Australijos gynybinių pajėgų ataskaitoje buvo išaiškinti 39 neteisėti nužudymai, taip pat klastos ir sąmokslai, kuriuos įvykdė 25 esami ir buvę Specialiųjų oro pajėgų kariškiai. Jie yra kaltinami dalyvavimu žudymo rungtynėse ir civilių kankinimu, neleistinu alkoholio bei narkotinių medžiagų vartojimu.
Tyrimas užtruko
Generolo majoro Paulo Breretono tyrimas užtruko ketverius su puse metų. Buvo aiškinamasis specialiųjų pajėgų kareivių elgesys nuo 2005 iki 2016 m. Atlikus tyrimą pasirodė, kad jų aplinkoje žiaurumas, nepriimtinas elgesys su karo belaisviais buvo tapęs norma. Paaiškėjo ir paslapties šydas, gaubiantis bendrų dangstomas egzekucijas.
Viešumoje išaiškėjus šiems nusikaltimams jie imti vadinti „gėdingiausiu epizodu visoje Australijos kariuomenės istorijoje“. Dėl nusikaltimų bus išformuotas specialiųjų oro pajėgų antrasis eskadronas, o jo nariai gali prarasti medalius ir galbūt bus teisiami dėl karo nusikaltimų.
Afganistano Užsienio reikalų ministerija teigia, kad ataskaitos turinys yra „pasibjaurėtinas“, bet patikslina, kad šis tyrimas buvo svarbus „žingsnis į teisingumą“ dėl įtariamų „neatleistinų“ nusikaltimų.
Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas praėjusį ketvirtadienį paskambino Afganistano prezidentui Ašrafui Ghani ir išreiškė gilų apgailestavimą dėl situacijos. Jis taip pat užtikrino, kad bus paskirti specialieji tyrėjai, kurie teis nusikaltusiuosius.
Veiksmus pasmerkė
Afganistano nepriklausoma Žmogaus teisių komisija išleido pranešimą, kuriuo pasmerkė Australijos specialiųjų pajėgų veiksmus.
„Tai akivaizdžiai parodo, kad Australijos pajėgos vykdė žmogžudystes ir žiauriai elgėsi su afganais, taip pat ir su vaikais. Tai buvo sąmoningi, nežmoniški ir žiaurūs veiksmai, pagrįsti sutarimu, kad Afganistano žmonės – vyrai, moterys ir vaikai – savaime neturi jokios vertės ir orumo.
Tik nepriklausomais tyrimais mums pavyks atskleisti tikrąją nepagarbos Afganistano žmonėms apimtį, kai žmogžudystės buvo tapusios norma ir buvo vykdomi karo nusikaltimai“, – rašoma pranešime.
Australijos „Human Rights Watch“ direktorė Elaine Pearson „Al Jazeera“ sakė, kad afganų aukos nusipelno sklandaus ir nepriklausomo teismo proceso už „sąmoningai atliktus ir šaltakraujiškus nužudymus“.
„Galiausiai, jei jau kalbame apie teisinę atsakomybę, viskas neturėtų baigtis vien tais žmonėmis, kurie nuspaudė gaiduką ir Afganistane nužudė šiuos žmones.
Tai taip pat susiję su atsakomybę už įsakymus, todėl manau, kad labai svarbu, kad tie, kurie žinojo arba turėjo žinoti, taip pat atsakytų už savo veiksmus ir būtų teisiami už šiuos nusikaltimus. Galiausiai toje aplinkoje žudymas buvo tapęs norma, o kai kuriais atvejais net skatinamas. Ši aplinka būtinai turi pasikeisti“, – sakė ji „BBC“.
Australijos organizacijos „Amnesty International“ teigimu, svarbu įgyvendinti teisingumą, o aukų šeimoms turi būti teikiamas prioritetas.