„Kai matome, kad politinė opozicija, jos lyderiai yra sulaikomi, matome prieš protestuotojus naudojamą smurtą – tai nėra kažkas, ką galime ignoruoti ar su tuo susigyventi. Lietuva jau pritaikė sankcijas beveik 30 asmenų, kurie buvo tiesiogiai atsakingi ir organizavo brutalų protestuotojų malšinimą. Raginame Europos Sąjungą taip pat pritaikyti sankcijas šiems asmenims“, – žurnalistams Briuselyje sakė K. Budrys.
„Kitas dalykas – bevizis režimas. Reikia apriboti jį asmenims, turintiems diplomatinius ar tarnybinius pasus. Tai minimumas, ką galime padaryti. Taip pat – reikia siųsti stiprią žinią, kad šis draudimas ateityje gali būti išplėstas“, – dėstė jis.
Be to, pažymėjo K. Budrys, Lietuva remia Sakartvelo prezidentės Salomės Zurabišvili bei šalies nevyriausybinių organizacijų raginimus pakartoti parlamento rinkimus.
„Trečia – vesti techninius ir politinius pokalbius su Sakartvelu pagal Europos Sąjungos bei Sakartvelo asociacijos susitarimą. Taip pat – sustabdyti visus ryšius su Sakartvelo institucijomis ir sustabdyti skiriamą finansinę paramą“, – dėstė politikas.
„Kita vertus, turime siųsti stiprią žinią kartvelų pilietinei visuomenei, kad ją remsime. Tačiau tam reikia finansinio paketo – kad parodytume, jog esame nusiteikę rimtai. Turime siųsti žinią gatvėse esantiems Sakartvelo žmonėms, kad Europa jų neapleidžia, kad Europa yra su jais, kad Europai jūsų reikia“, – apibendrino jis.
ELTA primena, kad sekmadienį Lietuva kartu su Estija išplėtė nacionalinių sankcijų Sakartvelo politikams sąrašą – į jį įtraukti 17 asmenų, tarp kurių ir Sakarvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobakhdzė.
Jau anksčiau Lietuva pritaikė tokias sankcijas 11 Sakartvelo politikų bei institucijų vadovų. Atsiradus tokiems ribojimams, asmenys, tiesiogiai prisidėję prie kartvelų protestų malšinimo, negali atvykti į Lietuvą.
Sakartvelą neramumai krečia nuo tada, kai prorusiška valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę spalio mėnesį vykusiuose ginčijamuose rinkimuose. Šalies vyriausybė neseniai taip pat pareiškė, kad iki 2028 m. sustabdys derybas dėl stojimo į ES, o tai sukėlė naują protestų bangą.
Valdžios institucijos į demonstracijas reaguoja griežtai – mitinguojantys kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!