Rusija kariauja dviem frontais: vienas yra grynai karinis, o antrasis – ideologinis, skelbia „Laisvosios Europos radijas“.
Sužlugus Gruzijos bandymams susigrąžinti Pietų Osetijos kontrolę, separatistinė respublika atsidūrė Rusijos gniaužtuose. Užsitikrinusi Pietų Osetijos kontrolę, Maskva pradėjo propagandinį karą, kuriuo siekiama pateisinti neproporcingą karinį atsaką į Gruzijos veiksmus bei savaip pristatyti faktus.
Vos tik prasidėjus susirėmimams, Gruzija Rusijos veiksmus pristatė kaip agresiją prieš suverenią valstybę. Tačiau Rusijos pareigūnai bei žiniasklaida į visa tai žvelgia kiek kitaip. Kremlius teigia vykdantis humanitarinę operaciją, kuria siekiama apsaugoti Pietų Osetijos gyventojus nuo gruzinų, kurie siekia juos sunaikinti.
Kalbos apie genocidą
Ypač aštrią propagandą skelbia Rusijos transliuotojas „Russia Today“ – anglų kalba transliuojantis ir Kremliaus kontroliuojamas palydovinis kanalas. Jis apie Pietų Osetijos konfliktą kalba naudodamas tokius žodžius kaip „genocidas“ ar „nuniokojimas“.
„Cchinvalio miestas, kuris yra humanitarinio košmaro centre, dar kartą buvo apšaudytas Gruzijos pajėgų. Gruzinai taip pat bando bėgti iš miesto, kuriame daug žmonių yra įkalinti po griuvėsiais ir gali nuskęsti. Liudininkai teigia, kad Gruzija per antpuolį naudojo kasetines bombas“ – taip rugpjūčio 11 dieną apie įvykius Pietų Osetijoje kalbėjo „Russia Today“.
Rusijos žiniasklaida mielai naudojasi Rusijos pareigūnų retorika, ypač Rusijos ambasadoriaus Jungtinėse Tautose Vitalijaus Čiurkino bei prezidento Dmitrijaus Medvedevo žodžiais. Pastarasis Gruzijos veiksmus Pietų Osetijoje pavadino genocidu.
„Gruzijos veiksmai negali būti pavadinti kitaip kaip tik genocidu, nes tai yra plataus masto veiksmai, kuriais kėsinamasi į individus – civilius gyventojus bei taikdarius, kurie vykdo savo pareigą išsaugoti taiką“ – rugpjūčio 10 dieną teigė D. Medvedevas. „Informacija, kurią gauname, rodo, kad itin sunkūs nusikaltimai buvo įvykdyti: žmonės buvo žudomi, deginami, traiškomi tankais, jų gerklės buvo perpjautos“ – pridėjo D. Medvedevas.
Rusijos žmogaus teisių ombudsmenas Vladimiras Lukinas net pareikalavo, kad būtų sukurtas tarptautinis tribunolas, kuriame būtų teisiami už Pietų Osetijos gyventojų mirtį atsakingi asmenys.
„Tikriausiai turi būti sukurtas specialiai šiam atvejui nagrinėti skirtas tribunolas. Jis veiktų kaip ir kiti tribunolai, sukurti masiniam žmonių naikinimui bei masiškam miestų griovimui nagrinėti.
Rusijos televizija tokiems propagandiniams pasisakymams skyrė pagrindinį savo eterio laiką. Eteryje taip pat nuolat buvo rodomi sugriauti pastatai, sužeisti civiliai bei raudantys Pietų Osetijos vaikai.
Tačiau visiškai buvo nepranešama apie pačios Rusijos karinius smūgius, tarp jų ir civilinių objektų bombardavimą Goryje bei kelis kitus antskrydžius Tbilisio prieigose. Šios oro atakos sulaukė smarkaus tarptautinės bendruomenės pasmerkimo.
Rusijos žiniasklaida laikėsi savo. Tokios valstybės valdomos žiniasklaidos priemonės kaip „Vesti“ pareiškė, kad Gruzija pirma įsiveržė į Pietų Osetiją bei yra atsakinga už humanitarinę katastrofą.
Prokremliškas laikraštis „Rossiskaja Gazeta“ rugpjūčio 11 dienos pagrindinėje antraštėje išspausdino: „Atsakomybė už nekaltų Pietų Osetijos žmonių mirtis gula ant Gruzijos lyderių pečių“.
„Nuo to laiko, kai civiliai bei taikdariai žūsta dėl Gruzijos išpuolių, Rusija gali kreiptis į Hagos tribunolą bei Strasbūro žmogaus teisių teismą, kad būtų ištirtos jos piliečių mirtys“ – rašė dienraštis „Izvestija“.
Skatina ksenofobiją
Nemaža dalis apžvalgininkų mano, kad tokia nacionalistinė Rusijos retorika bei vienašališkas įvykių nušvietimas lems tai, kad šalyje dar labiau išaugs ksenofobinės nuotaikos.
Maskvoje milicija jau sustiprino patruliavimą traukinių stotyse, kur itin atidžiai tikrinami kaukazietiškos išvaizdos asmenų dokumentai. Daugelis dar prisimena, kaip Rusijoje 2006 metais buvo vykdoma antigruziniška kampanija.
„Bet koks panašus konfliktas turi įtakos vidinei politinei situacijai ir skatina radikalųjį patriotizmą. Tai ypač neramina prisimenant, kad prieš porą metų Rusijoje buvo vykdoma prieš gruzinus nukreipta kampanija. Jei ginkluotas konfliktas nenurims, tai manau, kad Rusijos valdžia turės imtis visų priemonių, kad išvengtų antigruziniškos agitacijos šalyje“ – teigė Rusijos politikos analitikas Fiodoras Lukjanovas.
Rusija 2006 metais apsupo ir deportavo kelis šimtus etninių gruzinų, tarp kurių buvo ir vaikai, dėl to, kad Tbilisyje buvo suimti 4 Rusijos šnipai. Rusija kerštaudama tuomet taip pat nutraukė transporto susisiekimą su Gruzija, nustojo dalinti vizas Gruzijos piliečiams bei rengė reidus gruzinų valdomose ir Rusijos teritorijoje veikiančiose verslo kompanijose.
Jei kalbėsime apie užsienio politiką, tai Pietų Osetijos konfliktas Kremliui gali būti naudingas, nes gali sužlugdyti Mikhailo Saakašvilio viltis atvesti Gruziją į NATO.