Vienas pavyzdžių yra tai, ką paskalbė JAV žvalgyba, prieš kurį laiką išslaptinusi pranešimą, kuriame teigiama, kad Vladimiro Putino aplinka nesuteikia jam tikslios ir išsamios informacijos apie tai, kas vyksta, rašo BBC.
Baltųjų rūmų komunikacijos direktorė Kate Bedingfield žurnalistams yra komentavusi paviešintos ataskaitos turinį.
Įtampa tarp Putino ir kariuomenės
„Turime informacijos, kad V. Putinas jaučiasi suklaidintas Rusijos kariškių, todėl tarp Putino ir karinės vadovybės tebesitęsia įtampa, – sakė Bedingfield. – Manome, kad Putiną klaidingai informuoja jo patarėjai apie tai, kokia veiksminga yra Rusijos kariuomenė ir kiek Rusijos ekonomika nukentėjo nuo sankcijų, nes jo vyresnieji patarėjai bijo sakyti jam tiesą.“
Buvo paaiškinta, kad JAV nusprendė išslaptinti turimą informaciją, siekdama parodyti, kad Rusija padarė didžiulę strateginę klaidą – pradėjo karą prieš Ukrainą. Vis tik informacijos šaltiniai ar metodai, kuriais žvalgyba gavo šią informaciją, nebuvo atskleisti.
„Putino karas tapo strategine klaida, dėl kurios Rusija ilgainiui tapo silpnesnė ir vis labiau izoliuota pasaulinėje arenoje“, – pabrėžė ji.
Putinas padarė didelę klaidą
Panašią nuomonę išsakė ir Didžiosios Britanijos kibernetinės žvalgybos „GCHQ“ vadovas Jeremy Flemingas. Jis teigė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš invaziją į Ukrainą neadekvačiai įvertino tiek savo kariuomenės, tiek priešo stiprumą, o dabar bijo pranešti apie tikrąją padėtį.
„Putinas padarė labai didelę klaidą vertindamas situaciją. Manome, kad Putino patarėjai dabar bijo pasakyti jam tiesą", – sakė Jeremy'is Flemingas.
Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby žurnalistams taip pat yra sakęs, kad JAV kariuomenė sutinka su Baltųjų rūmų vertinimu, kad Rusijos prezidentas Putinas yra menkai informuotas apie įvykius Ukrainoje. Kirby sakė, kad Pentagonas yra susirūpinęs dėl šio įvertinimo.
„Tai yra jo armija. Tai yra jo karas. Jis jį pradėjo... Tai, kad jis negali suprasti, kokiu mastu nesiseka jo kariams Ukrainoje kelia tam tikrą nerimą", – sakė R. Kirby. Pentagono atstovo teigimu, menkas V. Putino sąmoningumas gali lemti neteisingus sprendimus per derybas dėl konflikto užbaigimo.
„Jei jis nėra pilnai informuotas apie tai, kad karinė strategija patiria nesėkmę, kaip jo derybininkai susitars?“ – sako Kirby.
Žvalgyba nutarė viešinti duomenis
Pati išvada, kad Putinas mažai bendrauja su jo rato žmonėmis ir kad pasitiki tik seniai pažįstamais saugumo pareigūnais, nėra nauja, iš dalies tai gali būti paaiškinama griežtomis karantino valdymo priemonėmis, COVID-19 pandemijos kontekste.
Tačiau pastaruoju metu Amerikos žiniasklaidos priemonėse jau ne pirmą kartą pasirodė straipsniai, kuriuose daroma išvada, kad Vakarų žvalgybos agentūros žino, kaip išsiaiškinti, kas vyksta Putino aplinkoje. Bideno administracija jau prieš kurį laiką pradėjo skelbti tai, ką sužinojo iš Rusijos. Pavyzždiui, praėjusį rudenį gauta informacija leido suprasti, kad Rusijoje yra ruošiamasi plataus masto invazijai į Ukrainą.
Paprastai žvalgyba neviešina gaunamos informacijos dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui siekdama apsaugoti savo šaltinius. Bet šiuo atveju gauta informacija buvo paviešinta, bandant užkirsti kelią karui.