• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikietiški „Žvaigždžių karai“: nuo R. Reagano iki šių dienų

Priešraketinė gynyba žengė ilgu evoliucijos keliu nuo pat to laiko, kai JAV prezidentas Ronaldas Reaganas paragino sukurti tai, kas vėliau buvo praminta „Žvaigždžių karų“ skydu, skirtu apsaugoti Amerikia nuo Sovietų Sąjungos branduolinio smūgio.

REKLAMA
REKLAMA

Nors ši vizija atvedė prie naujos konfrontacijos su Maskva ir grasino sukelti ginklavimosi kosmose varžybas, JAV mokslininkai ir inžinieriai pradėjo darbą vykdydami savo lyderio pageidavimus.

REKLAMA

Nuo 1985 metų, kai buvo pradėti tyrimai, JAV „Žvaigždžių karams“ išleido 124 mlrd. dolerių. Beveik 8 mlrd. dolerių šiam tikslui yra skirti ir kitiems metams.

Dabar saugumo aplinka pakito ir „Žvaigdžių karų“ programa transformavosi į mažiau ambicingą, labiau ties konkrečiu tikslu sukoncentruotą, tačiau vis dar brangią ir politiškai provokatyvią programą.

REKLAMA
REKLAMA

Idėja, kad galima perimti priešo branduolinę balistinę raketą ar jų grupę, buvo patvirtinta. Ant žemės Aliaskoje ir Kalifornijoje įkurdinti perėmėjai neturi kovinių galvučių. Viskas, ko jiems reikia, tai ore sueiti į kontaktą su atskriejančia raketa, nešančia branduolinę, cheminę ar biologinę kovinę galvutę. Raketa peremėja skrieja 11 tūkst. kilometrų per valandą greičiu. Ji turi tik pataikyti į priešo kovinę galvutę, skriejančią didesniu nei 24 tūkst. kilometrų per valandą greičiu. Jei pataikyti pavyksta, priešo raketa sunaikinama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradžioje bandant šią sistemą būta tam tikrų nesklandumų, tačiau dabar amerikiečiai džiaugiasi, kad šis priešraketinės gynybos sistemos elementas galėtų atlaikyti tokios šalies kaip Šiaurės Korėja ribotą branduolinį smūgį.

Pradinė „Žvaigždžių karų“ ešeloninės gynybos sistemos samprata vis dar galioja, tačiau R. Reagano svajonė buvo modifikuota iki realistiškesnių ir lengviau pasiekiamų tikslų. JAV „Aegis“ klasės kariniai laivai apginkluoti ginklais, galinčiais numušti priešo raketas. Apie 15 JAV eskadrinių mininkų ir 3 kreiseriai apginkluoti „Standard“ raketomis, galinčiomis perimti priešo raketas.

Turėdami milžinišką finansavimą, kurį skiria Kongresas, JAV mokslininkai taip pat išbandė lėktuvams pritaikytą lazerį, kuris pritaikytas „Boeing 747“ orlaiviui. Šis lazeris gali sunaikinti priešo balistines raketas jas taip įkaitindamas, kad jos suyra struktūriškai. Nė viena iš šių sistemų neveiktų be visame pasaulyje funkcionuojančios sekimos sistemos. Amerikiečiai radarus įkurdina visame pasaulyje. Išankstinio perspėjimo sistema yra dislokuota Šiaurės Jorkšyre, o Japonijoje ir Izraelyje yra įkurdinti radarai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų