Euro zonos finansų ministrai (16 šalių, kuriuose yra euras) vakar atmetė Prancūzijos siūlymą supaprastinti euro zonos biudžeto deficito taisykles.
„Mes visi sutarėme, kad (Europos) Komisija ir toliau prižiūrėtų Stabilumo ir Augimo pakto įgyvendinimą,“ – po susitikimo sakė Ispanijos finansų ministrę Elena Salgado Mandez.
Už ekonominius santykius atsakingas eurokomisaras Joaquinas Almunia sakė, jog esamas paktas, kuris 2005 m., spaudžiant Prancūzijai ir Vokietijai, buvo sušvelnintas yra pakankamai lankstus ir užtikrina visas būtinas priemones, kurių reikia norint stimuliuoti ekonomiką.
Europos Komisija prognozuoja, kad Europos Sąjungos ekonomika atsigaus 2010 m. viduryje.
Praėjusią savaitę Prancūzijos finansų ministrė Christine Lagarde pareiškė, kad ES turėtų sušvelninti esamas taisykles, kai valstybėms narėms tik ypatingais atvejais leidžiama viršyti nustatytą 3 proc. biudžeto deficito ribą.
Diskusijos dėl biudžeto deficito kilo po to, kai Komisija atliko valstybių narių vidurio laikotarpio biudžeto peržiūrą, kuri sutapo su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ataskaita, kurioje rašoma, jog euro zonos ekonomikos atsigavimo laikas vis dar „neaiškus“.
TVF ragina „ryžtingai ir koordinuotai peržiūrėti bankininkystės sistemą“ ir atlikti bankų patikimumo testus.
Diskusijos dėl biudžeto deficito tęsis ir šiandien, kai susirinks ES ekonomikos ir finansų taryba (ECOFIN), kurioje daugiausia dėmesio bus skiriama ES ekonominės ir finansinės situacijos aptarimui bei pasirengimui Europos Vadovų Tarybos susitikimui, kuris vyks š. m. birželio 18-19 dienomis.
Pagal naujausias Europos Komisijos pavasario prognozes, BVP nuosmukis euro zonoje ir ES-27 2009 metais sudarys 4 proc. Numatoma, kad beveik visos ES šalys narės šiais metais patirs ūkio nuosmukį, didės nedarbas.
Ruošiantis artėjančiam Europos Vadovų Tarybos susitikimui, ketinama aptarti Europos finansų rinkos priežiūros sistemos tobulinimą. Yra numatyta įsteigti Europos sisteminės rizikos tarybą, kuri stebėtų ir įvertintų potencialias grėsmes ir rizikas ES finansiniam stabilumui ir teiktų rekomendacijas, kokių priemonių imtis, reaguojant į atsiradusias rizikas.
Taip pat numatoma įsteigti Europos finansų rinkos priežiūros sistemą, kuri užtikrintų sklandžią nacionalinių priežiūros institucijų veiklą ir darnią finansų įstaigų, vykdančių savo veiklą keliose valstybėse, priežiūrą.
Susitikimo metu taip pat bus analizuojamas Europos ekonomikos atkūrimo plano įgyvendinimas bei diskutuojama dėl paramos bankams priemonių įgyvendinimo.
Šiandien Europos Komisija patvirtino Lietuvos priemonę, skirtą padėti įmonėms įveikti dabartinę ekonomikos krizę.
2009–2010 m. įmonėms, patiriančioms finansavimo problemų dėl dabartinių kreditų suvaržymų, bus galima skirti iki 500 000 EUR dydžio (vienai įmonei) pagalbą.