Leidinyje tikinama, kad šalies parlamentarai susipažino su kariuomenės galimybių ataskaitomis, kuriose atsispindi „pervargimo lygis“. Parlamentarai perspėjami, kad „nepripildę atsargų ir nepasirūpinę rezervu“ situacijos neišspręs.
Bendruomenių Rūmų gynybos komitetas metus rengė naują „nerimą keliančią“ ataskaitą, kurioje įspėjama, kad JK amunicijos lygis yra „gerokai žemesnis nei reikia, kad būtų galima užtikrintai atremti Rusijos kariuomenės keliamą grėsmę“.
Atsargos generolas ir buvęs Gynybos štabo viršininkas Nickas Carteris įspėjo, kad kariuomenė „išeikvos savo pajėgumus po pirmųjų poros mėnesių“.
Ataskaitoje skelbiama, kad beveik 2 mlrd. svarų, pernai skirtų britų kariuomenei dabar gali būti išnaudoti „kamšant skyles gynyboje“ – vietoje to, kad kauptų rezervus.
„Jungtinės Karalystės ginkluotosios pajėgos, atsižvelgiant į blogėjančią saugumo padėtį, dislokavo daugiau, nei galėjo, tačiau visur jose trūksta pajėgumų ir atsargų, be to, jos netenka personalo greičiau, nei gali jį įdarbinti“, – cituojamas dokumentas.
Didžiausios karinės pratybos nuo Šaltojo karo pabaigos
Ši žinia paskelbta nuolatinių pranešimų iš viso pasaulio, kad Rusija galimai rengiasi karui su NATO, metu.
Vakarų aljansas neseniai pradėjo didžiausias nuo Šaltojo karo pabaigos pasiruošimo karui pratybas.
Apie 90 000 karių dalyvauja kelis mėnesius trunkančiose pratybose „Steadfast Defender“, kuriose rengiamasi NATO atsakui plataus masto Rusijos invazijos atveju.
Savaitgalį iš NATO pratybų dėl sugedusio sraigto veleno buvo atšauktas Didžiosios Britanijos flagmanas lėktuvnešis „HMS Queen Elizabeth“, skelbiama „The Sun“.
Šį rytą jis turėjo išplaukti iš Portsmuto ir dalyvauti „Steadfast Defender“, tačiau jis neatitinka jam keliamų techninių reikalavimų, todėl bus pakeistas kitų laivu.
„Tai jau nėra tik pratybos“
Ekspertai perspėja, kad „Rusijos tironas“ neabejotinai ilgainiui patrauks į Vakarus.
Valstybės sekretorius karo reikalams Sidnėjus Herbertas „vikingų stovykloje“ Overbygde (Norvegija) kalbėjęs kariams, perspėjo juos, jog šios pratybos nėra eilinis karo scenarijus.
„Šie treniruočių scenarijai nėra tik scenarijai. Tai yra dalykai, kurių jūsų gali prašyti atlikti jūsų karjeros metu“, – aiškino jis.
Ministras „The Sun“ tikino, kad jei NATO įsitrauktų į karą su Rusija, britų pagrindinė užduotis būtų kova Arkties sąlygomis, kurios yra atšiauriausios pasaulyje.
Jis taip pat pridūrė, kad vyriausybės laukia „sunkūs pasirinkimai“, siekiant sutvirtinti šalies gynybą kaip įmanoma greičiau.
Tyrimas: rezervų mažinimas pakenkė kariuomenei
Tyrimas atskleidė, kad ginkluotųjų pajėgų rezervų mažinimas per pastarąjį dešimtmetį pakenkė Jungtinės Karalystės galimybėms atsakyti, kilus karui.
„Dėl nuolatinio karinių operacijų ir įsipareigojimų finansavimo mažinimo kariuomenė nepajėgia skirti pakankamai pratybų ir išteklių atlaikyti intensyvias kovas“, – cituojamas britų parlamentaras Jeremy Quinas.
Pastaruosius dešimtmečius britų kariuomenė buvo rengiama „greitam dislokavimui ir įsipareigojimų vykdymui“, tačiau tyrimas parodė, kad nepakankamai dėmesio skirta ilgalaikiam karui ir visapusiškam pasirengimui.
Be to, sumažėjo ir kariuomenės rezervas, bei jo parengtis.
Civiliai turi ruoštis karui
Didžiosios Britanijos premjeras Rishi Sunakas pažadėjo skirti 2,5 proc. gynybai, „kai šalies ekonomika tai leis“, tačiau kancleris Jeremy Huntas ir gynybos ministras Grantas Shappsas akcentuoja, kad britai turi skirti mažiausiai 3 proc. šalies gynybai.
Britų admirolas Patrickas Sandersas, šalies Generalinio štabo vadas, neseniai perspėjo šalies valdžią, kad jai netrukus gali tekti imtis mobilizacijos, nes kariuomenė yra per mažo dydžio.
Kitas britų admirolas Robas Bauersas, vienas iš aukščiausių NATO kariuomenės vadų, taip pat perspėjo, kad civiliai ruoštųsi konfliktui, kuris „pakeis visą jų gyvenimą“ – pasauliui susiduriant su „pavojingiausiu ir nuolat besikeičiančiu momentu“, daug civilių teks mobilizuoti.
G. Shappsas prieš kelias savaites įspėjo, kad pasaulis „iš pokarinio virsta prieškariniu“, o JK turi užtikrinti, kad „visa jos gynybos ekosistema būtų pasirengusi“.