Pagal Cheminio ginklo uždraudimo konvenciją draudžiama naudoti CS dujas ir kitus toksinius ginklus karo zonose.
„Dviejų OPCW paskirtų laboratorijų atliktų šių mėginių analizių rezultatai rodo, kad tiek granatoje, tiek dirvožemio mėginyje buvo riaušių malšinimo medžiagos, vadinamos CS“, – sakoma Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos pareiškime.
Pasak OPCW, tai pirmas kartas, kai buvo patvirtintas riaušių malšinimo dujų naudojimas Ukrainos teritorijose, kuriose vyksta aktyvios kovos.
Hagoje įsikūrusi Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW) draudžia naudoti riaušių malšinimo medžiagas, įskaitant ašarines dujas CS, kariniais tikslais.
Ukraina paprašė, kad OPCW atsiųstų techninę grupę, ir per praėjusį mėnesį vykusį vizitą perdavė tris mėginius.
Ukraina pranešė, kad mėginiai buvo paimti po rugsėjo 20 dieną įvykusio incidento netoli Ilinkos kaimo Ukrainos centrinėje Dnipropetrovsko srityje.
„Komanda surinko susijusius dokumentus ir skaitmenines bylas, taip pat tiesioginių liudininkų parodymus ir gavo tris iš Ukrainos paimtus mėginius: vieną granatos sviedinį ir du dirvožemio mėginius iš tranšėjos“, – teigiama OPCW pranešime.
Įrodymai, kuriuos Ukraina per vizitą perdavė OPCW, leido jai „patvirtinti, kad trijų mėginių, paimtų iš tranšėjos Ukrainoje, esančios palei konfrontacijos su priešininkų pajėgomis liniją, saugojimo grandinė buvo išlaikyta“, teigė OPCW.
Tačiau ji pabrėžė, kad ataskaitoje „nesiekiama nustatyti nuodingos cheminės medžiagos šaltinio ar kilmės“.
Jungtinė Karalystė (JK) ir Jungtinės Valstijos apkaltino Rusiją nuo 2022 metais prasidėjusios plataus masto invazijos panaudojus nuodingąją medžiagą chloropikriną ir riaušių malšinimo medžiagas prieš Ukrainos karius.
Rusija ir Ukraina taip pat kaltina viena kitą cheminių ginklų naudojimu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!