Benamė emigrantė Erika Butkevičienė (47 m.) Didžiojoje Britanijoje mažiausiai 15 metų galės nesukti galvos dėl gyvenamosios vietos. Ji kartu su kita valkata angle už nužudymą nuteista kalėti iki gyvos galvos – tiesa, po 15 metų galės prašytis į laisvę.
Lietuvių pamėgtame Piterboro mieste įsikūrusi E. Butkevičienė, kuri neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos ir nemažai laiko praleisdavo girtuokliaudama miesto parkuose, savo kaltės dėl anglo Naidželo Klarko (49 m.) nužudymo nepripažino. Kartu su ja nusikaltimą įvykdžiusi Stela Maknalti (46 m.) prieš pat skelbiant nuosprendį nutarė prisipažinti – pasakė, kad mušė, tik atseit žudyti nenorėjusi.
Nufilmuota kamerų
Gatvėje įrengtos kameros užfiksavo, kaip praeitų metų rugpjūčio 21-osios vakarą N. Klarkas, gatvėje susitikęs su S. Maknalti ir E. Butkevičiene, nusiveda jas savo butuko, esančio virš gėrimų parduotuvės, link. Daugiau N. Klarko niekas gyvo nebematė – jo kūną, sukištą į spintą, praėjus 5 dienoms nuo nusikaltimo rado namo šeimininko smulkiems remonto darbams pasamdytas statybininkas.
Parduotuvės darbuotojai ir namo gyventojai prieš tai kurį laiką užuodė bjaurų dvoką, tik negalėjo išsiaiškinti jo priežasties. Vienam parduotuvės darbuotojui net buvo pavesta patikrinti visas šiukšlių dėžes ir kanalizacijos šulinius, esančius netoliese.
Teismo medicinos ekspertai nustatė, kad N. Klarkas buvo stipriai sumuštas – jam sudaužyta galva, sulaužyti šonkauliai. Daugelis sužalojimų padaryti šokinėjant ant krūtinės, o galva trankyta į radiatorių.
Po nužudymo E. Butkevičienė vienam savo tautiečiui prasitarė nužudžiusi žmogų. „Mes nužudėm vyrą. Man reikia persirengti. Tu vienintelis, kuriuo galiu pasitikėti“, – dieną po nužudymo Sigitui Vaičiūnui parke prasitarė E. Butkevičienė. Nusikaltimo motyvai taip ir liko neatskleisti.
„Po nusikaltimo abi moterys gyveno taip, tarsi nieko nebūtų įvykę. Kas iš tiesų įvyko nužudymo metu aukos bute, žino tik kaltinamosios“, – teisme sakė prokuroras Čarlzas Morganas.
Kriminalistas Džonas Hačinsonas pabrėžė, kad S. Maknalti su E. Butkevičiene buvo išsirinkusios silpną auką ir neparoiusios jokio gailestingumo. „N. Klarkas buvo gležnas ir gana silpnas vyras. Jis abiem moterims negalėjo kelti jokio pavojaus. Jos ne tik jį nužudė, bet ir pasigyrė padarytu nusikaltimu savo likimo draugams“, – sakė Dž. Hačinsonas.
Dėkojo policijai
Abi žudikės įkalintos, kaip formaliai vadinama, iki gyvos galvos, bet už tai, kad prisipažino, S. Maknalti galės prašytis paleidžiama į laisvę po 13 su puse metų, o kaltę neigusi E. Butkevičienė – po 15 metų.
Liudytojai teisme patvirtino, jog vienišius N. Klarkas, kurį laiką buvęs benamiu, nors ir turėjo bėdų su narkotikais ir alkoholiu, niekam grėsmės nekeldavo. N. Klarko draugė Debė Martin savo ir nužudytojo šeimos vardu po teismo padėkojo greitai nusikaltimą išaiškinusiems pareigūnams. „Naidželas buvo geras ir visų mėgstamas žmogus. Visi, kas jį pažinojo, patvirtino, kad jis niekada nėra nieko nuskriaudęs. Jis kaip tik visada stengėsi kitiems padėti“, – sakė D. Martin.
TIK FAKTAI:
Du lietuviai Anglijoje neseniai nuteisti už tai, kad sunkiai sužalojo tokį pat emigrantą iš Lietuvos – jis per plauką liko gyvas. Audrius Andriukaitis (25 m.) bei Rygintas Bložė (42 m.) sutalžė Igorį Kuznecovą (27 m.) tik todėl, kad jis kalbėjo rusiškai.
Trise per Kalėdas kartu girtavę fabriko darbuotojai pritrūko degtinės ir išsiruošė ieškoti per naktį veikiančios svaigalų parduotuvės. Jos beieškant I. Kuznecovas prašneko rusiškai – to užteko, kad abu lietuviai imtų jį užgaulioti ir mušti. Jam spardė į galvą ir pilvą, šokinėjo ant krūtinės. Nusikaltimą per langą pamatęs ir policiją iškvietęs liudytojas sakė, kad I. Kuznecovas buvęs trypiamas ir daužomas tarsi skardinė.
A. Andriukaitis su R. Blože nuteisti kalėti 4 metus.
Giedrė POTELIŪNAITĖ