CŽV kelerius metus naudojo vyriausybinį pastatą Rumunijos sostinėje Bukarešte kaip kalėjimą ypač pavojingiems kaliniams. Tai ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „The Associated Press“, remdamasi keliais šaltiniais.
Agentūros duomenimis, slaptas CŽV kalėjimas kodiniu pavadinimu „Ryški šviesa“ („Bright Light“) buvo judriame rajone Rumunijos sostinės šiaurėje. Oficialiai čia yra Nacionalinis registracinis valstybės paslapties biuras (ORNISS), kuriame saugomi slapti NATO ir ES duomenys.
Šiame pastate kurį laiką buvo laikomi spėjami 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro aktų organizatoriai, tarp jų - Chalidas Šeichas Mohamedas (Khalid Sheikh Mohammed). Po to jie buvo išgabenti į JAV bazę Gvantaname.
Apie slaptą CŽV kalėjimą Rumunijoje buvo pranešama ir anksčiau, bet tiksli jo vieta nebuvo žinoma. Teigiama, kad Amerikos specialiosios tarnybos taip pat turėjo kalėjimų Tailande, Lietuvoje, Lenkijoje ir kitose šalyse. Žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad šiuose kalėjimuose terorizmu įtariami asmenys buvo kankinami.
Visi slaptieji CŽV kalėjimai buvo uždaryti iki 2006 metų gegužės.
Bukarešto kalėjimo vietą išsiaiškino „The Associated Press“ ir Vokietijos visuomeninė televizija ADR, kuri ketvirtadienį apie tai parodys reportažą.
Buvę slaptieji JAV agentai teigia, kad CŽV kalėjimas Bukarešte atidarytas 2003 metų rudenį, nusprendus uždaryti tokį centrą Lenkijoje.
ORNISS pastato rūsyje buvo įrengtos šešios kameros, kiekvienoje jų buvo laikrodis ir į Meką nukreipta rodyklė. Pasak slaptųjų agentų, kameros laikėsi ant spyruoklių, o tai sulaikytuosius šiek tiek išmušdavo iš pusiausvyros ir sutrikdydavo jų orientaciją.
Buvę CŽV pareigūnai taip pat teigia, kad pirmaisiais mėnesiais sulaikytiesiems nebuvo leidžiama pakankamai miegoti, ant jų buvo pilamas vanduo, jie buvo talžomi ar turėjo stovėti nepatogiose padėtyse.
Tačiau Bukarešto kalėjime nebuvo naudojamas liūdnai pagarėjęs „skandinimo“ metodas, kai ant sulaikytojo veido, uždengto skepeta, pilamas vanduo.
Po pradinių apklausų su sulaikytaisiais buvo elgiamasi rūpestingai, teigia buvę pareigūnai. Jiems nuolat buvo tikrinama sveikata ir dantys ir buvo tiekiamas pagal religines islamo tradicijas paruoštas maistas.
Kadangi pastatas priklausė vyriausybei, jis buvo puiki priedanga, teigia buvę agentai, kurie liudija su sąlyga, kad jų tapatybė nebus atskleista.
Pasak liudytojų, skyrimas tarnybai į slaptąjį kalėjimą CŽV agentams nebuvo džiugus. Jiems patiems tekdavo 90 dienų praleisti kalėjime neišeinant iš jo teritorijos, ten miegoti ir valgyti.
Europos Tarybai tiriant CŽV kalėjimus Europoje, Rumunijos užsienio reikalų ministerija teigė nenustačiusi jokių faktų, kad toks kalėjimas buvo šioje šalyje.
Pasak „The Associated Press“, slaptieji CŽV kalėjimai Rumunijoje ir Lietuvoje buvo uždaryti pirmoje 2006 metų pusėje. Kai kurie sulaikytieji buvo perkelti į Kabulą, kad vėliau būtų pervežti į Gvantanamo kalėjimą Kuboje, o kiti išsiųsti į jų kilmės šalis.