• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisija ketvirtadienį pareiškė, jog paskelbdama precedento neturintį radiacijos pavojų dėl nuotėkio Slovėnijos atominėje elektrinėje „nesėjo panikos“.

REKLAMA
REKLAMA

Vandens nuotėkis iš aušinimo sistemos privertė Europos Sąjungą pirmą kartą viešai paskelbti radiacijos pavojų visoje Europoje. Tačiau Slovėnijos vyriausybė greitai patikino, jog nėra jokios grėsmės saugumui ir kad problema bus išspręsta per keletą dienų.

REKLAMA

„Nemanau, kad mes suteikėme jums kokios nors informacijos, kuri būtų vertusi žmones panikuoti. Mes tiesiog konstatavome faktus“, - žurnalistams Briuselyje sakė Ferranas Tarradellasas, ES energetikos komisaro Andrio Piebalgo atstovas.

„O po to jau galėjome sakyti, kad nėra reikalo jaudintis“, - pridūrė jis.

Komisija trečiadienį paskelbė informaciją apie incidentą Europos Bendrijos skubaus keitimosi informacija apie radiologinį pavojų sistemą (ECURIE).

REKLAMA
REKLAMA

Praeityje branduolinės energetikos sektorius buvo kritikuojamas už „nepakankamą skaidrumą“, - sakė F.Tarradellasas.

Savanoriškąja ECURIE sistema šiais metais buvo pasinaudota tris kartus ir po du kartus 2006 bei 2005 metais, tačiau kitais atvejais pavojus ES valstybėse nebuvo paskelbtas, sakė atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ECURIE sistema buvo įvesta 1987 metais, praėjus metams po Černobylio katastrofos.

Anksčiau ji buvo naudojama tik pratyboms ir apsikeitimui informacija apie branduolinius incidentus.

ES paskelbtas radiacijos pavojus

Slovėnijai po nutekėjimo atominės elektrinės aušinimo sistemoje pradėjus reaktoriaus uždarymo procedūrą, Europos Komisija (EK) vėlų trečiadienio vakarą paskelbė radiacijos pavojų visoje Europos Sąjungoje (ES).

REKLAMA

Tuo tarpu Slovėnijos pareigūnai teigia, kad incidentas nekelia pavojaus aplinkai ir žmonėms.

„Pirminėje Krsko atominės elektrinės [Slovėnijos pietvakariuose] aušinimo sistemoje buvo pastebėtas aušalo nuotėkis“, - teigiama Komisijos pareiškime. „Atominėje elektrinėje vykdoma saugaus išjungimo procedūra.“

REKLAMA

„Kol kas jokio nuotėkio į aplinką nenustatyta“, - pareiškė Komisija ir pridūrė, kad reaktorius vis dar veikia 22 proc., galia ir „saugaus sustabdymo procedūra dar tęsiama“.

„Pavojaus žmonėms ir aplinkai nėra“, - pareiškė ES šiuo metu pirmininkaujančios Slovėnijos atstovė spaudai Maja Kocijancic. „Nutekėjo vanduo, tačiau ne radioaktyvios medžiagos,“ pridūrė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krsko branduolinės jėgainės atstovė spaudai sakė, kad ekspertai įvertins nuotėkį ir nustatys, kaip šis gedimas gali būti pašalintas.

„Kol kas mes galime pasakyti, kad incidentas neturėjo jokio poveikio aplinkai“, - sakė Ida Novak.

Komisija nedelsdama perdavė informaciją apie incidentą visoms 27 valstybėms narėms per Europos Bendrijos skubaus keitimosi informacija apie radiologinį pavojų sistemą (ECURIE).

REKLAMA

Per ECURIE sistemą skubiai pranešama apie „nenumatytus radiologinius ar branduolinius atvejus“ ir keičiamasi atitinkama informacija.

Visos valstybės narės privalo per „atitinkamą laikotarpį“ pranešti Komisijai apie įgyvendinamas priemones ir nustatytą radioaktyvumo lygį.

REKLAMA

Slovėnijos institucijos pranešė, kad nustačius nuotėkį aušinimo sistemoje buvo imtasi „prevencinės“ už maždaug 100 kilometrų į rytus nuo Liublianos esančios Krsko atominės elektrinės „uždarymo procedūros“.

„Elektrinė buvo kelioms valandoms išjungta, kad personalas galėtų nustatyti gedimo priežastį ir ją pašalinti“, - teigiama Slovėnijos pranešime.

„Skubiai išjungti visą elektrinę nėra būtina, gedimas nepaveikė ir, kaip manoma, nepaveiks aplinkos“.

Krsko atominė elektrinė, kurią Slovėnija valdo kartu su kaimynine Kroatija, buvo pastatyta 9-ojo dešimtmečio pabaigoje. Grynoji elektrinės galia sudaro 696 MW.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų