Australijos Kvinslendo universiteto mokslininkai šią savaitę atskleidė, kad naująjį virusą jie aptiko kirstukuose – mažuose, į peles panašiuose gyvūnėliuose – netoli Camp Hillo miestelio Tallapuzos apygardoje, Alabamos valstijoje.
„Camp Hill“ virusas priklauso henipavirusų šeimai, kuriai taip pat priklauso mirtini „Nipah“ ir „Hendra“ virusai, priskiriami prie didžiausių Pasaulio sveikatos organizacijos pandemijų grėsmių ir nužudantys iki 70 proc. užsikrėtusių žmonių.
Gali būti „grėsmingas visai žmonijai“
Nacionalinės aplinkos sveikatos asociacijos visuomenės sveikatos ekspertas daktaras Davidas Dyjackas, nedalyvavęs tyrime, sakė, kad toks naujas virusas gali būti „grėsmingas visai žmonijai“.
Jis sakė: „Visuomenės sveikatos srityje mums kelia susirūpinimą tai, kad turime šį virusą, dėl kurio mirtingumo lygis yra labai aukštas ir jei jis mutuotų, persiduotų žmogui ir pažeistų inkstus, kaip pastebėjome kai kurių gyvūnų atveju, tai galėtų būti ypač grėsminga visai žmonijai“.
Naujasis virusas dar neužkrėtė žmogaus, todėl apie jį žinoma nedaug, tačiau kiti tos pačios šeimos virusai gali sukelti nugaros smegenų ir galvos smegenų uždegimą, smegenų pabrinkimą, kvėpavimo sutrikimus, inkstų ir kepenų pažeidimus.
D. Dyjackas pridūrė: „Sakyčiau, kad yra trys dalykai, kurie man neduoda miegoti naktimis: Pirmasis – branduolinis karas. Antrasis – besikeičiančio klimato pasekmės, o trečiasis – pasaulinė pandemija. „Camp Hill“ virusas atsiranda pandemijos grėsmės akiratyje.“
Kiti pabrėžia, kad jaudintis nereikėtų
Kiti ekspertai, pavyzdžiui, epidemiologas daktaras Donaldas Burke‘as, kuris, likus dviem dešimtmečiams iki 2020 m. krizės, numatė pasaulinę COVID-19 pandemiją, dėl šio atradimo nerimauja mažiau. Jis sakė, kad „Camp Hill greičiausiai nesukels epidemijos“.
„Camp Hill“ viruso naujumas reiškia, kad mokslininkai turi daugiau klausimų nei atsakymų, o jo genomo seka nesuteikia informacijos apie jo sunkumą ar užkrečiamumą tarp žmonių ar net gyvūnų.
Nors joje yra duomenų, rodančių, kad jis gali užkrėsti žmogaus ląsteles, Bostono universiteto virusologas daktaras Adamas Hume'as portalui „Daily Mail“ sakė: „Tai nepasako, ar jis būtų patogeniškas [sukeltų ligą], ar ne, bet jei jis negali patekti į žmogaus ląsteles, tai rodo, kad jis greičiausiai nėra patogeniškas.“
Virusą rado kirstukų inkstuose
2021 m. Kvinslando universiteto (Australija) mokslininkai, atlikdami žinduolių senėjimo tyrimą, Alabamoje sugavo keturis šiaurinius kirstukus.
Jie išanalizavo gyvūnų audinių mėginius ir aptiko genetinės medžiagos iš viruso, kuris buvo nepanašus į nieką, ką jie buvo matę anksčiau.
Virusas daugiausiai buvo rastas kirstukų inkstuose, o tai leidžia manyti, kad jis atakuotų tuos pačius organus ir žmonėms.
Chemijos ir molekulinių biologinių mokslų s daktaras Rhysas Parry sakė: „Artimiausias „Camp Hill“ virusui žinomas henipavirusas, sukėlęs ligą žmonėms, yra „Langya“ virusas, kurį kirstukai perdavė žmonėms Kinijoje.“
D. Dyjackas sakė: „Kaip matėme COVID-19 atveju, iš pradžių buvo neaišku, ar tai buvo fomitai, t. y. ant paviršių esantys organizmai, ar oro lašeliniu būdu plintantys organizmai. Paaiškėjo, kad jie plito oro lašeliniu būdu.“
„Jei toks dalykas plinta oru, man, kaip visuomenės sveikatos specialistui, tai kelia didelį nerimą“, – įspėjo jis.
Henipaviruso infekcijos simptomai pasireiškia praėjus maždaug penkioms dienoms ar trims savaitėms po sąlyčio su užsikrėtusių gyvūnų kūno skysčiais. Nuo jo miršta apie 70 proc. užsikrėtusių žmonių.
Nuo užsikrėtimo iki simptomų pasireiškimo „Nipah“ virusu praeina mažiau laiko – nuo 3 iki 14 dienų po užsikrėtimo. Nuo jo miršta 40-75 proc. aukų.
D. Dyjack sakė, kad ypatingą susirūpinimą kelia atviras klausimas, kaip „Camp Hill“ virusas mutuoja ir kas gali juo užsikrėsti.
Pranešama, jog dar nėra aišku, ar kirstukai yra „Camp Hill“ viruso nešiotojai, ar tik tarpinis gyvūnas, kuris jį perima iš kokio nors kito gyvūno, pavyzdžiui, šikšnosparnio.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!