Ši Afganistano atkūrimo specialiojo generalinio inspektoriaus (SIGAR) biuro ataskaita yra tarpinis dokumentas, nes biuras vis dar laukia atsakymų į A. Ghani nusiųstus klausimus.
Dokumentas, apie kurį pirmiausia pranešė leidinys „Politico“, parengtas pasikalbėjus su liudininkais ir pareigūnais, buvusiais kartu su A. Ghani, kai jie visi sraigtasparniais skubiai paliko prezidento rūmus Kabule, talibams pernai rugpjūčio 15 dieną užėmus sostinę.
Vėlesnėmis dienomis pasirodė daug pranešimų, kuriuose tvirtinta, kad A. Ghani ir kiti pareigūnai su savimi pasiėmė iki 169 mln. JAV dolerių, priklausiusių Afganistano vyriausybei. A. Ghani visada tai kategoriškai neigė.
„Nors SIGAR nustatė, kad dalis grynųjų pinigų buvo paimta iš rūmų teritorijos ir pakrauta į tuos sraigtasparnius, įrodymai rodo, kad jų suma neviršijo 1 mln. JAV dolerių ir tikriausiai buvo artimesnė 500 tūkst. JAV dolerių“, – rašoma ataskaitoje.
Biuras prie šios išvados priėjo po pokalbių su liudininkais ir pareigūnais. Visi jie tvirtino nematę jokių ženklų, kad sraigtasparniuose, pilnuose žmonių, kurie spruko gelbėdami savo gyvybę, galėjo būti tiek daug grynųjų.
„169 mln. JAV dolerių šimto dolerių banknotais, sudėtais vienas ant kito, sudarytų 2,3 m ilgio, 0,9 m pločio ir 0,9 m aukščio bloką... Šis blokas būtų svėręs beveik dvi tonas“, – nurodė SIGAR ir pridūrė, jog liudininkai pasakojo apie „minimalų bagažą“ sraigtasparniuose, kuriuose nebuvo krovinių skyrių.
Vienas pareigūnas su savimi turėjo maždaug 200 tūkst. dolerių, kitas – apie 240 tūkst. dolerių, o dar kiti „savo kišenėse turėjo nuo 5 iki 10 tūkst. dolerių – niekas neturėjo milijonų“, SIGAR sakė vienas buvęs aukšto rango pareigūnas.
„Jei tai tiesa, iš viso trijuose sraigtasparniuose buvo apie 500 tūkst. JAV dolerių grynųjų pinigų, iš kurių 440 tūkst. dolerių priklausė Afganistano vyriausybei“, – rašoma ataskaitoje.
„SIGAR taip pat nustatė įtartinų aplinkybių, kai prezidento rūmuose galimai buvo palikta apie 5 mln. dolerių grynaisiais pinigais“, – priduriama ataskaitoje.
Nebuvo aišku, iš kur šie pinigai atsirado ir kam turėjo būti skirti, „tačiau manoma, kad Prezidento apsaugos tarnybos nariai juos pasidalijo, kai sraigtasparniai jau buvo išskridę, o talibai dar nebuvo užėmę rūmų“, rašoma ataskaitoje.
Ataskaitoje pažymima, kad buvo „daug galimybių ir bandymų grobstyti Afganistano vyriausybės iždą“.
Tačiau biuras pridūrė „neturįs pakankamai įrodymų tvirtai nustatyti, ar Afganistano pareigūnai žlugus vyriausybei išgabeno iš šalies šimtus milijonų dolerių, taip pat – ar pavogtus pinigus buvo skyrusios Jungtinės Valstijos“.