Šį mėnesį tarptautinė technologijų ir inovacijų bendrovė „Siemens“ kartu su miestų klimato kaitos valdymo grupe C40 Londone paskelbė 10 miestų, kurie gavo apdovanojimus už tvarios urbanistinės plėtros projektų vystymą. Šiuose apdovanojimuose buvusio Kolumbijos sostinės mero lietuvio valdyta Bogota įvertinta už miesto viešojo transporto sistemą. Meksiko miestas pelnė apdovanojimą už oro kokybę.
„Pagrindinis šių apdovanojimų tikslas yra paskatinti miestų valdytojus inicijuoti kovą su klimato kaita. Pasitelkę naujus technologijų sprendimus, jie gali pagerinti miestų klimatą globaliu mastu. Tikiuosi, kad apdovanojimus pelniusiuose miestuose įgyvendinti projektai bus sėkmingai įdiegti bei paskatins tolesnę plėtrą ne tik tarp klimato kaitos valdymo grupės narių, bet ir kituose miestuose“, – sveikindamas visus 10 apdovanojimus pelniusius miestų vadovus kalbėjo C40 pirmininkas ir Niujorko miesto meras Maiklas R. Blumbergas.
Buvusio Bogotos mero lietuvio Antano Mockaus valdyta Kolumbijos sostinė pelnė įvertinimą už pastangas ir nuopelnus, vykdant miesto viešojo transporto plėtrą ir alternatyvios energijos panaudojimą. Šio miesto vadovai 2000 m. pradėjo įgyvendinti projektą, kuriuo skatino miesto gyventojus naudotis viešuoju transportu. Šis sprendimas kiekvienais metais Kolumbijos sostinėje padeda 350 tūkst. tonų sumažinti išskiriamų žalingų dujų kiekius. Be to, miesto strategijoje taip pat numatyta pasiekti, kad iki 2024 m. visos viešojo transporto priemonės būtų varomos hibridiniais ar elektros varikliais.
Meksiko miestas, įvertintas už gryno oro kokybę, jau du dešimtmečius įgyvendina „ProAire“ programą, kuri padėjo sumažinti oro taršą ir anglies dvideginio emisijas. Mieste vystomas projektas apima daugybę veiksmų – industrinių pastatų bei automobilių taršos mažinimą, staigios miesto plėtros kontrolę bei visuomenės informavimo ir edukacijos programas.
Kovodami su miestų užterštumu ir klimato kaita, lyderio pozicijas užėmė dešimt miestų. Bogota pelnė miesto viešojo transporto apdovanojimą, Kopenhaga laimėjo aukščiausią įvertinimą anglies dvideginio sklaidos į aplinką kontrolės ir valdymo srityje, energijos tausojančios miesto aplinkos apdovanojimas atiteko Melburnui, Miunchenas buvo pripažintas geriausiu alternatyvios žaliosios energijos srityje, Niujorko miestas gavo prisitaikymo prie klimato kaitos ir atsparumo apdovanojimą, Rio de Žaneiras pelnė pripažinimą tvarios miesto bendruomenės veikloje, San Franciskas laimėjo miesto taršos valdymo kategorijoje, Singapūrui atiteko išmaniųjų miesto infrastruktūros sprendimų srities lyderio pozicija, o finansų ir ekonominės plėtros apdovanojimas skirtas Tokijui.
Apdovanojimų nugalėtojus vertino nepriklausoma 7 narių taryba. Ją sudarė buvusių miestų merų, architektų bei Pasaulio banko atstovai. Galutiniame apdovanojimų etape buvo įvertinti 37 projektai, kurie buvo įgyvendinti 29 skirtinguose pasaulio miestuose. Planuojama, kad nuo šiol bendrovės „Siemens“ ir C40 organizuoti apdovanojimai vyks kiekvienais metais.
Tarptautinė miestų klimato kaitos apdovanojimų ceremonija vyko rugsėjo 4 d. pirmajame „Siemens“ miestų plėtrai skirtame centre „The Crystal“ Londone. Čia veikia didžiausia pasaulyje tvariam miestų vystymuisi skirta paroda. 2009 metais atliktame tyrimų centro „Economist Intelligence Unit“ ir bendrovės „Siemens“ 30-ies Europos miestų tyrime „Europos žaliųjų miestų indeksas“ Vilnius buvo geriausiai įvertintas oro kokybės bei atliekų ir žemės naudojimo kategorijose. Tuomet Lietuvos sostinė gerokai nusileido kitų šalių miestams anglies dvideginio (CO2) emisijos, energijos, pastatų, transporto, vandens, aplinkos valdymo klausimais, kuriuos sudėjus aukščiausią įvertinimą pelnė Kopenhaga.