A. Blinkeno kelionė, vyksianti nuo trečiadienio iki penktadienio, žymi tolesnį JAV ir Kinijos trinties, kuri išaugo valdant buvusiam prezidentui Donaldui Trumpui, mažinimą.
D. Trumpas vėl žada laikytis griežtos pozicijos, jei grįš į valdžią po lapkričio rinkimų.
Tačiau prezidentas Joe Bidenas, siekdamas didesnio stabilumo tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, išlaiko spaudimą.
Likus kelioms dienoms iki A. Blinkeno kelionės, J. Bidenas susitiko su JAV sąjungininkių Japonijos ir Filipinų, kurios abi atsargiai žiūri į Kiniją, lyderiais ir pasiūlė padidinti plieno tarifus „sukčiaujančiai“ Kinijai.
„Esame kitoje vietoje nei prieš metus, kai dvišaliai santykiai buvo istoriškai žemiausiame taške“, – prieš paskelbdamas apie šią kelionę žurnalistams sakė vienas aukšto rango JAV pareigūnas.
„Užsibrėžėme tikslą stabilizuoti dvišalius santykius neaukojant savo gebėjimo stiprinti sąjungas, aktyviai konkuruoti ir ginti savo interesus“, – sakė jis, laikydamasis įprastos anonimiškumo sąlygos.
Svarbiausias A. Blinkeno darbotvarkės klausimas bus tai, kas, JAV pareigūnų teigimu, yra didelis Kinijos postūmis, padedantis Rusijai, įsiveržusiai į Ukrainą, vykdyti didžiausią militarizaciją nuo sovietinių laikų.
JAV pareigūnai teigia, kad Kinija netiekia tiesioginės karinės pagalbos, tačiau suteikė dvejopo naudojimo prekių, kurios leido Rusijai persigrupuoti, kol JAV pagalbos Ukrainai teikimas buvo ilgai atidėliojamas dėl D. Trumpo Respublikonų partijos vadovaujamų Atstovų Rūmų neveiklumo.
A. Blinkenas perduos šią žinią tiesiogiai Pekinui po to, kai paragino Europos sąjungininkes išsakyti savo susirūpinimą Kinijai, kuri, kaip manoma, nori palaikyti sklandžius santykius su Vakarais, kol susiduria su ekonominiais sunkumais.
„Jei Kinija, viena vertus, teigia norinti gerų santykių su Europa ir kitomis šalimis, kita vertus, ji negali kelti didžiausios grėsmės Europos saugumui nuo Šaltojo karo pabaigos“, – penktadienį po Didžiojo septyneto (G-7) derybų Kapryje, Italijoje sakė A. Blinkenas.
Minėtas pareigūnas teigė, kad A. Blinkenas taip pat paragins Kiniją vengti, anot jo, provokuojančio elgesio per kitą mėnesį vyksiančią kito Taivano prezidento Lai Ching-te (Lai Čingtė) inauguraciją.
Taivanas, į kurį pretenduoja Pekinas, yra nuolatinis nesutarimų šaltinis, o Kiniją piktina JAV ginklų pardavimas Taibėjui.
Tačiau JAV pareigūnai tyliai tikina, kad pagerėję JAV ir Kinijos santykiai padėjo išvengti blogesnių Kinijos spaudimo scenarijų per Taivano rinkimus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!