„Vienas pačių žiauriausių kalėjimo režimų pasaulyje... Ginkluoti sargybiniai visą parą stebi aplinką iš apžvalgos bokštų. Lankytojai privalo pateikti dokumentus vos įžengę į teritoriją. Vietos klimatas tiesiog dvelkia izoliacija nuo išorinio pasaulio. Ilgomis ir šaltomis Sibiro žiemomis temperatūra nukrenta iki -11“, - stebisi britų „The Daily Mail“, kurie ir publikavo reportažą iš egzotiškos jiems Rusijos.
„Reuters“ fotografas pabuvojo iškart keliose Krasnojarsko kolonijos, IK-5 ir IK-17. Kaip sunku ten atlikti bausmę – teisybę galėtų papasakoti, tikriausiai, tik patys „sėdintys“. Tačiau pagal buitinius patogumus šiuose lageriuose, kaliniams galėtų pavydėti daugelis laisvėje gyvenančių rusų. Netgi fotografijose matosi, kad ten tokia švara, kokia būna ne kiekvienoje ligoninėje, atliktas remontas, kaliniams leidžiama naudotis šiuolaikine buitine technika. Tik grubūs nusikaltėlių veidai primena apie tai, kas čia per vieta.
Mandarinai ir papūga
Pavyzdžiui, 17-oji kolonija, anot specializuoto „Kalėjimų portalo“ yra „viena iš geriausių pataisos kolonijų šalyje“, ir tikėtina, kad ji verta šio vardo. Viena iš priežasčių – kolonijoje taikoma šiuolaikinė kalinių laikymo sistema - „naujokus“ atskiria nuo senbuvių, o sulaikytuosius atskyrę pagal atliktų nusikaltimų sunkumą.
Kolonijoje kaliniai ne tik „prastumia laiką“, tačiau turi galimybę studijuoti. Kalėjime veikia vakarinė mokykla, kurioje nuteistiesiems siūloma įgyti specialybę, o taip pat suteikiama galimybė baigti aukštąją mokyklą.
Kalėjimo teritorijoje yra pravoslavų koplyčia, musulmonų maldų kambarys, galima naudotis sporto salės inventoriumi. Įdomu tai, kad yra ir „gyvasis kampelis“: viename iš psichologinės iškrovos kambarių yra įrengtas tropikų oazės kambarys su palmėmis, mandarinų medžiu ir dviem papūgomis. Autentiškos aplinkos įvaizdį papildo skambantys gamtos garsai.
Britai iš „The Daily Mail“ teigia: taip, GULAGai liko praeity, tačiau ir toliau baugina skaitytojus: „rusiški kalėjimai“ - baisus dalykas.
Be abejo, kalėjimai tai ne sanatorijos, tačiau būtent tie kalėjimai, kurie pateko į publikaciją, neužsitarnauja tokio vardo. Ypač lyginant su vienu iš žiauriausių, jeigu ne pačiu žiauriausi Rusijos kalėjimu IK-6, geriau žinomu kaip „Juodasis delfinas“. Ši griežtojo režimo pataisos kolonija, kurioje kalinami nuteistieji iki gyvos galvos, tokį pavadinimą gavo dėl kadaise kalėjimo teritorijoje pastatyto delfino skulptūros – fontano.
Per visą kalėjimo istoriją iš jo nepavyko pabėgti nė vienam nuteistajam. Pasak gandų, „Juodajame delfine“ įvesta pati griežčiausia tvarka visos Rusijos kalėjimuose. Tiesa, oficialių duomenų apie tai nėra, yra tik fragmentai informacijos asmenų, kurie lankėsi kalėjimo teritorijoje.
Keliasi kaliniai 6 ryto, artimiausias 16 valandų kaliniams yra draudžiama gultis į lovas. Kamera – keli kvadratiniai metrai, kas 15 minučių – patikrinimas. Bendrauti su kitais nuteistaisiais draudžiama. Išeinant iš kameros kalinio konvojų sudaro ne mažiau trijų ginkluotų apsauginių, iš paskos jiems žygiuoja kinologas su šunimi, o pervedant į kitą korpusą ant akių yra dedamas raištis.