Kalbėdamas su CNN žurnaliste Erin Burnett, A. Galiamovas sakė, kad Kremliaus reakcija į Aleksejaus Navalno mirtį paskatins ir taip didėjantį piliečių nerimą prieš kitą mėnesį vyksiančius Rusijos prezidento rinkimus.
„Anksčiau ar vėliau tai neabejotinai atsilieps, nes šis nepasitenkinimas auga“, – sakė A. Galiamovas.
Dauguma rusų norėtų atšaukti karą Ukrainoje
47 metų A. Navalnas mirė vasario 16 dieną, atlikdamas laisvės atėmimo bausmę Arkties kolonijoje. kaltinamas sukčiavimu, ekstremizmo kurstymu ir finansavimu bei kitais nusižengimais, kuriuos daugelis smerkė kaip politiškai motyvuotus. Keli šimtai jo šalininkų buvo suimti per visoje Rusijoje surengtus budėjimus kelios dienos po jo mirties, o vietos žiniasklaidos duomenimis, keliems iš jų už bausmę buvo įteikti šaukimai į karinę tarnybą.
Šis susidorojimas priminė protestus, kurie kilo 2022 m. rugsėjį Kremliui paskelbus dalinę karinę mobilizaciją karui prieš Ukrainą. Tuo metu už demonstracijas prieš Vladimiro Putino karo veiksmus buvo suimta daugiau kaip 1,3 tūkst. žmonių.
Apklausų duomenys taip pat rodė, kad Rusijos piliečių nepasitenkinimas V. Putino „specialiąja karine operacija“ auga. Neseniai „Russian Field“ atliktoje apklausoje 37 proc. respondentų teigė, kad norėtų arba „tikrai“ atšauktų Maskvos invaziją į Ukrainą, jei tik galėtų grįžti į praeitį. Šie rezultatai buvo didžiausias nepritarimo karui Ukrainoje lygis, kokį „Russian Field“ pastebėjo nuo 2022 m. vasario mėnesio.
Ką mes žinome?
A. Galiamovas sakė, kad tikisi, jog šis prieštaravimas Rusijoje galiausiai taps „toks stiprus“, kad prilygs „karinio pralaimėjimo momentui arba tam tikroms karinėms riaušėms“, turėdamas omenyje birželį nepavykusį mirusio „Wagner“ grupės lyderio Jevgenijaus Prigožino sukilimą.
„Nesitikiu, kad dabar įvyks kažkas panašaus į sprogimą ar revoliuciją, – sakė A. Galiamovas. – Bet tai įgauna potencialą“.
„Didžioji dauguma gyventojų nėra opozicijos šalininkai, – tęsė jis. – Tie, kurie anksčiau buvo lojalūs Putinui, bet jiems nepatinka šis susidorojimas, jie tampa vis labiau, žinote, „nelojalūs“.
Ar dėl Navalno mirties kaltas Kremlius?
Kremlius neigia bet kokį ryšį su A. Navalno mirtimi, pareiškime teigdamas, kad aktyvistas blogai pasijuto išėjęs pasivaikščioti, „beveik iš karto prarado sąmonę“ ir netrukus mirė.
Tačiau JAV prezidentas Joe Bidenas iš karto apkaltino V. Putiną ir, kaip tikimasi, dėl A. Navalno mirties paskelbs naujų sankcijų Rusijai paketą.
A. Galiamovas sakė, kad jei už A. Navalno mirties stovi Kremlius, tai greičiausiai dėl to, kad nepasitenkinimas V. Putinu plinta taip arti kitų prezidento rinkimų. Jis pažymėjo, kad kai kurie opozicijos kandidatai, pavyzdžiui, Borisas Nadeždinas, likus kelioms savaitėms iki rinkimų sulaukė itin daug dėmesio.
„Šis nepasitenkinimas auga, ir jis yra didelis, – sakė Galiamovas. – Vienintelis dalykas, kurį galima padaryti, tai nukirsti galvas visiems opozicijos lyderiams, kad bent jau šis nepasitenkinimas [būtų] nestruktūruotas“.
Kas toliau?
Kiti Rusijos prezidento rinkimai numatyti kovo 17 d., ir, nepaisant didėjančio nepasitenkinimo, V. Putinas jau dabar laikomas numanomu nugalėtoju. Jei būtų perrinktas, Rusijos vadovas pradėtų eiti savo pareigas penktą kadenciją, o dėl V. Putino valdymo metu padarytų Rusijos konstitucijos pakeitimų jis galėtų siekti dar dviejų kadencijų po 2024 m.