Europos Sąjungos užsakymu atliktas tyrimas parodė, kad karą Pietų Osetijoje pradėjo Gruzija, tačiau tai ji padarė tik išprovokuota Rusijos, skelbia BBC. Nepriklausomos ekspertų komandos atskaita apie praėjusių metų karą tarp Rusijos ir Gruzijos tapo nauju nesutarimų tarp Maskvos ir Tbilisio židiniu. Dabar abi konfliktuojančios pusės siekia pasinaudoti ataskaita siekdamos apginti savo poziciją.
Rusija teigia, kad Europos Sąjungos remtas tyrimas parodė, kad karą pradėjo Gruzija. Tuo tarpu Tbilisis atšauna, kad ataskaitoje Rusija yra kaltinama dėl įtampos kurstymo regione.
Per 2008 metų rugpjūtį kilusį karą žuvo šimtai žmonių, o dešimtys tūkstančių iki šiol negali grįžti į namus.
Vakarų žiniasklaidos cituojami ES pareigūnai anonimiškai teigia, kad, nors Gruzija ir iššovė pirmuosius šūvius praėjusiais metais kilusiame kare, tačiau Rusija sukūrė ir vėliau savo naudai išnaudojo sąlygas, kurios ir sukėlė karą.
Nepriklausomą tyrimą užsakė ES Taryba, o jam vadovavo Šveicarijos diplomatė Heidi Tagliavini. Jai padėjo 30 Europos karybos, teisės ir istorijos ekspertų.
Komisijos tikslas buvo siekis išsiaiškinti karo priežastis, o ne nuspręsti kaltininką tokiu būdu, kad vėliau būtų galima reikalauti kompensacijos.
Priminsime, kad karas tarp Rusijos ir Gruzijos prasidėjo praėjusių metų rugpjūčio 7 dieną. Rusija teigia, kad Tbilisis jėga pabandė susigrąžinti separatistinės respublikos kontrolę ir apšaudė teritorijoje įsikūrusius Rusijos taikdarius ir civilius gyventojus.
Savo ruožtu Gruzija teigia smogusi separatistų pajėgoms ir siekusi atmušti Rusijos invaziją, kuri jau buvo pakeliui.
Po karo Rusija pripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę. Gruzija tebelaiko šias separatistines respublikas integralia savo teritorijos dalimi. Tbilisį remia ir Vakarai.