Australijos premjerė prakalbo apie galimybę įvesti vienkartinį mokestį, iš kurio surinktos lėšos padėtų kompensuoti potvynio padarytą žalą.
Ekonomistai skaičiuoja, kad vanduo žemės ūkiui ir anglies eksporto pramonei Kvinslende ir Viktorijoje pridarė žalos už mažiausiai 3 mlrd. Australijos dolerių. Rekonstrukcijos darbai gali kainuoti dar papildomai 20 mlrd. Australijos dolerių, teigia „ANZ Bank“.
Per tropinių audrų rytinėje šalies pakrantėje sukeltus didžiulius potvynius nuo gruodžio pradžios žuvo mažiausiai 30 žmonių, praneša BBC.
Šalies premjerė Julia Gillard Australijos televizijai teigė esanti pasiryžusi subalansuoti šalies biudžetą ir atkurti sunaikintas bendruomenes.
„Neturime visų padarytų nuostolių sumos, tačiau noriu labai tiesiai australams pasakyti – Kvinslende turime likviduoti daug potvynio padarinių, o tai turės ekonominį poveikį“, – kalbėjo ji.
„Reikės mažinti išlaidas, galbūt įvesti rinkliavą“, – ketvirtadienio vakarą kanalui ABC kalbėjo premjerė.
Opozicijos lyderis Tony Abbottas pareiškė, kad rinkliava nereikalinga.
„Yra geras būdas rasti pinigų ir yra blogas būdas“, – sakė jis ir pridūrė, kad vyriausybė turėtų visų pirma sumažinti savo išlaidas, o tik tuomet apmokestinti australus.
Australijos žemės ūkio ir iškasenų ekonomikos bei mokslų biuras teigia, kad dėl potvynio Kvinslende išgaunamos anglies eksportas sumažės 15 mln. tonų, o šalis dėl to negaus 2–2,5 mlrd. Australijos dolerių pajamų.
Kvinslende išgaunama daugiau kaip pusė visos Australijos anglies, o šios produkcijos eksportas sudaro 62 proc.
Prognozuojama, kad potvynio žala žemės ūkiui sieks mažiausiai 500–600 mln. Australijos dolerių, nuo vandens nukentėjo daržovių, vaisių, medvilnės ir kai kurių žieminių javų derlius, nors gyvulių augintojų patirti nuostoliai yra gana maži.
Potvynio vanduo nuplovė kelius, geležinkelio linijas ir dešimtis tūkstančių namų.
„ANZ Bank“ vertinimu, atstatymo darbams gali prireikti apie 20 mlrd. Australijos dolerių, nors tikslią sumą bus galima nustatyti tik tuomet, kai vanduo nuslūgs.