• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagal ankstesnes prognozes Arkties vandenynas be ledo turėjo likti iki 2030-ųjų, tačiau naujieji tyrimai parodė, kad tai įvyks žymiai greičiau nei buvo tikėtasi.  

Pagal ankstesnes prognozes Arkties vandenynas be ledo turėjo likti iki 2030-ųjų, tačiau naujieji tyrimai parodė, kad tai įvyks žymiai greičiau nei buvo tikėtasi.  

REKLAMA

Dauguma mokslininkų šiuo metu skiria didelį dėmesį Arkties vandenynui, kadangi naujausios prognozės parodė, kad iki 2027 m. vasaros pabaigos jo nebegaubs ledas, rašoma „Euro News“.

„Nature Communications“ paskelbtame tyrime mokslininkai teigia, kad ledo išnykimas Arktyje dabar yra neišvengiamas.

Arkties vandenynas yra svarbus

Arkties vandenynas užima didžiulį, daugiau kaip 16 mln. kvadratinių kilometrų plotą, ir jau tūkstančius metų jame vyksta natūralus sezoninis reiškinys: per žiemos mėnesius užšalusio vandens sluoksniai kaupiasi į storą ledą, kuris aukščiausią tašką pasiekia kovo mėnesį, o rugsėjį ištirpsta.  

Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais šis reiškinys buvo žymiai retesnis.

Nuo 1978 m., kai palydovinėmis nuotraukomis buvo pradėtas fiksuoti Arkties vandenyno ledo tankis, nustatyta, kad kiekvieną dešimtmetį vandenyne esantis ledas itin sparčiai sumažėja.

REKLAMA
REKLAMA

Kasmet ištirpęs ledas sudaro 80 tūkst. kvadratinių kilometrų – maždaug tiek pat, kokia yra Austrijos ar Čekijos teritorija.

REKLAMA

Tarptautinė tyrėjų komanda, kurią sudarė klimatologė Alexandra Jahn iš Kolorado Boulderio universiteto ir Céline Heuzé iš Geteborgo universiteto Švedijoje, pasinaudojo daugiau nė 300 kompiuterinių modelių, kad numatytų datą, per kurią Arktyje esantis ledas turėtų ištirpti.

Ilgalaikėje perspektyvoje, Arkties ledo tirpimas gali stipriai paveikti trapią šiauriausios jūros ekosistemą – „nuo baltųjų lokių iki itin svarbaus zooplanktono“.

REKLAMA
REKLAMA

Laukia skaudžios pasekmės

„Pirmoji diena be ledo Arktyje iš esmės nieko nepakeis“, – aiškino A. Jahn.

Tačiau pridūrė: „Diena be ledo parodys, kad dėl išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų iš esmės pakeitėme vieną iš Arkties vandenyno gamtinės aplinkos ypatybių, t. y. tai, kad jį ištisus metus dengia ledas ir sniegas.“

Vasarą Arktyje saulė niekada nenusileidžia, todėl be ledo, atspindinčio saulės šviesą į kosmosą, vandenynas absorbuos ir paskleis po Žemę didelį šilumos kiekį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl atšilimo taip pat gali padaugėti nepastovių ir ekstremalių orų reiškinių, nes keisis vėjo ir vandenyno srovių pobūdis.

Tyrimo autoriai teigia, kad galimybė artimiausiu metu atidėti ledo tirpimo terminus vis dar yra: „Bet koks išmetamųjų teršalų kiekio sumažinimas padėtų išsaugoti Arkties ledą.“

Tai kai ateis Ledynmetis, vėl kišite milijardus, kad oras greičiau atšiltų??? :)))))
Moksliškai įrodyta, kad karkvabalis negali skraidyti. Tačiau jis to nežino ir ramiai sau skraido.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų