JAV erdvėlaivis „Atlantis“ vakar paskutinį kartą nusileido Kenedžio kosmoso centre Floridoje. Taip buvo užbaigta 30 metų trukusi amerikiečių Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos NASA erdvėlaivių programa.
Amerikiečių „šatlams“ užbaigus savo keliones, astronautai į TKS skris tik Rusijos kosminiais laivais „Sojuz“.
„Atlantis“ įgulos kapitonas, vakar vadovavęs sėkmingam erdvėlaivio paskutiniam nusileidimui, pareiškė, jog Amerika tęs kosmoso tyrimus, taip pat gyrė į užtarnautą poilsį išeinančius kosminius aparatus, kurie pakeitė „mūsų pasaulio suvokimą“.
„Tarnavęs pasauliui ilgiau nei 30 metų, „Space Shuttle“ erdvėlaivis nusipelnė vietos istorijoje ir pasiekė paskutinę stotį“, – įgulos vadas Krisas Fergiusonas pareiškė praėjus kelioms minutėms po to, kai „Atlantis“ nutūpė Kenedžio kosminiame centre.
Šis nusileidimas taip pat žymėjo NASA vykdytos daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programos pabaigą.
„Erdvėlaivis pakeitė mūsų pasaulio suvokimą; jis pakeitė mūsų visatos suvokimą, – pridūrė kapitonas. – Šiandien buvo daug emocijų, tačiau vienas dalykas neginčytinas – Amerika nesiliaus tyrinėjusi.“
„Ačiū jums, (erdvėlaiviai) „Columbia“, „Challenger“, „Discovery“, „Endeavour“ ir mūsų laive „Atlantis“. Ačiū, kad saugojote mus ir atvedėte šią programą prie tokios deramos pabaigos“, – sakė K. Fergiusonas.
Pirmasis amerikietiškas erdvėlaivis startavo 1981 metų balandžio 12 dieną, minint pirmojo žmogaus skrydžio į kosmosą, kai į orbitą pakilo Sovietų Sąjungos kosmonautas Jurijus Gagarinas, 20-ąsias metines.
Vėliau „Challenger“ ir „Columbia“ buvo prarasti kartu su jų įgulomis per skaudžias katastrofas, todėl NASA liko tik trys eksploatuojami „šatlai“ ir prototipas „Enterprise“, kuris niekada nebuvo pakilęs į kosmosą. Šie keturi aparatai per artimiausius mėnesius taps muziejų eksponatais.