„Tikiuosi, kad artimiausiomis dienomis neprarasime šio postūmio ir galėsime užbaigti susitarimą“, – sakė J. Borrellis po neoficialaus ES užsienio reikalų ministrų susitikimo Prahoje.
„Akivaizdu, kad turime bendrą pagrindą ir susitarimą, kuriame, manau, atsižvelgta į visiems rūpimus klausimus“, – sakė jis.
Galingosios valstybės siekia atgaivinti 2015 metų susitarimą, turintį apriboti šiitiškos respublikos branduolines ambicijas ir neleisti Iranui susikurti branduolinio arsenalo, nors Teheranas visuomet neigė turintis tokių planų.
Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) vadinamą branduolinę sutartį 2015-aisiais pasirašė Jungtinė Karalystė, Kinija, Prancūzija, Vokietija, Iranas, Rusija ir Jungtinės Valstijos.
Pagal JCPOA Iranas įsipareigojo smarkiai apriboti savo branduolinę programą mainais į kai kurių jam taikomų ekonominių sankcijų atšaukimą.
Tačiau ši sutartis pakibo ant plauko, kai 2018-aisiais iš jos vienašališkai pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir Vašingtonas grąžino sankcijas šiitiškai respublikai.
Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.
Praėjus kelioms savaitėms po to, kai nepaisant daug mėnesių vykusių sudėtingų derybų jau atrodė, kad vilčių atgaivinti JCPOA nebėra, Europos Sąjunga rugpjūčio 8-ąją pateikė „galutinį“ susitarimo dėl branduolinės sutarties atkūrimo projektą.
Teheranas ir Vašingtonas pastarosiomis savaitėmis apsikeitė raštiškais atsakymais dėl detalaus veiksmų plano.