Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas apkaltino Ukrainą stengiantis nutraukti tradiciškai susiklosčiusius abiejų valstybių ekonominius santykius, ypač išskirdamas energetikos sritį. Taip pat jis pareiškė, kad Ukrainoje kurstomos antirusiškos nuotaikos, nes V. Juščenka siekia įtraukti Ukrainą į NATO ir net provokuoja diplomatinį konfliktą.
Dėl tokios „antirusiškos politikos“ Kremlius priėmė precedento neturintį sprendimas – nesiųsti į kaimyninę valstybę savo ambasadoriaus tol, kol joje nepasikeis valdžia.
Savo ruožtu Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka nutarė neatsakyti į Dmitrijaus Medvedevo jam skirtą atvirą elektroninį laišką. Rusijos prezidentui teks pasitenkinti kanceliarijos vadovės Viros Uljančenko atsakymu.
Kišimasis į Ukrainos prezidento rinkimus
Komentuodamas šį D.Medvedevo kreipimąsi Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“ pabrėžia, kad „Rusijos prezidentas kritiką Ukrainai išsakė likus pusei metų iki Ukrainos prezidento rinkimų, kurie numatyti kitų metų sausio mėnesį, ir taip netiesiogiai davė suprasti, kad juose Rusijos favoritas bus prorusiškos regionų partijos lyderis Viktoras Janukovičius, sieksiantis šio posto jau antrą kartą“.
Vakarų valstybių spauda į D. Medvedevo laišką sureagavo gana abejingai, tik atpasakodama kreipimosi turinį. JAV dienraštis „The Wall Street Journal“, pavadinęs straipsnį „Medvedevas kerta Ukrainos provakarietiškai pozicijai“, rašo, kad „Rusijos vadovas ragina kitą Ukrainos prezidentą laikytis Maskvai draugiškesnio kurso“, ir kad Kijeve šis kreipimasis buvo suprastas „kaip Rusijos kišimasis į sausio 17 dieną numatytus Ukrainos prezidento rinkimus“.
Kitas JAV dienraštis „The New York Times“ teigia, kad „Maskva didina prarają tarp Rusijos ir Ukrainos“, nes „pono Medvedevo pastabos rodo, kad Kremlius daugiau nebenori turėti reikalų su ponu Juščenka, kuris siekia būti perrinktas prezidentu'.
Britų dienraštis „The Financial Times“ taip pat pabrėžia Rusijos norą kištis į artėjančius Ukrainos prezidento rinkimus.
„Rusijos lyderio laiškas rodo, kad Kremlius vėl imasi skleisti savo įtaką Ukrainoje. Tai panašu į bandymą atkirsti provakarietišką Juščenkos valdymą nuo 2010 metų sausį numatytų Ukrainos prezidento rinkimų, kuriuos Juščenka, pagal visas prognozes, pralaimės“. Britų dienraštis tęsia: „Šis kreipimasis į naują lyderį, kad ir kas jis būtų, reiškia: „Mes su jumis bendradarbiausime tik esant vienai sąlygai – jūs priimsite mūsų reikalavimus, t. y. nestosite į NATO ir laikysitės Rusijos nustatytų taisyklių energetikoje.“
Medvedevui Juščenka jau nėra prezidentas
Plačiausiai D.Medvedevo laišką komentuoja Rusijos spauda. Laikraštis „Kommersant“ rašo, kad „Medvedevui Juščenka jau nėra prezidentas. Kremlius jau nebenori palaikyti ryšių su dabartiniu Ukrainos vadovu. D.Medvedevas tai atvirai pareiškė savo laiške V. Juščenka“.
Laikraštis teigia, kad „tokių šaltų Rusijos santykių su kaimyninėmis valstybėmis nebuvo nuo praėjusį rugpjūtį kilusio konflikto su Gruzija. Tuomet D.Medvedevas taip pat pareiškė, kad atnaujinti santykius su Gruzijos valdžia galima tik esant vienai sąlygai – jei Michailas Saakašvilis pasitrauks iš prezidento posto“.
Ukrainos reakcija
Ukrainos prezidento sekretoriato vadovė V. Uljančenko, kuriai V. Juščenka patikėjo parengti atsakymą Rusijos prezidentui, pirmiausia atkreipė dėmesį į D. Medvedevo „agresyvų toną“. „Agresyvus Rusijos lyderio kreipimosi tonas iš esmės skirtas ne Juščenkai ir jo politikai, o visai valstybei ir visai ukrainiečių tautai. Toks tonas kelia ne tik apgailestavimą, bet ir susirūpinimą Rusijos Federacijos vadovybės pasirinkta taktika ir strategija.“
Ukrainos dienraštis „Ukrainska Pravda“ cituoja ir tokius V. Uljančenko žodžius: „Deja, jauna Rusijos vadovybė tampa senų imperinių kompleksų įkaite, dėl ko nuolat ieškoma priešų užsienyje, o lygiateisis dialogas su visomis kaimyninėmis valstybėmis keičiamas įžeidinėjimais ir grasinimais. Mūsų negali nejaudinti nuolatinis ukrainiečių vertimas zombiais, kaip kad dabar daroma Rusijoje.“
Nereaguos ir Ukrainos premjerė
Nereaguoti į Rusijos prezidento laišką nutarė ne tik V. Juščenka, bet ir Ukrainos premjerė Julija Tymošenko. Ji net atsisakė kreipimąsi kaip nors pakomentuoti, pareikšdama, kad jai daug svarbesni vykdomosios valdžios uždaviniai. „Kol jie plepa, ji dirba“, – sakė J. Tymošenko blokui priklausantis parlamentaras Igoris Grynivas, pridūręs, kad Ukrainos premjerė Rusijos prezidento kreipimąsi laiko provokacija.
Panašu, kad V. Medvedevui teks nusivilti – jo kreipimasis į Ukrainos prezidentą liks be atsako.