Balandžio mėnesį M. Saakašvilis pranešė, kad kreipsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT), prašydamas padėti jam būti perkeltam gydytis Lenkijoje. Provakarietiškų pažiūrų reformatorius kalinamas nuo 2021-ųjų, kai grįžo iš tremties Ukrainoje.
2004–2013 metais Sakartvelo prezidento pareigas ėjęs M. Saakašvilis už akių buvo nuteistas šešerius metus kalėti už piktnaudžiavimą valdžia. Šiuos kaltinimus jis atmetė kaip suklastotus ir politiškai motyvuotus.
Gydytojų teigimu, kalėjime jis neteko daugiau kaip 50 kilogramų svorio.
Buvęs Kaukazo šalies lyderis nurodė, kad vyriausybė „neleidžia lenkų gydytojams lankyti manęs ligoninėje“ Tbilisyje, ir pridūrė, kad tai jo paskutinė galimybė išgyventi.
Kovą vienas Europos Sąjungos diplomatas AFP patvirtino, kad buvo priimtas sprendimas leisti Lenkijos gydytojams apžiūrėti M. Saakašvilį, tačiau planas taip ir nebuvo įgyvendintas.
Teisingumo ministras Ratis Bregadzė sakė, kad buvusio prezidento advokatai nepateikė oficialaus prašymo. Jie patys tai neigia.
Sakartvelo žmogaus teisių ombudsmeno sudaryta gydytojų taryba pareiškė, kad „M. Saakašvilio neįmanoma gydyti Sakartvele, todėl bus priimtas sprendimas išsiųsti jį gydytis į užsienį“.
JAV dirbantys gydytojai sakė, kad M. Saakašvilio sveikata pablogėjo dėl kalinime patirtų kankinimų.
JAV toksikologas Davidas Smithas 2022 metais teigė, kad atlikus tyrimus paaiškėjo, jog M. Saakašvilis, būdamas nelaisvėje, apsinuodijo sunkiaisiais metalais.
Pasak medikų, jo sveikata labai pablogėjo po to, kai vyras nutraukė 50 dienų trukusį bado streiką, kurį surengė protestuodamas prieš kalinimą.
Jungtinės Valstijos, ES ir tarptautinės teisių gynimo grupės išreiškė susirūpinimą dėl, kaip pranešama, netinkamo elgesio su M. Saakašviliu, ir pasmerkė jo baudžiamąjį persekiojimą, kuris, kaip įtariama, vykdomas dėl politinių priežasčių.