„Valstybės sekretorius akcentavo JAV pasirengimą tęsti turiningą apsikeitimą nuomonėmis su Rusija bendrą susirūpinimą keliančiais klausimais saugumo srityje – ir dvišalį, ir drauge su sąjungininkėmis bei partnerėmis“, – sakoma pranešime.
Pasak A. Blinkeno, JAV tokį bendravimą koordinuos su partnerėmis ir sąjungininkėmis.
Be to, valstybės sekretorius priminė S. Lavrovui, kad Rusijos įsiveržimo į Ukrainą atveju Maskvos laukia „greitos ir rimtos pasekmės“.
Anot vieno JAV Valstybės departamento pareigūno, A. Blinkenas pranešė S. Lavrovui, kad Vašingtonas ir jo sąjungininkės yra pasirengusios susėsti aptarti pasiūlymus, kuriuos abi šalys pateikė virtinėje laiškų, kad išspręstų krizę.
A. Blinkenas S. Lavrovui sakė, kad diskusijos „geriausiai pasistūmės į priekį mažinant Rusijos karines pajėgas prie Ukrainos sienų“.
Tačiau, kalbant apie įtampos mažinimą, „mes neišgirdome nieko, kas rodytų, kad pamatysime pokyčių artimiausiomis dienomis“, teigė minėtas pareigūnas.
„Rusija ir toliau mus tikina, kad neplanuoja invazijos, tačiau, žinoma, visi veiksmai, kuriuos matome, rodo priešingai. Toliau telkiama kariuomenės ir prie sienos juda sunkioji ginkluotė“, – sakė pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.
Sausio 21 dieną Ženevoje įvyko A. Blinkeno ir S. Lavrovo derybos. Po jų A. Blinkenas pareiškė išgirdęs S. Lavrovo žodžius, kad Rusija neturi planų įsiveržti į Ukrainą, bet JAV reikia svaresnių tokios pozicijos įrodymų. Sausio 26-ąją JAV perdavė Rusijos Užsienio reikalų ministerijai raštišką atsakymą į Rusijos saugumo reikalavimus.
Pareigūno teigimu, S. Lavrovo laiškas, vėlai pirmadienį išsiųstas A. Blinkenui ir kolegoms Europoje, nebuvo oficialus Rusijos atsakymas į JAV ir Europos sąjungininkų pozicijas, išdėstytas laiškuose Maskvai praėjusią savaitę.
„Jis vis dar ruošia oficialų atsakymą“, kurį dar turi pasirašyti prezidentas Vladimiras Putinas, nurodė pareigūnas.
Sulaukus šio atsakymo abi šalys galės aptarti savo kitus žingsnius šiame procese, sakė jis.
Tačiau JAV pabrėžė, kad Rusija privalo atitraukti dalį iš daugiau nei 100 000 karių, sutelktų prie Ukrainos sienos, taip pat ir Baltarusijoje.
„Jeigu prezidentas Putinas neketina kariauti arba keisti režimą, sakė sekretorius (Blinkenas) užsienio ministrui S. Lavrovui, tai dabar pats laikas atitraukti karius ir sunkiuosius ginklus bei sunkiąją ginkluotę“, – sakė pareigūnas.