A.Litvinenka mirė 2006 metų lapkričio pabaigoje, praėjus kelioms savaitėms po to, kai viename Londono viešbučių išgėrė arbatos, į kurią buvo įpilta radioaktyvaus polonio.
Ketvirtadienį buvo paskelbtos ilgai lauktos jo mirties tyrimo, kuriam vadovavo teisėjas Robertas Owenas, išvados.
Daug laikraščių akcentavo, kad premjero Davido Camerono vyriausybė turėtų žengti toliau ir nubausti Rusiją už A.Litvinenkos nužudymą, nepaisant ministrų vilčių, kad V.Putinas galėtų padėti užbaigti konfliktą Sirijoje.
Santykiai tarp Rusijos ir Britanijos jau seniai yra smarkiai atšalę, šalims nesutariant įvairiais klausimais, įskaitant situaciją Ukrainoje bei oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimą virš tos šalies teritorijos 2014 metų liepą.
Britanija dėl A.Litvinenkos nužudymo nepaskelbė naujų sankcijų, tačiau iškvietė Rusijos ambasadorių ir įšaldė abiejų pagrindinių įtariamųjų nužudymu – Andrejaus Lugovojaus ir Dmitrijaus Kovtuno - turtą.
Dienraštis „The Times“ redakcijos skiltyje šias priemones apibūdino kaip „nuspėjamus formalumus, neturėsiančius didelio poveikio“.
„Nepakanka to, kad britų vyriausybė pareiškia savo „didžiulį nepasitenkinimą“ ir paskelbia įšaldanti dviejų įtariamųjų turtą Jungtinėje Karalystėje, kurio jie tikriausiai nė neturi“, - pridūrė laikraštis.
„Tiesiog bailu ir kvaila nuolaidžiauti šiam žudikui“ – tokią antraštę laikraščio „Daily Mail“ vedamajam davė apžvalgininkas Edwardas Lucasas.
Taigi Britanijai yra „katastrofiškai klaidinga laikytis prieigos“ susilaikyti nuo griežtesnių veiksmų viliantis, kad Rusija padės dėl Sirijos.
Jeigu norime priversti Assado režimą sėsti prie derybų stalo, turime padidinti spaudimą jo rėmėjams, tokiems kaip Rusija ir Iranas, o ne apiberti juos komplimentais.
Dienraščio „Guardian“ redakcijos skiltyje buvo pažymėta, kad nieko, ką būtų galima palyginti su A.Litvinenkos nužudymu Londone, neįvyko nuo 1978 metų ant Temzės tilto buvo nužudytas garsus Bulgarijos disidentas Georgijus Markovas. Manoma, kad skėčio smaigalys, kuriuo buvo įdurta nuo kraujo užkrėtimo mirusiam disidentui, buvo išteptas ricina.
„Ataskaitos patikimumas neabejotinas, – sakome joje. – Dabar reikalingos griežtesnės priemonės, ir jų reikia imtis Europos lygiu“.
Tačiau „Independent“ skiltininkė Mary Dejevsky reiškė abejonių dėl to, jog kai kurie įrodymai buvo paskelbti už uždarų durų. Anot pareigūnų, toks žingsnis buvęs būtinas dėl nacionalinių interesų.
„Tokie apskritai yra blogi Rusijos ir Jungtinės Karalystės santykiai – ir toks yra Jungtinės Karalystės suinteresuotumas juos pagerinti dėl Rusijos tarpininkavimo vaidmens Irane ir Sirijjes, kad drįstų spėti, jog esama didelės galimybės ... kad dvišaliai santykiai iš tiesų nepablogės“, – pridūrė ji.