2020 metais Armėnija ir Azerbaidžanas dėl Kalnų Karabacho kariavo šešias savaites. Tas karas, nusinešęs daugiau kaip 6,5 tūkst. gyvybių, baigėsi tarpininkaujant Rusijai pasiektu ugnies nutraukimo susitarimu.
Pagal susitarimą Armėnija atidavė Azerbaidžanui nemažai jos ne vieną dešimtmetį kontroliuotų teritorijų, o Rusija dislokavo maždaug 2 tūkst. taikdarių trapioms paliauboms prižiūrėti.
„Armėnijos ginkluotųjų pajėgų daliniai po paliaubų grįžta į Armėniją, šis procesas artėja prie pabaigos ir baigsis rugsėjį“, – antradienį valstybinei naujienų agentūrai „Armenpress“ sakė Armėnijos saugumo tarybos sekretorius Armenas Grigorianas.
Tačiau vietos armėnų separatistų pajėgos „liks ten“, pridūrė jis.
A. Grigorianas sakė, kad Kalnų Karabache dislokuoti Rusijos taikdariai „garantuoja“ ten gyvenančių etninių armėnų saugumą.
Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas penktadienį pasiskundė, kad armėnų pasitraukimo procesas vyksta per lėtai.
Praėjusį savaitgalį Sakartvelo sostinėje Tbilisyje Armėnijos ir Azerbaidžano užsienio reikalų ministrai surengė pirmąsias dvišales derybas po 2020 metų karo.
Derybos įvyko gegužę šių Kaukazo šalių vadovams tarpininkaujant Europos Sąjungai pasiekus susitarimą „paspartinti diskusijas“ dėl taikos sutarties.
I. Aliyevas ir Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas balandį ir gegužę buvo susitikę derybų Briuselyje.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis sakė, kad kitą jų susitikimą planuojama surengti liepą arba rugpjūtį.
Vasario 24 dieną Ukrainą užpuolusi Rusija dėl tarptautinės izoliacijos prarado pagrindinės tarpininkės sprendžiant Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktą statusą.
Armėnijos ir Azerbaidžano santykių normalizavimo procesui, apimančiam taikos derybas, sienų delimitaciją ir transporto jungčių atblokavimą, dabar vadovauja ES.
Armėnijos ir Azerbaidžano teritorinis ginčas dėl Kalnų Karabacho tęsiasi nuo 10-ojo dešimtmečio. Vietos armėnų separatistai Kalnų Karabache atsiskyrė nuo Azerbaidžano 1991 metais žlugus Sovietų Sąjungai. Po šio žingsnio įsiplieskęs karas pareikalavo apie 30 tūkst. gyvybių ir privertė palikti namus daugybę žmonių.