Pietinio Girokasterio miesto ligoninė nurodė, kad nuo birželio į ją kreipėsi iš viso 700 žmonių, kurių sveikata sutriko dėl kanapių sodinimo, derliaus nuėmimo, presavimo ir pakavimo Lazarato kaime.
„Per pastaruosius du mėnesius į greitosios pagalbos skyrių kasdien atvykdavo 7–8 žmonės; daugelis jų yra kreipęsi anksčiau dėl hašišo sukeltų sutrikimų“, – Girokasterio ligoninės gydytojas Hysni Lluka sakė televizijai „Top Channel“.
Pasak jo, moterys iš paaugliai, sudarantys apie 40 proc. Lazarate dirbančių žmonių, kreipėsi į gydytojus dėl vėmimo, skrandžio skausmų, sutrikusio širdies ritmo ir padidėjusio kraujospūdžio. Praeitą savaitę vienas pacientas buvo atvežtas kritinės būklės.
Apie 2 000 žmonių, tarp jų ir neturtingi romai, gyvenantys stovykloje netoli Lazarato, ištisus mėnesius dirba kanapių laukuose, kur prekeiviai moka po 8 eurus (27,6 lito) už 10 kilogramų apdorotų narkotikų.
Šis neteisėtas verslas Lazarate klesti jau ilgiau nei du dešimtmečius, Albanijai išgyvenant sudėtingą laikotarpį po autoritarinio komunistinio režimo žlugimo.
Lazaratas tapo įstatymų nepaisymo simboliu Albanijoje, kur suįžūlėję kanapių augintojai netgi apšaudo policijos pareigūnus, jeigu jie priartėja prie jų laukų.
Iš oro padarytos nuotraukos rodo, kad Lazarate auginama apie 60 hektarų kanapių – iš viso apie 300 tūkst. kerų, iš kurių galima gauti apie 500 tonų produkcijos – tai sudaro pusę Albanijoje pagaminamos marihuanos ir hašišo.
Šiais metais paskelbtoje JAV Valstybės departamento tarptautinės narkotikų kontrolės ataskaitoje Albanija įvardijama kaip kanapių, heroino ir kokaino tranzito bei vartojimo šalis.
Pareigūnai pernai konfiskavo daugiau nei 21 toną kanapių – dvigubai daugiau negu 2011 metais, sakoma toje ataskaitoje. Tačiau šis faktas taip pat gali byloti apie padidėjusį kanapių auginimo mastą.