J. Bidenas ir švedų ministras pirmininkas Ulfas Kristerssonas „apžvelgs mūsų stiprėjantį bendradarbiavimą saugumo srityje ir dar kartą patvirtins savo požiūrį, kad Švedija turėtų kuo greičiau įstoti į NATO“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime apie trečiadienio susitikimą. Lyderiai taip pat aptars karą Ukrainoje ir su Kinija susijusius klausimus.
Švedija ir kaimyninė Suomija nutraukė ilgametę karinio neprisijungimo politiką po to, kai pernai vasarį Rusija įsiveržė į Ukrainą. Abi Šiaurės šalys pateikė prašymus dėl narystės NATO, siekdamos apsaugos po organizacijos skėčiu.
Suomija, kuri su Rusija turi daugiau kaip 1 300 km sieną, balandį tapo NATO nare. Tačiau Švedija, kuri daugiau kaip 200 metų vengė karinių aljansų, dėl Turkijos ir Vengrijos delsimo dar negali įstoti į NATO. Aljanso plėtrai būtinas vienbalsis visų narių pritarimas.
NATO tikėjosi, kad Švedijos narystės klausimas bus išspręstas iki liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiančio viršūnių susitikimo. Švedijos įstojimas į Aljansą būtų simboliškai galingas momentas ir taptų naujausiu įrodymu, kad Rusijos karas skatina šalis prisijungti prie Aljanso. Vis dėlto pastarosiomis dienomis šios viltys apmažėjo.
Švedų narystei toliau priešinasi Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas), o jo vyriausybė kaltina Stokholmą, kad šis pernelyg atlaidžiai žiūri į grupes, kurios, Ankaros teigimu, kelia grėsmę saugumui, įskaitant kurdų kovotojų organizacijas ir asmenis, susijusius su 2016 metų bandymu įvykdyti perversmą Turkijoje.
Praėjusią savaitę turkų lyderis pasmerkė Švediją dėl protesto, per kurį buvo deginamas Koranas. Švedijos policija leido surengti protestą prie mečetės Stokholmo centre, motyvuodama žodžio laisve, teismui panaikinus panašaus protesto draudimą.
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad ketvirtadienį surengs Turkijos, Švedijos ir Suomijos aukšto rango pareigūnų susitikimą, kad pabandytų įveikti Turkijos prieštaravimus.
Vengrija taip pat dar neratifikavusi Švedijos paraiškos. Vengrų įstatymų leidėjai sakė, kad ilgai atidėliotas parlamento balsavimas šiuo klausimu įvyks tik per rudens parlamento sesiją.
Vengrų ministro pirmininko Viktoro Orbano vyriausybė kaltina Švedijos politikus meluojant apie Vengrijos demokratijos būklę. Aukšto rango Vengrijos pareigūnai sako remią Švedijos narystės paraišką, bet kartu kelia miglotus reikalavimus Stokholmui.