplitusių šienligės simptomų ir šiuo metu JAV cirkuliuojančios COVID-19 atmainos KP.3, skelbia portalas „IFL Science“.
Nors kai kuriems žmonėms pasireiškė pykinimas, viduriavimas ir vėmimas, kaip naujesnių atmainų simptomai, nėra tikėtina, kad alergija žiedadulkėms sukels tokį patį poveikį.
Kita vertus, nuolatinis kosulys vis dar yra pagrindinis COVID-19 simptomas, tačiau nors žiedadulkės gali sukelti pakankamą gerklės perštėjimą, kad jaustumėte poreikį kosėti, mažai tikėtina, kad jis bus tokio pat masto kaip COVID-19 atveju.
Kalbant apie gerklę, ją gali skaudėti ir sergant COVID-19, ir šienlige, tačiau šienligės atveju tai nėra dažnas atvejis. Jei skausmas nepraeina kurį laiką pabuvus atokiau nuo žiedadulkių ir palengvėjus kitiems žiedadulkių simptomams, labiau tikėtina, kad jį sukėlė infekcija.
Kalbant apie skonio ir kvapo pojūčio praradimą, taip gali nutikti ir jeigu jums stipriai užsikimšo nosis. Tokiu atveju, gali būti, kad negalite mėgautis maistu ir gėrimais dėl šienligės.
Mutavusį virusą sunkiau nugalėti
Naujausi COVID-19 simptomai pasireiškia dėl ypač paplitusių vadinamosios „FLiRT“ grupės atmainų, kurioms priklauso KP.3. Visi šie virusai yra JN.1, Omicron atšakos, kuri pasirodė ir sukėlė problemų šių metų pradžioje, atšaka.
Šios atmainos yra ne tokios įžūlios, kaip skamba; pavadinimas kilęs iš aminorūgščių mutacijų, kurias jos įgijo baltyme – viruso dalyje, kuri prisitvirtina prie mūsų kūno ląstelių ir leidžia jas užkrėsti.
Imuninė sistema gali išmokti atpažinti spyglių baltymus – natūraliai arba skiepijant – ir atsikratyti viruso, tačiau evoliucionuodamas į šiek tiek kitokias formas virusas gali išvengti sunaikinimo.
Nors ir ne visada, virusai dėl šio proceso dažnai gali sukelti daug lengvesnius simptomus – todėl atsidūrėme šioje painioje vietoje.