• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas išleido savo memuarų knygą, kuri išsyk sulaukė milžiniško dėmesio. Savo nepasitenkinimą joje dėstomais prisiminimais išreiškė ne tik Karališkieji rūmai. Nepatikti knyga turėjo ir Kremliui, nes D. Cameronas gana atvirai papasakojo ir apie savo susidūrimus su V. Putinu.

Buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas išleido savo memuarų knygą, kuri išsyk sulaukė milžiniško dėmesio. Savo nepasitenkinimą joje dėstomais prisiminimais išreiškė ne tik Karališkieji rūmai. Nepatikti knyga turėjo ir Kremliui, nes D. Cameronas gana atvirai papasakojo ir apie savo susidūrimus su V. Putinu.

REKLAMA

BBC atskleidė, kaip buvusiam premjerui sekėsi bendrauti su Rusija ir jos lyderiu, kaip Vladimiras Putinas atsiliepė apie „gėjų propagandos“ įstatymą, reagavo į virš Donbaso numuštą keleivinį lainerį ir požiūrį į demokratiją. 

„Seno sukirpimo nacionalistas“

Vieno iš G8 susitikimo metu D. Cameronas susitiko su V. Putinu ir papasakojo apie savo jaunystės kelionę po Sovietų Sąjungą (britų politikas, susižavėjęs Solženycino darbais, nusprendė pakeliauti Transsibiro traukiniu), išvardindamas miestus, kuriuose tuomet pabuvojo: Maskva, Leningradas, Jalta, Kijevas... Putinas jį pertraukė tokiais žodžiais: „Jalta ir Kijevas – jau nebe mano šalies dalis“. Savo memuaruose buvęs Britanijos premjeras taip prisimena šį dialogą: „Aš akimirkai pamačiau stiprų asmeninį skausmą, kurį šiam seno sukirpimo nacionalistui sukėlė Sovietų Sąjungos griūtis“. 

D. Cameronas prisiminė ir Rusijos-Gruzijos karą 2008-aisiais: „Tai buvo akivaizdus neteisėtos agresijos ir okupacijos pavyzdys“. Jis prisimena, kad tuomet savo tekste žiniasklaidoje rašė: „Kur tai pasikartos rytoj? Ukrainoje? Centrinėje Azijoje? Latvijoje?“ Ir dabar, savo prisiminimų knygoje, pateikia tokius apmąstymus: „Kalbama, kad politikoje nereiktų remtis numatymais. Tačiau kartais visgi išpranašauji, net to ir nesuvokdamas“. 

REKLAMA
REKLAMA

„Korupcinė potekstė“

Savo knygoje Cameronas apgailestauja, kad vienu metu įsivėlė į kovą dėl teisės surengti 2018-ųjų Pasaulio futbolo čempionatą. Jis tikėjosi, kad Didžioji Britanija – su jos visame pasaulyje populiariais klubais, gerai stadionais ir aistringais sirgaliais – turi puikias galimybes iškovoti čempionato šeimininkų regalijas. Tačiau, anot politiko, buvo dvi problemos. Pirmoji – tai, kad sprendimą priima FIFA – „korupcijos apimta organizacija“. Antroji – tai, kad konkurente dėl turnyro šeimininkės statuso tapo Rusija – „šalis, kurios vadovybė buvo pasirengusi daryti viską, kad nugalėtų“. 

REKLAMA

Siekdamas užmegzti gerus santykius su tuometinius FIFA prezidentu Seppu Blatter, D. Cameronas širdingai priimdavo jį Downing Street (D. Britanijos premjero ir vyriausybės buveinė). Dabar šiuos bandymus įsiteikti korupcininkams jis prisimena su šypsena (S. Baltteris vėliau buvo nušalintas dėl kaltinimų korupcija, – red. past.). Derėtis dėl Didžiosios Britanijos galimybių surengti čempionatą jis vyko kartu su princu Williamu ir legendiniu futbolininku Davidu Beckhamu. Tačiau pats procesas, jo teigimu, „priminė greituosius pasimatymus su korupcine potekste“, kuriuos britų delegacija stengėsi išgyventi su šypsena. „Putinui net nereikėjo važiuoti. Žuvį pardavė dar iki tol, kol mes pasiekėme turgų“, – reziumavo derybų eigą D. Cameronas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tu manai, kad aš netikiu demokratija. Ir tu nelabai klysti“

2013-aisiais įvyko susitikimas, kurį D. Cameronas laikė tokios pats svarbos, kaip ir Margaret Thatcher derybos su Michailu Gorbačiovu. Britų premjeras tuomet atvyko į susitikimą Sočyje su Vladimiru Putinu. Pats susitikimas, anot D. Camerono, prasidėjo nuo to, kad V. Putinas išvardijo tuos klausimus, kurie buvo sužymėti ant stalo gulinčiuose patarėjų paruoštukuose. Netrukus jis nustūmė korteles į šalį ir pareiškė: „Klausyk, aš nenoriu čia surengti įprasto ginčo, kuriame tu sakai: „Jūs klystate dėl situacijos Sirijoje ir Libijoje“, o aš jums sakau: „Ne, tai jūs klystate“. Aš labai noriu atvirai pakalbėti ir sugalvoti (veiksmų) planą“. D. Cameronas apsidžiaugė dėl tokio siūlymo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

To paties susitikimo metu D. Cameronas pareiškė: „Aš noriu, kad mes susivienytume su vienintele pasitikėjimą keliančia valdžia Sirijoje ir sunaikintume (Al Nusra, teroristinę organizaciją – red. past.)“. „Sunaikintume juos? Na, dabar tu jau kalbi mano kalba“, – pareiškė V. Putinas. 

Tų pačių metų vasarą V. Putinas atvyko į G8 susitikimą Didžiojoje Britanijoje ir D. Cameronas pakvietė jį į Dawning Street. Tuomet, anot buvusio premjero, jų abipusis supratimas sustiprėjo dar labiau, ir Putinas netgi leido sau pajuokauti. D. Cameronas prisimena, kaip rusų lyderis pasakė jam: „Davidai, aš žinau, tu galvoji, kad aš turiu ragus ir uodegą, ir aš nelabai stipriai tikiu demokratija... (jo veide šmėstelėjo šypsena). Ir žinai, tu nelabai stipriai klysti“. 

REKLAMA

„Reikia, kad vyrai vestų moteris“

Prieš G20 susitikimą 2013-aisiais Rusijos parlamentas priėmė taip vadinamą „gėjų propagandos draudimo“ įstatymą. Savo prisiminimuose D. Cameronas tai vadina „valstybės sankcionuota homofobija“. Pačioje Didžiojoje Britanijoje panašiu metu kaip tik buvo įteisintos tos pačios lyties asmenų santuokos. 

„Kuomet mes likome su Putinu dviese, aš paklausiau apie gėjų teises. Jis atsakė, kad Rusijoje yra problema – gyventojų skaičiaus mažėjimas, ir jam reikia, kad vyrai tuoktųsi su moterimis, o šios gimdytų daug vaikų“. 

REKLAMA

„Putinas peržengė liniją“

„Aljansui“ su Rusija nepavyko išlikti ilgesniam laikui. Ir kaltė dėl to tenka ne tik Rusijai, įsitikinęs D. Cameronas. „Man reikėjo dėti lygiai tiek pat pastangų, kad Europos Sąjunga nesugriautų mūsų strategijos Sirijoje“. D. Cameronas taip pat prisipažįsta, kad jis turėjo klausimų JAV karinei ir diplomatinei politikai. „Atsižvelgiant į Sirijos liaudies kančias ir terorizmo siaubą, aš maniau, kad mes turime pasistengti suteikti Rusijai to statuso, kurio ji siekė. Aš buvau pasirengęs tai padaryti. Tačiau, man rodosi, kad Obama tam nebuvo pasiruošęs. Aš iki šiol manau, kad jeigu Rusiją būtų priėmę kaip lygiavertę diplomatinę partnerę, mes visi būtume galėję surasti taikią išeitį“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat prisiminė ir karo Ukrainoje pradžią: „Tai buvo pažįstama ir (priminė) vaizdus iš Antrojo pasaulinio karo. Tankai įvažiuoja į miestus. Pastatai užgrobiami. Keliuose atsiranda patikros punktai. Nacionaliniai simboliai nuplėšiami, o okupantų vėliavos yra iškeliamos. Tik tai nėra Adolfas Hitleris 1939-aisiais. Tai Vladimiras Putinas 2014-aisiais. Kuomet jis įsiveržė į Ukrainą, jis peržengė ne tik geografinę, bet ir politinę ribą“. 

REKLAMA

Melas tapo menu

D. Cameronas prisiminė, kaip 2007-aisiais pirmą sykį susitiko su buvusiu Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi. Tuomet V. Janukovyčius jam pasirodė „blogiausio pavyzdžio sovietinio tipo diktatoriškos kleptokratijos marionete“. 

Anot D. Camerono, kol visas pasaulis stebėjo Vakarų Ukrainą, V. Putinas dėmesį koncentravo į rytinę jos dalį. „Įsiveržimas – į Europą, praktiškai ant NATO slenksčio. Kas man liko? O juk aš išeikvojau metus, vystydamas santykius su šiuo žmogumi“, – teisinasi politikas. 

REKLAMA

Nepaisant to, kad situacija Ukrainoje gerokai atšaldė santykius su Rusija, D. Cameronas pripažįsta, kad tuo metu su V. Putinu jis vis dar galėjo pakalbėti neformaliai, ir Rusijos lyderis atsakydavo į jo skambučius, „kas buvo tikra sėkmė“, nes britų lyderis skambino V. Putinui praėjus porai dienų po (Rusijos) įsiveržimo į Ukrainą. Ir dar tris kartus po to.

„Man nereikėjo klausti jo motyvų. Buvo akivaizdu, kad Rusija baiminosi Vakarų įtakos ES pavidalu ir – labiausiai – NATO. O V. Putinas buvo apimtas Rusijos valstybingumo idėjos“, – BBC cituojamas D. Cameronas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Putinui melas buvo tapęs menu“, – taip vertino buvęs Didžiosios Britanijos premjeras rusų prezidento atsakymą į klausimą dėl įsiveržimo į Ukrainą.

D. Cameronas prisimena, kad V. Putinas tvirtino, tariamai ginkluoti kariai neturi sąsajų su Rusija, nors tuo metu britų spec. tarnybos jau buvo nustačiusios, kad apie 60 proc. karių Ukrainos rytuose – iš Rusijos. 

Danguje virš Donbaso buvo numuštas „Boeing“ lėktuvas.

„Aš kalbėjau su V. Putinu po to. Ir vėl manęs neapleido nuojauta, kad kalbuosi su siena. „Šimtai žmonių žuvo“, – sakau aš. „Su mumis tai neturi jokio ryšio“, – šaltai atsakė jis“, – prisimena politikas.

Vladimiras Putinas dažnai Rusijoje pristatomas kaip užtikrinęs ekonominį šalies stabilumą vadovas. Neseniai atliktas ekspertų tyrimas parodė, kad ir šis Kremliaus vadovo reitingus keliantis teiginys gali būti tik mitas. Rusijos ekonomikos vystymosi rodikliai šiuo metu siekia 1998-ųjų lygį, teigiama ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų